Dva lahůdkové triatlony v jeden den!

19.04.2007 -
Znáte to. Malý ostrov a na něm jedna silnice. Jeden den a jedna bouračka. Srazila se dvě jediná auta na ostrově!? To je ale náhoda!

Triatlon v přední Hluboké Vám představovat nemusím. Bez přestávky se schází parta ryzích sportovců na statku v lůně povltavských velehor, aby každý rok první sobotu před začátkem školních prázdnin uctila triatlonového pánaboha obětí, kde místo potoků krve tečou litry potu a posléze i piva. Sám se účastním nádherného klání od roku 1995 přetržitě neboť roku 2001 Standa Podzimek pořádal v Jičíně oslavy 20. let jičínského Železného muže a kamarádi od Vltavy odmítli jeho oslavy obkročit. Pokud vím, tak jediným, komu Přední Hluboká vyšla vstříc, co se týče posunu tradičního termínu, byl někdejší generální tajemník Vašek Marek.

Vloni jsem shodou okolností zjistil, že na okraji Českého ráje se od roku 1983 schází parta nadšenců – horolezců z Mnichova Hradiště za podobným účelem. Jednoduchou úvahou dospějete k závěru, že letos se na tratích 1 – 108 – 12,5 km střetnou střetnou triatlonoví nadšenci v Českém ráji po pětadvacáté. V Přední Hluboké se soutěží od roku 1980, takže letos tomu bude po dvacáté sedmé. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že Dřevěný muž v Českém ráji, je druhý nejstarší triatlon v České republice. Tedy triatlon, který se koná nepřetržitě. Jistě má své přední místo i v evropských tabulkách. Zatímco Přední Hluboká začínala 21. června 1980 a svůj termín prakticky neměnila, Dřevěný muž poprvé vstoupil do dějin 11. září 1983, aby si postupně oblíbil poslední sobotu v červnu.

Pojal jsem ušlechtilý úmysl se zúčastnit obou zajímavých soutěží. V Přední Hluboké bych letos nastoupil po jedenácté a v Příšovicích mě lákala kromě přitažlivé kombinace vzdáleností i jubilejní pětadvacítka. Vzhledem k tomu, že vloni se oba triatlony konaly s týdenní mezerou, viděl jsem hlavní problém při účasti na obou triatlonech v tom, zda se po Železném muži III. stupně dokáži vzpamatovat, abych byl svým kolegům Jirkovi Hrubému, Jardovi Bednářovi či Tondovi Leffmannovi v Přední Hluboké rovnocenným soupeřem. Vloni jsem v době ŽM III jel Krále Krkonoš, což byla akce, která mě vůbec nenadchla a tak letos jsem chtěl věnovat pozornost Dřevěnému muži.

Pak se ovšem objevil termín ŽM III 2007 a bylo jasné, že se obě auta srazila. Dva nejstarší triatlony v Česku se konají současně – v sobotu 30. června. Vtip spočívá v algoritmu, který si panové vložili do pravidel svým triatlonů: první sobota školních prázdnin (Přední Hluboká) a poslední sobota v červnu (Dřevěný muž). Někdy se termíny ztotožní, někdy ne. Neznaje nezvyklý způsob programování v Mnichově Hradišti, jsem si říkal jednou tak (2006) po druhé onak (2007) – třeba mě vyjdou vstříc a pochopí moje ušlechtilé důvody žádosti o posun – návrat k loňskému termínu. Vysvětlení mi udělalo čáru přes rozpočet:

….Takže bohužel Vám nemůžeme v žádném případě vyhovět.

Zdravím

Jan Patočka, Dřevěný muž

Říkám si, když ne na sever, zkusím to na jih od Prahy. Třeba kluci od Vltavy rádi naváží družbu s kolegy z Mnichova Hradiště a posunou Přední Hlubokou dopředu či dozadu. A zúčastní se ŽM III se mnou. Charakter rodinného podniku v Přední Hluboké jsem vnímal spíše jako plus. No a odpověď?

Ústřední rada TK Vyšehrad bohužel termín nemuže přesunout, má to dalsí vazby a platí pravidlo, že pokud byl termín stanoven a odsouhlasen na schůzi, již se nemění.

Nashle v Predni Hluboke,

Jarda Bednar

Jistě, chápu stanoviska obou pořadatelů. Proč by kvůli nějakému Řípovi měli měnit zaběhnutá pravidla. My budeme bez nich a oni bez nás. Oni nás nezajímají a my je také ne.
Nicméně mě zůstala na jazyku trošinku trpká pachuť. Stačilo přece málo – do termínu obou soutěží bylo moře času, žádná z nich není pevně usazená v řetězci neměnných událostí.
Možná, že tak  uvažovali řidiči oněch jediných dvou aut na ostrově z úvodu tohoto článečku. Ani jeden nezatočil volantem. A tak se srazili!

Osud si se mnou opět zahrál svoji nevyzpytatelnou, ale spravedlivou hru. Ozvala se zlomenina bérce z roku 1970 (!!). Výsledkem byl trombus v lýtku levé nohy a rekonvalescence pod dohledem varfarinu. Kdo nevíte oč se jedná, tak vězte, že stačí malá rána a vykrvácíte. Varfarin vám totiž zředí krev takovým způsobem, že bez dodaní krevní plazmy nelze i malý krevní potok zastavit. Vzhledem k tomu, že v Přední Hluboké by ke mně v případě potřeby musil startovat vrtulník a ví bůh kde by mohl přistát, tak poblíž Příhraz/Příšovic je Mnichovo Hradiště a dokonce velká Mladá Boleslav. Je rozhodnuto. Pokud nějaký triatlon 30. června dokončím, tak jedině Dřevěného muže v Příhrazích.

Hodnocení:
Přečteno 733x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu