Největším letošním cílem je MS v Lausanne, říká Alžběta Hrušková

13.03.2019 -
Osmnáctiletá triatlonistka v barvách brněnského klubu Konrad Tools Team Alžběta Hrušková si v sobotu poradila se zbytkem startovního pole v úvodním závodu aquatlonové série v Českých Budějovicích a zvítězila. V rozhovoru vypráví o průběhu závodu, loňské sezoně, letošních vrcholech a koníčcích, na které je moc času nezbývá.

Minulý víkend jsi zvítězila v úvodním díle seriálu aquatlonových závodů v českých Budějovicích. Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Na závod v ČB jsem jela více méně s únavou. Celý týden před závodem jsem se snažila vzpamatovat ze soustředění, následného závodu a hlavně hodně dlouhých přesunů. Dopředu jsem nevěděla, co od závodu očekávat. Do Budějovic jsem jela s tím, že do toho zkusím dát všechnu sílu, která mi ještě zbyla, a pokusím se obhájit loňské prvenství. Také jsem byla ještě namotivovaná z předchozího závodu, kde jsem se cítila dobře, takže jsem se na závod těšila. V plavecké části jsem se necítila úplně nejlíp, ale nakonec jsem startovala běžeckou část s náskokem 5ti vteřin. Na běhu jsem se snažila už od začátku svůj náskok zvyšovat, což se mi povedlo, stejně jako zlepšit svůj běžecký čas z loňského roku o 24 vteřin, čímž jsem konečně prolomila hranici 18 minut. Závod se určitě rozhodl v běžecké části, po plavání byly časy totiž hodně vyrovnané.  

Jak hodnotíš loňskou sezonu? 

V loňské sezoně se mi povedlo vyhrát ČP v ženách v Sokolově a stát se juniorskou mistryní ČR. Maximem v EP juniorů bylo 5.místo na EP v Táboře a pár dalších umístění v TOP 10. Celkově jsem zlepšila výsledky z předešlé sezony. Na velkých závodech - ME, MS se mi bohužel nedařilo předvést své maximum. Zkrátka jsem v závodě vždycky něco pokazila. Většinou to byl běh, který mě připravil o lepší umístění.  


Jak proběhla tvoje zimní příprava? 

Zimní příprava probíhala podobně jako v předchozích letech, ale více jsem se zaměřila na běh. Celkově v tréninku rok od roku postupně přidávám. Převážně jsem trénovala doma v Brně a dlouhou zimní přípravu jsem si zpestřila soustředěním s reprezentací. Nejzábavnější bylo běžkařské soustředění na Churáňově. Volné víkendy jsem často vyplňovala závody Brněnského běžeckého poháru. Také jsem se snažila co nejvíc věnovat škole, protože po Vánocích často jezdím pryč na soustředění a závody, takže volný čas prakticky nemám. 

Jak ses připravovala na první závod sezony ve Francii? 

Před prvním závodem sezony jsme se připravovali s triatlonovou reprezentací na Kanárských ostrovech. Jednalo se především o objemové soustředění, na kterém jsme udělali velký kus práce ve všech disciplínách. Po zimě jsme konečně mohli vyměnit cyklotrenažery a pořádně si zajezdit na kole venku. Hned po soustředění jsem absolvovala EP v Liévinu ve Francii, kam jsem primárně jela zkusit svůj první závod v elitní kategorii. Závodilo se na distancích velmi atraktivního supersprintu ve vnitřní atletické hale, do které byl vestavěn bazén. S podobným typem závodu jsem se setkala už loni v Bratislavě, který se ale z větší části konal venku. Závod ve Francii probíhal ve formě kvalifikačního kola, ze kterého se mi povedlo přímo postoupit do finále A, takže jsem nemusela jet opravné kvalifikační kolo znovu a ušetřila jsem trochu sil do finále. Tajným přáním bylo potvrdit své nasazení 6.pozice, ale tento typ závodu je tak rychlý a nevyzpytatelný, takže drobné chyby a zaváhání mě připravily o lepší umístění. Každá ztracená vteřina v depu nebo na trati se totiž počítá a může se projevit na konečném výsledku. Přesto kvalifikaci do A finále a celkové 9.místo v elitní kategorii beru jako úspěch a hlavně velké množství nových zkušeností. Díky spojení elite závodu s juniorským z toho bylo jako bonus premiérové vítězství EPJ. 

Jaké jsou tvé závodní plány na letošní sezonu? 

Největším cílem letošní sezony, která je moje poslední v juniorské kategorii, je určitě MS v Lausanne. Je to totiž jeden z mých nejoblíbenějších závodů, sedí mi hlavně těžká a kopcovitá cyklistika. Závod by se dal profilem přirovnat tomu v Karlových Varech, kde taky moc ráda závodím. Dále bych chtěla vylepšit všechny své loňské výsledky v EP a zajet si ještě nějaký elite závod. A jako každý rok mám v plánu objet ČP, kde se taky budu snažit o co nejlepší výsledky. 

Jaké podmínky máš k tréninku? 

Závodím za klub KONRAD TOOLS TEAM, se kterým trénuji v Brně. Podmínky mám skvělé, každý den máme společný plavecký trénink a odpoledne další fáze. O víkendu trénujeme převážně individuálně, ale často se domlouváme na společné cyklo výjezdy. Trénujeme ve Sportareálu Družstevní, kde jsou skvělé podmínky na všechny části tréninku i regenerace. 

Co děláš nejraději, když zrovna netrénuješ nebo nezávodíš? 

Mimo tréninky a školu mi ve všední dny moc času nezbývá. Každé ráno vstávám brzo na trénink a domů se vracím až večer, kdy mi zbyde čas akorát na školní povinnosti. Přes zimu je největší oddechovou činností sledování seriálů na cyklotrenažeru. Když zrovna nejsem na tréninku, věnuji se škole, kde mě nejvíc baví studium jazyků. Ráda si zajdu s mamkou do divadla, v zimě i několikrát za měsíc. Blízký vztah ke kultuře mám už od dětství, dlouhou dobu jsem hrála na klavír, na který už bohužel padá jenom prach..Dřív jsem toho stíhala hodně, teď ale musela jít většina mých zájmů do dočasného ústraní. Jednoho dne se k nim chci určitě znovu vrátit, zejména pak ke hře na klavír.


Hodnocení:
Přečteno 2413x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka