Největší strach i radost jsem měla z Moraviamana, říká Markéta Cibulková

23.01.2018 -
Markéta Cibulková tvoří se svým manželem Standou známý triatlonový pár, který často a rád závodí na triatlonových a duatlonových distancích (nejen) poháru Ford Czechman Tour. Dvojnásobná matka v dresu Ironstars Beroun v našem rozhovoru vypráví a svém prvním závodě, rodinné logistice a plánech pro letošní sezonu.

Jaká byla tvoje sezona 2017? Kde jsi závodila? 

Se sezónou i výsledky jsem spokojená. Objela jsem Krušnomana – short distanci, Moraviamana, Pálavu, Pilmana, Příbram, Doksy a několik menších putovních triatlonů a duatlonů. Měla jsem vždycky relativně dobrý den a brala medaili v kategorii. 

Z čeho jsi mela největší radost, co tě naopak zklamalo? 

Největší strach a nakonec i radost jsem měla z dokončení Moraviamana (nikdy předtím jsem dlouhý triatlon nejela a vlastně o něm ani neuvažovala) a zklamalo mě, že letos nebyl ani jednom ze závodů ĆP, který byl současně Mistrovstvím republiky, pohár. Vzhledem k tomu, že Standa má doma skříň plnou pohárů, mohla jsem se mu aspoň přiblížit. 

Který závod nejvíc bolel? 

Asi Doksy Race, nějak špatně jsem si spočítala odstup za holkou, co byla za mnou a posledních 7 km šla na krev (což u mě nebývá zvykem, mám ráda “svou rezervu”). Do cíle jsem sice doběhla z žen celkově 2. za Helenou Kotopulu, ale pak skoro nedošla k autu. Tak zle mi dlouho nebylo.

 

Většinou závodíš u nás doma, láká tě to i v zahraničí? 

Objela jsem (tehdy ještě jen jako fandící doprovod) se Standou docela dost zahraničních závodů a chtěla bych se ještě jednou podívat na Havaj – ale zase ideálně jako doprovod. Jinak - abych řekla pravdu - mě závodění v zahraničí nijak zvlášť neláká. 

Co říkáš na své celkové šesté místo mezi ženami v poháru Ford Czechman Tour? 

Jsem spokojená s 3. místem v kategorii a 6. celkově, loni to sice bylo ještě o místo lepší (i přes horší papírové výsledky), ale to je fuk. Letos budu nově v kategorii 35-39 tak čekám výsledkově trochu horší sezónu. 

Mate dvě děti (2 a 4 roky) a manžel Standa taky závodí. Jak složitá je logistika? 

Tady musím za sebe i Standu poděkovat rodičům, protože bez našich babiček bychom to určitě nezvládli. Na závody můžeme jet spolu se Standou jen, když máme hlídání a holky můžou být u babiček. Když to nejde, závod většinou jede Standa a já hlídám což (jak mi určitě maminky potvrdí) je často fyzicky i psychicky náročnější než kdejaká „půlka“.

 

Kolik toho zvládneš odtrénovat? Trénuješ podle nějakého plánu? 

Tréninkový plán nemám žádný a nikdy jsem neměla. Při mém provozu (2 děti, práce, domácnost a Standa) to ani dost dobře nejde. Snažím se ale 5x týdně nějakou aktivitu vyvinout (teď v zimě jdu většinou 4x týdně běhat, 1-2x týdně plavat). Běhání mám ztížený tím, že před sebou tlačím vozík s naší nejmladší dcerou, ale plavání mám už bez zátěže..V létě pak nejméně 1x týdně vyjedu na kole. 

Kdy jsi začala s triatlonem, jaký byl prvně závod a co tě na triatlonu baví? 

Myslím, že úplně první závod byl pouťák Kleštěnice (znají asi jen Berouňáci) a pak Czechman v roce 2012, kdy jsem se bála, abych vůbec dojela a doběhla a neudělala Standovi ostudu. Závod a atmosféra se mi ale moc líbila -  vzhledem k tomu, že jsem od malička plavala, lezu z vody s prvními holkami, tak pro mě závody začínají většinou nadějně. Jinak si ráda při závodě odpočinu od dětí, práce a potkám známé a kamarády. Je to taky den, kdy jsme se Standou sami dva a užíváme si volnosti (pochopí asi jen ten, kdo má děti). 

Co bys chtěla zlepšit? 

Ráda bych se ale zlepšila na kole, což bez najetých kilometrů moc nejde. Jako motivaci jsem od Ježíška dostala nový tachometr a měřic kadence, tak věřím v posun. Aktuálně mám ale kolo nefunkční (půjčil si ho Standa a vrátil s rozbitou přehazovačkou, což mě trochu překvapilo, protože mi vždycky radí dát tam „velkou pilu“ a nepřehazovat.. 


Které závody máš v plánu v letošní sezóně? Kde bude tvůj vrchol sezony? 

Zatím plánujeme se Standou objet závody, které máme rádi, tj. Krušnomana (tam váhám, zda poprvé zkusit dlouhou variantu, zatím jsem vždy jezdila jen short verzi), Pálavu, Pilmana a Příbram. Letos jsem také přihlášená na Czechmana (v posledních letech mi do toho termínu vždycky něco přišlo, 2x jsem byla těhotná a loni těsně před startem si vykloubila rameno). Zbytek se rozhodnu dle chuti, zdraví, formy, a zda budeme mít hlídání holek. 

Závodíš za Ironstars Beroun. Jaké máš podmínky? 

Nemáme žádné speciální výhody, v zásadě si každý financuje svoje závodění sám, ale náš oddíl je mnohem víc než na nějaké materiální podpoře založen na přátelství a dobrém kolektivu (a to jak ve smyslu osobním, tak výkonnostním), což ostatně ukázala loňská sezóna, kdy Ironstars Beroun byl nejlepším družstvem ze všech. Co to dokazuje, nemusím jistě říkat..

Hodnocení:
Přečteno 1750x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer