Nikdy nestojím na startu bez víry ve vítězství, říká Petr Soukup

3.05.2018 -
Novopacký triatlonista a trenér Petr Soukup si v sobotu otestoval formu po přípravných kempech. Na Duatlonu Břehy skončil na druhém místě za Karlem Zadákem. Za týden bude k vidění znovu jejich vzájemný souboj na Krušnomanovi. Více v rozhovoru

V sobotu jsi bral stříbrnou medaili na Duatlon Břehy. Své loňské vítězství obhájil tvůj velký soupeř Karel Zadák. Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy? 


Dojmy jsou rozporuplné. Na jedné straně jsem podal lepší výkon než loni, a to jak z pohledu celkového výsledku, tak i zrychlení v cyklistické části, kterou jsem vylepšil bezmála o 90 vteřin. Spokojen však být nemohu, protože jsem na Karla neměl a v cyklistické části od něj dostal slušnou nakládačku. Celkově však hodnotím závod pozitivně. Petra Kuříková mi jednou řekla: „Nikoliv vítězství, ale prohry tě posouvají tím správným směrem.“ Je teprve začátek sezóny a pevně věřím, že forma půjde nahoru. 


Blíží se otvírák sezony v dlouhém triatlonu a duatlonu – kultovní Krušnoman, kde budeš mít možnost to Karlovi vrátit i s úrokem. Ten v Klínech ještě nikdy nedobíhal v poli poražených. Co bude potřeba, aby to vyšlo?  


Každý se dá porazit! Jsme jen lidi a děláme chyby. Ty se v závodě neodpouští a mohou vás stát vytoužený titul či výsledek. Krušnoman je závod více než 3x delší než duatlon Břehy, takže prostorů pro zvraty bude více. Nikdy nestojím na startu závodu bez víry ve vítězství! Jinak tomu nebude ani na Krušnomanovi. Pokud mi závod sedne, bude přívětivé počasí a nenastanou žádné technické problémy, věřím ve zmaření Karlova tažení za dalším titulem. 


 


Co je pro tebe Krušnoman? 


Krušnoman je můj nejoblíbenější duatlon na území ČR a vždy se sem rád vracím. Tomáš Langhammer je velký srdcař, závod má své kouzlo a neopakovatelnou atmosféru. Tratě jsou spravedlivé, atraktivní a výběh do sjezdovky doslova „dechberoucí“. Těším se MRTĚ! 


Avizoval jsi atak na vítězství ve své věkovce na legendárním IM Hawaii 2018. Letos máš za sebou několik přípravných kempů v teple i doma. Máš ideální podmínky? 


Nikdo nemá ideální podmínky pro trénink… Jaké si to uděláš, takové to máš. Mám to štěstí, že moje práce je časově flexibilní. Jsem obklopen akčními a pozitivně laděnými lidmi, zdraví drží a snažím se dát tréninku maximum, kterého jsem schopen a ochoten. Ani zde si nemohu stěžovat. Trénink je však jenom jeden dílek do celkové skládačky kvalitního výsledku. 


Kromě svého tréninku máš pod křídly i několik svěřenců. Jak velká je to skupina a jaké jsou ambice? 


Aktuálně trénuji okolo 12 svěřenců. Drtivou většinu tvoří triatlonisté, ale najde se zde i několik specialistů na běh. Dva se chtějí nominovat na IM Hawaii, jiní chtějí vylepšit svá osobní maxima na 1/2IM či dokončit závod série Xterra. Někdo se chce triatlonem bavit a mít pestrý trénink, co povede k neustálému zlepšení. Jejich cíle jsou velice rozdílné, ale základem je jejich reálné stanovení a neustálá práce na motivaci. 


Od loňské Havaje jsi hodně zapracoval na prezentaci a komunikaci s médii a sponzory. Jak je to pro tebe důležité? 


Pro letošní sezónu jsem udělal hned několik radikálnějších změn. Jednou z nich bylo i vytvoření podpůrného týmu (v brzké době budou postupně představeni). Vysílám do světa videa, fotky, texty, zaměřil jsem se víc na celkovou strategii, zapracoval na struktuře tréninků, sehnal parťáky na trénování… Triatlon je individuální sport, ale bez kvalitního zázemí a lidí, co stojí za vámi, nemáte šanci na světové úrovni uspět. Můžete být mistr světa, ale pokud se to nikdo nedozví, je vám tento výsledek bohužel k ničemu. Cílem našeho společného usilování není jen moje zlato z Havaje 2018, ale také inspirace všem, kdo sportují anebo by chtěli začít. Věřím, že to děláme dobře a v říjnu to podtrhnu i kvalitním výkonem v Mekce triatlonu ;-). 


Co máš ve svém závodním kalendáři na sezonu 2018? 


Mám naplánováno cca 20 závodů. Hlavní jsou však 26.5. IM Lanzarote, 28.7. Challenge Prague, 4.8. MEGATLON a 13.10. IM Hawaii. Na tyto akce se budu maximálně koncentrovat. Závěrem bych rád poděkoval svým partnerům pro závodní sezónu 2018 za jejich důvěru a podporu. Konkrétně:


LT Projekt, Mizuno, Zoot, YOGI racing team Ostrava, MultiSport, Inkospor, Compressport, Trek, Oakley, Garmin, Obklady Vaněk, TJ Nová Paka, Královéhradecký kraj, městu Jičín a Nová Paka.

Hodnocení:
Přečteno 1941x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.