Tělo se většinou popere s tím, co mu hlava naordinuje, říká Lucie Šnebergerová

3.07.2019 -
Lucka se v neděli postavila na start krásného závodu Challenge Walchsee a po vyrovnaném výkonu brala druhé místo ve své Age group a 11. místo celkově mezi ženami. Jak se popasovala s vedrem a jak hodnotí svůj výkon v závodě? více v rozhovoru

Jaké dojmy si odvážíš ze závodu Challenge Walchsee?

"Dojmy ze závodu jsou jen pozitivní. Po dlouhé době jsem si závod opravdu užila, kdy jsme neřešila žádné watty, tempa, apod. a jen si užívala atmosféru a prostředí. Radost mám určitě z konečného umístění (2. v AG 35-39, 3. celkově mezi amatérkami a 11. celkově včetně profi holek), ale mnou předvedený výkon hodně zaostal za vítěznou Radkou Vodičkovou. Vyčerpání ze závodu není větší než po těžším tréninku."

Jak se závod pro tebe vyvíjel?

"Předpověď počasí slibovala pěknou výheň. Start závodu pro amatéry byl až v 10:45 (o 15 min dříve startovali profíci) a to už sluníčko zběsile pálilo. Plavání se odehrávalo v nádherně čistém jezeře (voda má dle průvodce kvalitu pitné vody).  Hodinu před startem organizátoři oznámili, že teplota vody je 25,1 stupňů, což znamenalo plavání bez neoprenu i pro amatéry. Z  toho mívám vždy menší hysterii, protože to pro mě znamená podstatně větší dřinu a menší pocit jistoty nebo možná bezpečí. Ale když to zpětně hodnotím, bylo to správné rozhodnutí a plavání byla nejpříjemnější část závodu. Start byl formou rollingu, kdy každých cca 5 vteřin do vody pustili 8 závodníků. Zařadila jsem se na konec koridoru vlny „pod 30 min“, ale byla to chyba! Víc jak polovinu plavání jsem jen předplavávala, než jsem „chytla nohy“, ve kterých jsem v klidném tempu dokončila."

Cyklistika?

"Kolo se jelo ve dvou poměrně technických, kopcovitých okruzích po úzkých, klikatých silničkách mezi pastvinami kolem hlavního masivu s úžasnými panoramaty. Ty nejtěžší pasáže jsme v pátek s Honzou projeli, takže jsem věděla, co mě čeká a kde si dát pozor. Celkově mi kolo strašně rychle uteklo a hezčí okruh jsem ještě nikde nejela.  Horší už to pak bylo po výkonnostní stránce. Díky „vracečkám“ jsem měla přibližný přehled o pořadí. A když mě kolem poloviny cyklistiky zezadu dojely dvě baby a zkoušela jsem přidat, začala jsem se okamžitě vařit. Asi před čtrnácti dny jsem se „uvařila“ na dlouhém cyklistickém tréninku takovým způsobem, že jsem skoro klikama neotočila a od té doby jsem se trénování na přímém sluníčku vyhýbala. Takže se ani nebylo moc čemu divit a vrátila jsem se do „výletního modu“ s tím, že triatlon nekončí po kole, ale až v tomto případě po čtyřech běžeckých okruzích kolem jezera kompletně po sluníčku."

Jak jsi potom zvládla závěrečný běžecký půlmaraton?

"Po úvodním běžeckém okruhu jsem si ještě chvilku oddechla v penalty boxu za přejetí čáry před druhým depem (při přendávání nohy jsem se zasekla o bidon za sedlem a dostala jsem křeč do nohy, takže jsem ještě potřebovala kousek popojet, abych si neustlala na zemi) a pak už jsem během mezi občerstvovačkami postupně ukrajovala zbývající kilometry. První dva okruhy ani moc nebolely. Ve třetím už výrazně přibylo lidí na trati a začala to být náročná kličkovaná. Poslední okruh mi už moc nechutnal, ale tělo se většinou popere s tím, co hlava naordinuje."

Kvůli tropickým teplotám to mnoho závodníků „zabalilo“, včetně našeho reprezentanta Lukáše Kočaře. Jak jsi to zvládala?

"Vedro bylo pekelné a vyhrál, kdo se neuvařil. A jak jsem zmiňovala v úvodu, plán byl závod si užít a nejít přes závit. Takže pro mě to byl závod bez krize (taky díky enervit gelům, pro mě to jsou jediné gely, které mi nezpůsobují žaludeční problémy ani v extrémně teplém počasí). Co se chlazení týče, na kole jsem byla odkázána na pořadatele a ti mají velkou jedničku s hvězdičkou. Nestalo se mi, že bych dostala bidon s teplou vodou nebo ISO. A na běhu jsem už měla Honzu (manžela), který pro mě měl od druhého okruhu vždy připravenou namraženou lahvičku s vodou. Ale situaci nepodcenili pořadatelé ani na běhu. Oproti plánovaným občerstvovačkám (s velkými kelímky plnými studené vody, mj.) byly různě po trati nainstalované i sprchy na osvěžení, apod."

Proč zrovna padla tvoje volba startovat na Challenge Walchsee?

"S nápadem vyrazit do Walchsee na prodloužený víkend přišla původně Lucka Zelenková (trenérka) se svoji svěřenkyní Taneal (holky nakonec z technicko-logistických důvodů na závod nedorazily). Doma se Honzovi představa víkendu v Rakousku hodně zalíbila (pro něj regenerační víkend po Moraviamanovi). Ve Walchsee jsme již párkrát byli (Honza zde i ve 2017 závodil, ale tehdy ve zcela opačných podmínkách, tj. dešti a 7 stupních) a pro nás oba je to místo, kam se moc rádi podíváme znova. Organizace a atmosféra závodu je úžasná. Jinak celoročně poklidné městečko závodem žije. Tratě jsou sice náročnější, ale krásné. A co se velikosti týče, tak to není několikatisícová masovka jako na závodech pod hlavičkou IRONMAN, ale spíše bych závod přirovnala k domácímu Czechmanu."

Jak zatím hodnotíš své letošní výsledky a výkony?

"V letošní sezóně jsem prozatím jela tři půlky a byly z toho tři druhá místa, takže jsem relativně spokojená. Vždy je kam se posouvat, ale hlavně věřím, že až se mi konečně podaří vypořádat se s dýchacími problémy, které mě v menší či větší míře průběžně od jara limitují, bude to lepší."

Tvůj manžel Honza bral minulý víkend skvělý bronz z Moraviamana. Co na to říkáš?

"Honzovi jsem bednu moc přála a nevím, kdo z nás z toho třetího místa měl v cíli větší radost. Moc si to za své pracovně-tréninkové nasazení zaslouží! Honzův dokonalý time managment je pro mě velkou inspirací.."