Bez trenéra si kvalitní přípravu nedokážu představit, říká Jan Langšádl

16.01.2019 -
Od spinningu k Ironmanovi. Honza Langšádl se po čtyřicítce od úplného začátečníka postupně propracoval až k závodům v dlouhém triatlonu, na IM Klagenfurt se letos chystá potřetí. Kudy vedla jeho cesta a kdo mu na ní pomohl se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Jak a kdy ses dostal k triatlonu? 

Přes dva naše triatlonové matadory. S Pepinem (Josefem Svobodou) a Matuličem (Martinem Matulou) jsem se seznámil na spinningu v Eltodu někdy v roce 2004. Pepino pouštěl oblíbené Du Hast a další pecky od Rammstein a burcoval celý sál a Martin tam posedával vždy alespoň dvě hodiny. Jednou jsem se ho zeptal…”jak to děláš, že z Tebe tak neskutečně teče?” a on na to “…musíš otočit kolečkem zátěže doprava”. No a tak jsem se seznámil s triatlonistama a začalo naše sportovní kamarádství. Martin mi dal ještě nespočet dobrých rad, pomohl s výživou a poznáním svého těla skrz zátěžové testy. To vše jen pro rekreační ježdění na kole tak nějak “okolo komína”. Triatlonu jsem se bál, nevěřil jsem si. 

Ale nakonec ses do toho pustil. Čím tě tento sport dostal?

Chtělo to překonat další dekádu života, nechat odrůst děti a odvážit se do toho skočit. U mě platí víc než u jiných “…proč se trápit s jedním sportem, když to jde rovnou se třemi najednou”. Kraula jsem nikdy neplaval, běh neměl rád a na kole MTB rekreant. Na druhou stranu jsem se měl možnost opřít o Martina a Hisport na jedné straně a o skvělé zázemí na Brumlovce na straně druhé. Zapadlo to do sebe a mě na triatlonu upoutal fakt, že mohu dokázat něco sám pro sebe, porazit svoji lenost a zkusit z pohledu roku 2014 nemožné…moci říci “I’m an Ironman”. 


"Tři Honzové a všichni měli co slavit"

Jak dlouho trvalo, než jsi ve finish line slyšel „you are an Ironman“? 

Sezóna 2013 byla jen o krátkých triatlonech, v roce 2014 první dva střední (Czechman a 1/2IM Budapešť), 2015-2016 celkem asi 9 středních TT a první FULL IM Austria v Klagenfurtu přišel v roce 2017 a letos tam jedu už potřetí.

Trénuje tě Honza Jakubíček. Jak jsi spokojen se spoluprací? 

Honza je super. Začal se mi věnovat na začátku roku 2015, kdy jsem měl před sebou Czechmana - svoji první střední distanci. Vyhovuje mi jeho přístup, způsob komunikace a obecně jsme si sedli. Mám v něj plnou důvěru! Jak to v takových případech bývá, přerostlo to ve sportovní kamarádství a máme za sebou pár společných výletů za závody a jiné akce. Párkrát jsem se pokusil neposlechnout jeho rady a tvrdě na to doplatil. Naopak, když jsem vše dodržel…dostavil se dobrý výsledek. Bez trenéra si nedokážu kvalitní přípravu představit. 

Zmínil jsi i Martina Matulu. S ním jsi netrénoval? 

S ním to bylo vždy na kamarádské bázi, a tak to pokračuje i teď. Martin mi pomáhal v mé přípravné sezóně 2013, kdy jsem jel pár krátkých triatlonů a bez jeho know-how podpory a Hisportu by to nešlo. Pak jsme byli spolu několikrát na kempu na Mallorce a Martin mě doprovodil a provedl i mým prvním IM v Klagenu. Nicméně systematické tréninky mi píše od začátku Honza Jakubíček.


"Kolo je moje nejoblíbenější disciplína"

Jak vypadá tvůj trénink? Jak ho kloubíš s ostatními povinnostmi? 

Trénink se ustálil na cca 12-15 hodinách týdně a díky mnoha okolnostem to nějak časově dávám. Děti dospělé, práce se dá dělat odevšad a jiné koníčky než TT nemám. Nicméně bez pochopení okolí (jako pracovního, tak soukromého) by to nešlo.

Která disciplína ti jde nejlíp? Kde máš naopak rezervy? 

Rezervy jsou asi všude. Paradoxně asi nejvíc v regeneraci a stravě. I když si jsem vědom toho, jak jsou tyhle dvě věci důležité, nedaří se mi je zvládat tak, jako odtrénovat napsaný tréninkový blok..Se všemi disciplínami se peru a logicky asi nejvíc s plaváním. Tam je pro mne jako neplavce posun nejmenší v porovnání s časem, který tomu věnuji. Každopádně pokud bych si měl jednu disciplínu vybrat a odjet v ní třeba štafetu, tak bych vsadil na kolo.

Jaký je tvůj nejoblíbenější tréninkový motiv? 

V běhu to jsou vzdálenosti nad 15 km, v plavání nic oblíbeného nemám, ale vyhovuje mi, když je nás na to trápení víc, a na kole mě baví jezdit kopce a to i přes to, že žádný vrchař nejsem. Asi mi dělá dobře trpět směrem nahoru.. Naopak sjezdy jako špatný technik v oblibě nemám.


"Křest na Sněžce do Kerberosu s Romanem Malivánkem"

Jak budeš vzpomínat na sezonu 2018? 

Lépe než v té 2017. Posun v každém závodě a dokonce dvakrát nečekaně na bedně a to jak na nádherném závodě OceanLava v Kotoru, tak pak i na Doksyrace. Také jsem se zlepšil  na doplňkových běžeckých závodech, takže naprostá spokojenost.

Už máš naplánované závody pro letošek? 

Jsem přehnaně konzervativní, takže kromě 1/2 IM St.Pöltenu a IM Austria v Klagenu, to bude ještě Zadar Half a zkusím možná ještě IM Hamburg, nebo Kodaň. To by měl být základ a k tomu se rozhodně něco ještě nabalí. Bohužel letos nestihnu Hamrmana, který není dva týdny po Klagenu, ale jen týden.

Chystáš se na tradiční jarní soustředění? 

Bez toho to asi nejde, teda jde, ale není to taková zábava. Letos poprvé Kanáry a to s Kerberosem, kam nyní přestupuji. Mám obavu z tamních kopců, ale jak jsem říkal…baví mě. Jen asi ostatní nebude bavit na mě čekat.. 


"S Martinem Matulou na Mallorce"

Co Tě k přestupu z Hisportu do Kerberosu vede? 

Jdu za svým trenérem a za lidmi, se kterými stejně už dlouhodobě trénuji. Takže kromě dresu se nic nemění. Kluci z Hisportu jsou prima a zejména Martin Matula mi předal kupu důležitých vědomostí a pomohl s kvalitním materiálem, teď ale nastal čas na malou změnu. Přestupový křest jsem podstoupil pod dohledem Romana Malivánka a to svižným trekem ze Spáleňáku v Malé Úpě na Sněžku, a jak jinak než na Štědrý den v 7:10 ráno a v hodně nevlídném počasí. Bylo to fajn.

Prozradíš tvůj triatlonový sen? 

Vytrvat ještě tak dva, tři roky ve vzestupné tendenci výkonů. Déle se asi tělu nebude chtít se zlepšovat, přehoupnu se přes padesátku..Kdyby výkony stačily na úspěšnou kvalifikaci do Kony, byla by to bomba, ale tomu jsem ještě dost vzdálený a konkurence v mé AG je hodně dobrá. 

Hodnocení:
Přečteno 1393x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.