Vítězové na CZECHMANOVI: Džalaj rozhodl na cyklistice, Křivánková musela bojovat až do konce

6.06.2016 -
Sobotní CZECHMAN přinesl dramatickou podívanou v boji o medailové posty. Karol Džalaj se vrátil v excelentní formě, kterou předvedl především na cyklistické části. Simona Vykoukalová-Křivánková sváděla o zlato souboj s Lenkou Královou do posledních kilometrů běžecké části.Více v reportáži.

V pravé poledne se několik stovek závodníků v neoprenech pustilo do první části závodu, plavání na trati 1,9 kilometru ve vodě rybníku Písák. Z vody podle očekávání vylézal jako první excelentní plavec Tomáš Martínek, za necelých 24 minut. „Chtěl jsem za to vzít hned od začátku a udělat si trochu náskok na kolo,“ říkal Martínek. V odstupu téměř dvou minut na něj vylézla z vody skupina pronásledovatelů, včetně favoritů Tomáše Miky, Lukáše Slatinského nebo Karola Džalaje.

Slovenský závodník v barvách Dukly Banská Bystrica se na místo činu, kde několikrát zvítězil, vrátil po přestávce způsobené zraněním. Před startem se ale už cítil velmi dobře. „Mám od trenéra jasnou taktiku. Rozhodnout už na cyklistice. Nesledovat ostatní soupeře, zaměřit se sám na sebe a přivézt si dostatečný náskok na běžeckou část,“ říkal před závodem. Když nasedl na svůj speciál, nasadil drtivé tempo, které nikdo nebyl schopen akceptovat. Devadesát kilometrů za 2:07 znamenalo nejrychlejší čas dne. V průjezdu do druhého 45km okruhu už měl dvě minuty náskok, který ještě v závěru zdvojnásobil.

Na druhém místě po cyklistice se v depu objevil překvapivě Michal Daněk z Ekol Elite, jako třetí přezouval maratonky Tomáš Martínek. Další čtveřice pronásledovatelů si přivezla výraznější zásek a zdálo se, že o medailích je rozhodnuto. Džalaj i Daněk běželi konstantní tempo, drželi si svůj náskok a po půlmaratonu se radovali ze zlata a stříbra. Ale o bronz se svedla bitva. Favorit Tomáš Mika měl křeče a propadl se pořadím, Lukáš Slatinský sváděl souboj s Pavlem Petráskem, který měl v nohách nedávný závod v Rakousku a tuhnul. Martínek se usadil na pátém místě. Pro bronzovou medaili si tak „dolétl“ rokycanský extraběžec Petr Minařík.


Ženy svedly ještě dramatičtější souboj. Plavání opanovala vynikající plavkyně Pavlína Švadlenková z nového klubu Kerberos. Za ní na cyklistiku vyrážela trojice adeptek na medaile – Lenka Králová, Simona Křivánková a Slovenka Kristina Néč Lapinová. Králová se na svém novém stroji značky Argon dostala na čelo. „Trochu mě zlobí žaludek a ve větším zatížení mívám bolesti. Doufám, že to bude dobré,“ říkala před startem. Na běžeckou část vybíhala stále jako první, druhá z kola slézala Švadlenková, třetí Simona Křivánková z Rocktechnik.

Posledně jmenované se zkušenostmi z ironmanské distance zbývalo nejvíce sil, lehkým krokem se posouvala na dostřel zlaté medaile. „Věděla jsem, že musím běžet rychle až do konce, že nesmím polevit a to se mi vyplatilo,“ řekla vítězka. Do cíle zbývaly necelé dva kilometry, vedoucí Králová se držela za bok, na občerstvovací stanici přecházela do chůze. Křivánková se dostala na čelo a zvítězila. Z bronzu se radovala Pavlína Švadlenková. Medailistky od sebe dělily necelé tři minuty.

Mezi stovkami dobíhajících závodníků byli i borci z triatlonové reality show TV Prima Super chlapi za doprovodu televizních kamer. Závod měl výbornou atmosféru, kterou velmi podpořil neúnavný komentátor Vlado Baron. Kromě několika kapek deště vyšlo počasí na jedničku a vytvořilo ideální podmínky pro rychlé časy. Po slavnostním vyhlášení si vzal mikrofon ředitel závodu Tomáš Petr. „Děkuji všem pořadatelům, kteří odvedli skvělou práci. Bez nich bychom nemohli závod uspořádat. Těším se na viděnou příští rok,“ zněla jeho poslední slova tohoto triatlonového svátku.

Hodnocení:
Přečteno 954x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu