Jan Volár získal double v nabité račické konkurenci

6.07.2020 -
Český triatlonový pohár odstartoval v sobotu 4.července závodem Triathlon Fest Račice a na start se postavila kompletní tuzemská špička nejrychlejších triatlonistů a triatlonistek. Mezi ženami byla v intervalovém závodě nejrychlejší Frintová, v super sprintu Kuříková. Mezi muži kraloval Volár.

Labe aréna obvykle hostí prestižní mezinárodní závody v rychlostní kanoistice, i triatlonistům ovšem nabízí skvělé zázemí. Plavání se odehrálo v srdci račického areálu, kterým je dvoukilometrový vodácký kanál, na další dvě disciplíny pak probíhaly na pětikilometrovém asfaltovém okruhu vedoucím přímo pod rozlehlou tribunou. 


Tentokrát Labe aréna přivítala fantasticky obsazené závody! Vzhledem k tomu, že mezinárodní sezona je z důvodu epidemie koronaviru stále přerušena, mohla se do Račic sjet kompletní česká reprezentace v čele s olympioniky Vendulou Frintovou a Janem Čelůstkou. Po několika letech se na závodě českého poháru představila i Petra Kuříková, která dlouhodobě žije a trénuje ve Švýcarsku. 

Startovní pole navíc doplnila čtveřice talentovaných švýcarských reprezentantů, mezi nimiž nechyběli národní šampioni či kontinentální mistři ze štafetového závodu. 


Elitní závodníci absolvovali první start v sobotu dopoledne, kdy se uskutečnil intervalový závod na distancích 0,5 km plavání – 15 km cyklistiky – 5 km běhu. V závodě žen se dlouho držela ve vedení Iveta Fairaislová, která ještě do běžecké části vstupovala s téměř minutovým náskokem na Vendulu Frintovou. Ta pak ale potvrdila své obrovské běžecké kvality a zvítězila v čase 41:10, ovšem s náskokem pouhých dvou vteřin. Po plavecké části přitom musela odstát desetisekundovou penaltu za pozdní uložení věcí do depa. Druhá skončila Iveta Fairaislová, třetí byla jen o další vteřinu později Romana Gajdošová. 

V závodě mužů dlouho vedl Jan Čelůstka, který šel na start s číslem 11 a po většinu průběhu závodu si držel před svými soupeři náskok. Až s číslem 52 ho předstihl Jan Volár, který si připsal nejrychlejší časy v běžecké i cyklistické části a zvítězil v čase 36:23 s náskokem 24 sekund. Za Janem Čelůstkou pak byl třetí Lukáš Kočař. 

Ve finále rozhodovaly setiny 

Na základě výsledků z intervalového závodu, které se ovšem započítaly do celkového pořadí českého poháru jako samostatný závod, byli závodníci rozřazeni do finálových jízd na atraktivních distancích super sprintu (0,4 km – 10 km – 3 km). Vzhledem k obrovské konkurenci a krátkým distancím bylo jasné, že o výsledku budou rozhodovat i malé chyby. 

Jedné se dopustila Vendula Frintová, která měla v depu problém s nazouváním tretry a nabrala ztrátu více než jedné minuty. Po plavecké části se na čele utvořila šestičlenná skupina, ve které nechyběly české i švýcarské reprezentantky a která spolu absolvovala celou cyklistiku. V běžecké části se pak od zbytku skupiny oddělila Petra Kuříková se svou tréninkovou kolegyní Alissou Königovou ze Švýcarska. 

„Věděla jsem, že švýcarské holky jsou silné a že jim ty sprint distance budou vyhovovat. Bylo mi jasné, že to bude boj až do cíle, ale na druhou stranu vím, že běh mám trochu lepší než Alissa, takže jsem doufala, že to potvrdím,“ usmívala se v cíli Petra Kuříková, která si ve finále vedla mnohem lépe než v dopoledních intervalech, kde skončila pátá. „Já jsem nevěděla, že dopolední závod se počítá do českého poháru samostatně a považovala jsem ho jenom za semifinále. Stejnou informaci jsem dala i holkám ze Švýcarska. Díky tomu jsme pak byly odpoledne čerstvější než ostatní holky.“ 


V závodě mužů se po plavecké části utvořila na čele patnáctičlenná skupina, která společně absolvovala cyklistickou část. Na jejím čele jezdili Radim Grebík s Janem Volárem, který pak šel z vedoucí pozice do běhu. „Vyběhl jsem rychle, ale cítil jsem, že mě Honza Čelůstka sbíhá, tak jsem trochu zpomalil a stal se z toho hodně taktický závod. Běželi jsme pak ještě s Tomášem Zikmundem a s Radimem, kteří zkoušeli nastupovat. Před finišem jsem si trochu odpočinul, abych nabral síly a nakonec se mi povedlo poprvé v životě neprohrát sprint,“ smál se v cíli Jan Volár, který po dopoledním vítězství přidal druhý triumf v rámci jediného dne. Druhý Tomáš Zikmund na něho ztratil necelou vteřinu, třetí Jan Čelůstka ztratil tři vteřiny. 

Program zakončí štafety a závod pro veřejnost 

V neděli Triathlon Fest Račice pokračuje atraktivními štafetovými závody, na které naváže Open start pro veřejnost. Závodit se ovšem v Labe areně začalo už v pátek odpoledne, kdy se v račickém areálu uskutečnily závody v dětském aquatlonu, českého poháru žáků a open závod. 

Výsledky

Triathlon Fest Račice, 4. července

INTERVAL, muži: 1. Jan Volár 36:23, 2. Jan Čelůstka 36:47, 3. Lukáš Kočař 37:16

INTERVAL, ženy: 1. Vendula Frintová 41:10, 2. Iveta Fairaislová 41:12, 3. Romana Gajdošová 41:13

 

FINÁLE, muži: 1. Jan Volár 28:19, 2. Tomáš Zikmund 28:19, 3. Jan Čelůstka 28:22

FINÁLE, ženy: 1. Petra Kuříková 29:58, 2. Alissa Königová (Švýc.) 29:59, 3. Romana Gajdošová (Slov.) 30:07

 

Kompletní výsledky najdete na www.czechtriseries.cz
Hodnocení:
Přečteno 673x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár