Baví mě, když vím, že jsem podal maximální výkon, říká Jan Walter

24.01.2019 -
Od nového roku posílil redaktorský tým Jan Walter. Triatlonista z Horních Počernic má za sebou mnoho závodních sezon a nejvíce si cení vítězství v závodě v Podersdorfu. O čem bude psát, v čem ho triatlon baví a jaké má další koníčky? Více v našem rozhovoru

Na začátku letošního roku ses stal redaktorem našeho portálu etriatlon.cz. Jak ses k tomu dostal? 

K práci redaktora jsem se dostal přes Frantu Schovala. S Frantou jsem se seznámil díky jeho přítelkyni Terce, která závodí ve stejném oddíle jako já (Tri-Ski Horní Počernice). S Frantou i Terkou jsem byl na několika soustředěních, a protože výkonnostní rozdíl mezi námi nebyl moc velký, tak jsme si dobře sedli ne jen lidsky, ale také jako tréninkový partneři. Na závodech jsem se často s Frantou přetahoval o umístění až do závěrečného běhu, kde měl přeci jen Franta lepší výkonnost a většinou mi uběhl.  

Které články máš v plánu psát? 

Mám v plánu psát především články o triatlonových akcích, které se jely po celém světě v různých variantách triatlonu. V reportech ze závodů bych chtěl vždy upozornit na české výsledky závodníků, kterých je na závodech po celém světě každým rokem více a více a nikdo o nich moc neví. Dále bych rád občas napsal i rozhovor se závodníky nebo trenéry, kteří nejsou v našem triatlonovém světě moc vidět, ale přesto dávají triatlonu svůj čas a svoji duši. 

Jaké jsou tvé dosavadní zkušenosti s psaním sportovní tématiky? 

S psaním zatím moc velké zkušenosti nemám, ale již od svých triatlonových začátků jsem pravidelným čtenářem etriatlonu a považuji ho za kultovní triatlonový magazín. Psaní považuji jako svou novou výzvu. Krátké reporty jsem začal psát až na svůj triatlonový profil na facebooku, který jsem si založil minulý rok v únoru. 


Triatlonu se věnuješ mnoho sezon na závodní úrovni. Jak ses dostal k tomuto sportu a v čem tě to baví? 

K triatlonu jsem se dostal v 16ti letech. Od útlého dětství jsem vystřídal mnoho sportů. Začal jsem s plaváním, atletikou, hrál jsem tenis, bedminton, stolní tenis a několik let i fotbal. Nakonec jsem po přestěhování z Liberce do Prahy hledal sport, kde se nebudu muset spoléhat na nikoho jiného a kde bude dobrá parta a alespoň trochu mi půjde. V Počernickém zpravodaji jsem narazil na článek o náboru sportovců na triatlon. Plavat jsem uměl, jezdit na kole taky a běh mi taky nebyl cizí. Rozhodl jsem se, že půjdu zkusit jeden trénink, a uvidím, jak mi to půjde, jestli mě to bude bavit a jaký budou na tréninku lidi. Na tréninku jsem našel vše, co jsem hledal a už nebylo cesty zpět.

Na triatlonu mě baví především jeho pestrost. Když mě zrovna nejde jedna z disciplín, mohu se zaměřit v tréninku nebo i v závodě na další dvě. Na závodech mám rád, že poznám různé zajímavá místa, které bych bez triatlonu neobjevil a že se vidím s příjemnou partou, která na závody jezdí. Na samotném závodě mě baví, když doběhnu vyčerpaný do cíle a vím, že jsem podal svůj maximální možný výkon a zrovna nemusím doběhnout první, i když je to příjemný bonus.  

Kterou medaili považuješ za svojí nejcennější? 

Za svůj největší úspěch považuji výsledky ze zahraničních závodů, které jsem si vždy užil a vnímal je jako něco víc než závody u nás. Nejlepší výsledek jsem zaznamenal v olympijském triatlonu v Podersdorfu, kde jsem vyhrál svoji kategorii do 23.let v roce 2015. Další velký úspěch považuji moje celkové 12.místo opět v olympijském triatlonu v Obernai ve Francii. 


Jsme v přípravné zimní fázi před rozjezdem závodní sezony. Jak koncipuješ trénink? 

Můj současný trénink vypadá tak, že když vše ideálně dopadne, tak se každé disciplíně snažím dát tři tréninkové jednotky týdně. Trénink si vytvářím především sám z vlastní zkušenosti a také z poznatků získaných na FTVS, kde jsem vystudoval bakaláře. Většinu tréninků absolvuji sám, ale vždy alespoň jednou týdně se snažím docházet na tréninky mého oddílu Tri-Ski Horní Počernice, kde je stále skvělá parta a trénink je v této partě vždy skvělým zpestřením. V letošním roce se snažím nejvíce zapracovat na výkonnosti na kole a následném běhu, kde cítím, že mám velký prostor pro zlepšení. 

Jak hodnotíš své výkony v loňské sezoně?

Loňská sezona pro mě byla velice nabitá. V sezoně 2017, kdy jsem absolvoval pouze dva triatlony, jsem odjel trénovat děti do Spojených států a již jsem za sezonu žádný další závod nestihl, proto jsem byl velice natěšen na další sezonu. Měl jsem chuť a potřebu závodit co nejvíce. Absolvoval jsem celkem 15 triatlonů a mnoho dalších běžeckých, duatlonových a aquatlonových závodů. Nejvíce si cením druhého místa na krásném a poctivém olympijském triatlonu ve Ždáře nad Sázavou. Největší zklamání považuji můj výkon na SP v Xterrě v Prachaticích, kde jsem v poslední třetině cyklistické části nevydržel nastolené tempo a byl jsem rád, že jsem závod dokončil živý a bez zranění. 

Co konkrétně studuješ a co děláš (kromě triatlonu) ve volném čase nejraději?

Studium je pro mě celoživotní záležitost a chci se vzdělávat neustále. Někdy si říkám, že nikdy nedostuduji.. Absolvoval jsem bakaláře na Fakultě tělesné výchovy a sportu v oboru trenérství. Nyní studuji dálkově magisterský obor wellness na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu - Palestře. Současně se studiem pracuji jako volnočasový pedogog v Domě dětí a mládeže a jako plavecký trenér v bazéně v Čelákovicích. Ve volném čase hraji na bicí s mojí kapelou Nouzovej Východ (www.nouzovejvychod.com)  a věnuji se své přítelkyni Klárce, která mě velice podporuje ve všech mých aktivitách, a za to jí moc děkuji. 


A tvé triatlonové plány na 2019?

V sezoně 2019 chci především vylepšit svůj výkon na Czechmanovi z roku 2017. Dále bych rád opět absolvoval alespoň jeden zahraniční triatlon. Konkrétní cíl na umístění v nějakém závodě nemám. Hlavně ale chci mít dobrý pocit z toho, že se dál zlepšuji a stále se posouvám ve výsledkových listinách blíže k předním pozicím. Největším Plánem je však zůstat zdráv a mít radost z každého závodu.

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1206x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl