V momentální situaci to bylo maximum, hodnotí Helena Erbenová sedmé místo ze světové Xterry

11.11.2015 -
Vítězka celkového bodování letošní Xterra European Tour Helena Erbenová vybojovala na havajském šampionátu sedmé místo. Druhý den poté už zamířila do Číny na Adventure race. Více v rozhovoru.

Kolik sil ti vzal závod Světového šampionátu Xterra v Maui?

Byla jsem docela unavená, ale určitě ne úplně vyčerpaná.

V sezoně jsi hodně cestovala, hlavně po závodech Evropského poháru, takže na přesuny jsi zvyklá. Jak proběhla cesta na havajské ostrovy? 

Cesta byla letos naprosto bez problémů.  Když jsme přiletěli na Maui (s tátou a Martinem Pospíšilem), už na nás čekal týmový kolega z Thule týmu, za který jezdím Adventure zavody. Ubytování už také bylo připravené. Myslím, že přes všechno to cestování už snad ani nemám problém s aklimatizací.

Příprava probíhala podle tvých představ?

Tréninky předem, myslím doma ještě před odjezdem neprobíhala tak, jak jsem si představovala. Po náročném závodním měsíci v Číně (s Thule Týmem) jsem měla na odpočinek a přípravu měsíc a z toho jsem víc než 14 dní promarodila. Takže po 7 dnech tréninku jsem pak odjížděla na Maui se smíšenými pocity. Přípravu jsem si plánovala úplně jinak, než kvůli nemoci pak probíhala!  Spoléhala jsem na to, že vytrvalost mám letos po těch Adventure races dost, ale i tak je potřeba pár dní na rozhýbání po nemoci, a pak už se toho moc nestíhalo, a na Maui už nemá smysl něco vymýšlet. Projet a prohlídnout trať běhu i kola, seznámit se s vlnami, které nás v týdnu pěkně potrápily!


Věřila jsi, že by mohla vyjít medaile? Koho jsi považovala za největší favoritky závodu?

Jednoznačnou favoritkou byla určitě Flora Duffy a hned v závěsu za ní Lesley Patterson,  Pak to po zranění Barbary Riveros mohlo byt už otevřené. Při normálním stavu by se o to třetí místo dalo bojovat. Na start jsem šla s ambicemi, že žádný závod se předem nevzdává a každý den nemůže byt posvícení.

Jaký byl průběh závodu?

Od začátku se to pro mě moc příznivě nevyvíjelo. K první boji ještě celkem dobře, ale pak jsem se ve vlnách ztrácela a nedařilo se mi držet správy směr. V depu už žádné kolo holek z elity nebylo,  což mě docela rozhodilo, navíc jsem se kvůli bolavému kotníku musela nasoukat do kompresních ponožek. Na kole jsem se nijak zvlášť nepotrápila,  ale nohy prostě nechtěly točit. I tak se mi ale podařilo předjet par soupeřek a do depa jsem dojela na 10.pozici, těsně za Jess Simpson. První polovina běhu je více do kopce a druhá se sbíhá.  I když stoupání tam také jsou. Podařilo se mi ještě předběhnout 3 závodnice a posunout se na 7.pozici celkově.

S umístěním v Top Ten jsi po takovémto průběhu spokojená? 

Pocity jsou rozporuplné. Určitě mám na lepší výsledek, ale v momentální situaci si myslím, že to bylo maximum. 

Zůstala jsi ještě po závodě pár dní v krásném prostředí tropického ostrova?

Bohužel ne, v pondělí mě ani nečekal odpočinek, ale trénink na biku a kajaku. A v pondělí večer dlouhý přesun do Číny na třídenní Adventure race.


A potom už uzavření sezony?

Sezóna ještě zdaleka nekončí. Jak jsem psala, nejdříve AR v Číně a na konci listopadu ještě v Malajsii.

I tento rok se ti velmi dařilo a sbírala si jedno podiové umístění za druhým..

Určitě sezónu hodnotím úspěšně. Znovu se mi podařilo vyhrát celkové hodnocení Xterra European Tour, S Adventure Týmnem jsme dva závody vyhráli a třikrát jsme byli druzí.

Jsou ještě někde rezervy?

Určitě bych ráda zlepšila plavání a od letošního roku také kajak. Ale neustále je potřeba pracovat i na tom co mi jde líp, a to jak bike tak běh.

Co plánuješ na zimu?

Do prosince bych chtěla nic 'nedělat.' Ale ráda bych se zapojila do ski servisu Lukáše Bauera Bezva běžky. Tak uvidíme, kolik času zbude na odpočinek.. 

 

Hodnocení:
Přečteno 520x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.7.19Bradley Weiss: Jsem závodník, co miluje krátkou intenzivní bolest
21.7.19VOLÁR SI VÍTĚZSTVÍM NA TRIATHLONU MĚLNÍK ZAJISTIL TRIUMF V POHÁRU
21.7.19VENDULA FRINTOVÁ VEZE ZE ZÁVODU MS V EDMONTONU 26. MÍSTO
17.7.19Vítězný "comeback" Jakuba Langhammera v závodě na Filipínách
14.7.19Na českém poháru v Sokolově se ukázala triatlonová budoucnost: zvítězili junioři Grebík a Svobodová. Žáci bojovali o tituly
13.7.19Je to moje poslední sezona, říká Helena Karásková po bronzu na Xterra France
12.7.19Táborský triatlonový festival pomůže hendikepovaným sportovcům. Zapojit se může každý
11.7.19Pro psychiku to byla rána, ale chtěl jsem dokončit, říká Lukáš Slatinský
8.7.19Kdo z Čechů podal nejlepší vykony v Rothu a v Klagenfurtu?
3.7.19Tělo se většinou popere s tím, co mu hlava naordinuje, říká Lucie Šnebergerová