Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu

16.09.2021 -
V holandském Almere se minulý víkend konalo Mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Mezi česká želízka v ohni patřil Tomáš Řenč, který zajel parádní závod a v čase pod 8 hodin se vešel do první desítky celkového pořadí.

Jaké dojmy si odvážíš z Mistrovství světa v dlouhém triatlonu v Almere?

Jsem rád, že jsem to zvládl a opět jsem si potvrdil, že moje výkonnost stále stoupá.

Cítíš velkou únavu a vyčerpání?

Jelikož je to už letošní třetí ironman, tak to tělo zvládá lépe. S každým dalším závodem si víc zvykám a vyčerpání je méně cítit.

Doběhl jsi na sedmé pozici v čase pod 8 hodin. Jak hodnotíš svůj výkon a výsledek?

S výkonem jsem spokojen na 90%. Štve mě, že jsem nevydržel na kole se skupinou, se kterou jsem vyplaval.

Pojďme si rozebrat závod v jednotlivých disciplínách. Plavecký čas 49:43, cyklistiku jsi zajel za 4:20:57 (průměr 41.39km/h) a maratonem jsi prolétl za 2:41:57…

Po zkušenostech z IM v Kodani jsem chtěl první kilometr plavat naplno a pak podle situace zvolit taktiku. Začátek byl hodně rychlý, v hlavě se mi odehrávalo, že to hlavně nesmím vzdát. V rukách jsem cítil takovou bolest, že jsem myslel, že mi upadnou. Po cca 400 m jsem se zařadil na konec druhé velké skupiny a po 2 km se tempo zvolnilo. Pak jsem se propracoval dopředu.

Z depa jsem vyjížděl okolo 12. pozice. Skupina se ihned roztrhala a já jsem zůstal s dalšími asi 6 závodníky. Jel jsem na čele a vždy, když mě někdo vystřídal, jel takové tempo, že mi hned ujel. Až na 70. kilometru jsem najednou byl sám, ujeli mi úplně všichni :-D To mi na psychice moc nepřidalo a napadla mě taková myšlenka, že zvolním a jen to dokončím. Pak jsem se ale vzpamatoval a věřil, že je zase dojedu. Naštěstí se to podařilo.

Na běh jsem šel opět z 12. místa. Začal jsem tempem, které jsem běžel i na posledním závodě. Bohužel pocity byly tentokrát trochu jiné a bolelo to víc už od začátku. Musel jsem zvolnit, abych celý maraton doběhl v konstantním tempu. V posledním sedmikilometrovém okruhu jsem do toho už šel naplno, abych předběhl Španěla Dapenu, jenže on to určitě tušil :-D a tak se mi to o 12 vteřin nepovedlo.

Překvapilo tě během závodu něco?

Překvapilo mě, že i po těžké úvodní části cyklistiky jsem dokázal přejít do svého tempa a to až do konce udržet.

Musel ses vypořádat s výraznější krizí?

Naštěstí žádná krize nepřišla. Jsem na tyhle závody už připraven.

Před závodem se očekával velký souboj mezi tebou a Lukášem Kočařem, který bohužel musel nakonec ze závodu kvůli zdravotním obtížím odstoupit. Co říkáš na jeho výkon?

Souboj jsem očekával především na běhu. Že mi ujede na kole, mi bylo jasné. Jeho výkon byl parádní, přesně takový, jaký jsem předpokládal. To, že odstoupil, mě mrzelo. Ale když má za 14 dní další důležitý závod, tak je jeho odstoupení při tom, co se mu dělo, pochopitelné.

Tratě v Almere jsou rychlé, rovinaté a větrné. Jaká byla organizace a atmosféra světového podniku?

Organizace bezchybná. Atmosféra byla fajn, akorát bylo smutné, že úplné centrum závodu (výlez z vody, depo, cíl,…) bylo pro diváky nepřístupné.

Jakou máš sezonu 2021?

Sezona se kvůli rušení a přesunům závodů hodně měnila. I tak jsem ale stihl tři velké závody (Moraviaman, IM Kodaň, MS ITU Almere), které se mi povedly. Celkově ji hodnotím jako úspěšnou.

Budeš ještě někde závodit?

V triatlonu už určitě ne, možná nějaký místní běžecký závod. Ale i ten až po 3 – 4 týdenní pauze. Teď si jdu užít rodinnou dovolenou na Mallorce.