Dneska jsem měl svůj den a žádná krize nepřišla, říká Jan Wainer, vítěz Krušnomana

10.05.2015 -
Honza avizoval, že letošní sezona pro něj bude poslední a že chce končit na vrcholu. A že to myslí vážně, předvedl hned v úvodu na Krušnomanovi, kde suverénním výkonem deklasoval zbytek startovního pole. Druhému Lubošovi Truhlářovi nadělil téměř čtyři minuty. Jeho bezprostřední dojmy si přečtěte v našem rozhovoru.

Je večer po letošním ročníku Krušnomana, který jsi s přehledem vyhrál. Jak se cítíš?

Jsem nadšený a pěkně mě bolí nohy. Závod byl hrozně těžký a to jak profilem, tak konkurencí. Probíhat pak cílovou bránou jako vítěz je o to silnější. Navíc v závodě, který mám tolik rád. 

S jakým plánem a ambicemi jsi šel do závodu? Čekal jsi, že by to mohlo vyjít takto parádně? Koho jsi považoval za své největší soupeře?  

Do závodu jsem šel s respektem. I když jsem tajně doufal, že bych chtěl ještě jednou na Krušnomanu vyhrát, reálně jsem víc uvažoval, že budu válčit jako v minulých letech kolem 5. místa. Ale měl jsem den, a že vyhraju s takovým náskokem, o tom se mi ani ve snu nezdálo. Za hlavní soupeře jsem považoval Luboše Truhláře, Vaška Holuba, Lukáše Slatinského, Rudu Cogana a Petra Vabrouška, což se více méně potvrdilo. Vabruch však očividně nebyl ve své kůži a je s obdivem, že po tom, co má v posledních týdnech za sebou, se vůbec postavil na start a dokončil. Za černého koně závodu jsem pak považoval Petra Soukupa.


Připravoval ses nějak speciálně na takto náročný závod? Trénoval jsi hodně v kopcích?

Speciálně jsem na závod neladil, protože měl původně sloužit jako kvalitní příprava na Czechmana. To ale neznamená, že jsem nechtěl uspět. Na závod jsem si hlavně pořádně odpočinul. Perfektně mi to vyšlo v práci, kdy jsem měl poslední směnu v úterý a mohl jsem tak strávit hodně času válením na gauči. Trochu intenzivněji jsem potrénoval jen v pondělí a ve středu. Ve čtvrtek volné vyplavání a v pátek lehké rozjetí. 

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Měl jsi předem připravenou taktiku? 

Závod se pro mě vyvíjel až překvapivě dobře. První běh byla jen rozcvička a běžel jsem ho tak, abych příliš neztratil kontakt s čelem a neunavil se před cyklistikou. Na kole jsem se celkem bez problému držel v první skupině. Byl jsem pak překvapený, když jsme už v prvním kole ve stoupání k české hranici utrhli Luboše Truhláře s Rudou Coganem a náskok na ně začali, především skvělému tempu Vaška Holuba, navyšovat. Stále jsem čekal, kdy na mě přijde krize, jako na Krušnomanu každý rok kolem 60. km, ale krize nepřicházela. Trochu jsem se bál závěrečného výšlapu, ale ten jsem ustál a v tu chvíli jsem začal věřit ve vítězství. V posledním sjezdu k depu jsem ztratil pár vteřin, protože jsem si musel za jízdy ulevit, abych pak nemusel na běhu, ale vzhledem k náročnosti závěrečné běžecké části těch pár vteřin nehrálo roli. Po prvním výběhu k otočce jsem poznal, že to bude dobré, a i když to bolelo hlavně v sebězích, tak jsem si závěrečných 15 km užil a myslím, že tam byla ještě i rezerva. 

Organizátor Tomáš Langhammer letos opět přitvrdil a připravil ještě náročnější tratě než vloni, jak na běhu, tak i na cyklistice. Jak náročné ti to přišlo? Při posledním výběhu sjezdovky jsi vypadal, že ani neběžíš do kopce. Měl jsi vůbec někde krizi? 

Běh byl hodně těžký. Když jsem oběhl první běžecký okruh a vbíhal do depa, trochu jsem se zděsil při představě, že to po kole budu muset oběhnout třikrát. Ale kolo mi přišlo rychlejší než  v minulých letech. Možná to bylo tím, že jsem měl den a nepotkala mě žádná krize. 

Co bys řekl k atmosféře, organizaci a zázemí letošního závodu? 

K tomu nemám co dodat. Vše na jedničku s hvězdičkou. Letos končím, ale jestli mě to na jaře chytne a rozhodnu se někde postavit na start, Krušnoman nevynechám. I když si pravděpodobně dám jen kratší verzi. 

Jak jsi říkal na začátku, tělo tě teď pěkně bolí. Jak budeš relaxovat? Kdy se pustíš znovu do tréninku? 

Díky delšímu volnu před závodem mě teď čeká našlapaný týden v práci. Takže se na trénink moc nedostanu, což je na druhou stranu dobře. Maximálně tedy jen nějaké vyplavání, lehčí kolo, sauna. Od neděle bych už chtěl ale přitvrdit a dát si poslední těžší týdenní blok zakončený triatlonem v Poděbradech. 

A další tvé závody? 

Triatlon v Poděbradech, možná Český pohár ve Stráži pod Ralskem ( to ještě uvidím, protože budu po noční ), a pak uz Czechman.

Tam bude na startu i Filip Ospalý. Dá se dle tvého názoru porazit? 

Když bude mít hodně špatný den, zabloudí na kole a navíc ještě píchne, tak malá šance je. Ale to bych samozřejmě nechtěl. Ne, Filip se porazit nedá. Je to světová třída a pro mě bude ctí se s ním postavit na start. I když mi to překazilo plány poprat se naposledy o vítězství na Czechmanu. 

V našem minulém rozhovoru jsi avizoval, že tato sezona bude pro tebe poslední. Když se ti bude dařit jako na Krušnomanovi, nebudeš to ještě přehodnocovat? 

Naopak, když se mi bude dařit dál, bude rozhodnutí skončit ještě snadnější. Nerad bych končil po nějaké zpackané sezóně. V zimě a na jaře jsem tvrdě trénoval s vidinou, že svoji triatlonovou kariéru ukončím po vydařené sezóně.  


 

Hodnocení:
Přečteno 1044x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl