Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri

2.06.2023 -
Jana Richtrová byla vybrána do úzké skupiny závodnic, které dostaly podporu od Zwift Academy a Canyonu. Jana žije dlouhodobě v Americe a to možná český čtenář ucítí i v textu. Redakce, ale chtěla zachovat autenticitu tohoto velmi obsáhlého a upřímného rozhovoru.

Jano, byla jsi vybrána do týmu Zwift Academy Tri. Tuto skvělou zprávu oznámil Jan Frodeno. Popiš prosím čtenářům, o co se jedná.

Zwift Academy Tri je plně podporovaný triatlonový tým (včetně vybavení a mentorů) s cílem kvalifikovat se na mistrovství světa v Koně. Jedná se o opravdový "triatlonový jackpot". V letošním roce program zahrnoval šest strukturovaných tréninků, včetně Finish Line Run (závod) a Finish Line Ride (závod). Po dokončení těchto povinností byli uchazeči požádáni, aby vyplnili podrobný dotazník týkající se svých zkušeností se Zwiftem, dosažených výsledků a plánů do budoucna. V dalším kroku přihlášky jsme byli požádáni o zaslání 3minutového videa, které mělo odhalit naši osobnost. Poté jsme jen čekali!

Zwift se rozhodl pro letošní rok podpořit pouze dámy, vzhledem k tomu že dějiště MS pro vás bude v Koně. V čem spočívá tato podpora?

Podpora spočívá nejen ve vybavení, ale také z našich dvou profesionálních mentorů - Sarah True a Tim Don, kteří mají oba neocenitelné zkušenosti. Budeme podporováni týmem Zwift a sponzory po celou letošní sezonu, která vyvrcholí v Koně v říjnu. Navíc, před mistrovstvím světa IRONMAN budeme všichni společně bydlet a týden trénovat přímo na ostrově, na to se moc těším.

Podpora je na profesionální úrovni. Hlavními sponzory letošního roku jsou kromě Zwiftu také Canyon, Zipp, SRAM a Precision Hydration. Dále jsme obdrželi produkty od Deboer, Surpass a Form Goggles. Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Je to opravdu splněný sen, do týmu jsem se snažila dostat již od roku 2018 a Zwift byl vždy nedílnou součástí mého tréninku.

Prožila jsi několik dní v německém městě Kolbenz, jaké zážitky si odvážíš?

Celý tento zážitek byl opravdu neuvěřitelný a je těžké ho popsat. Cítím se, jako bych vyhrála triatlonovou loterii. Strávili jsme dva dny v Kolbenzu, kde jsme měli příležitost navštívit centrálu Canyon (headquarters), a zbytek týdne jsme strávili v Rakousku ve Fuschl am See, hned vedle Red Bull areálu, který jsme také navštívili


Partnerem této akce je i gigant Canyon. Ty jsi pro letošní rok na tuto značku přesedlala, to jsi ale netušila, že si domu přibydou další dvě kola. Jaké modely jsi od Canyonu obdržela a jak vnímáš tuto velmi populární značku?

Již od roku 2019 jsem chtěla přesedlat na Canyon TT, ale bohužel v Americe je to kolo opravdu obtížné sehnat. V květnu 2022 se mi to konečně podařilo a přesně o rok později, na den přesně, jsem dostala Speedmax CFR s Zipp koly - 454 NSW, 858 NSW a Super-9 Disc, vybavené SRAM Red eTap AXS, 12-speed a Quarq powermeterem! Věděla jsem, že dostaneme nové TT kolo, ale silniční kolo bylo opravdu velkým překvapením. Silniční kolo je Aeroad CF SLX 7 Disc eTap se Zipp 303 koly. Je to opravdu neuvěřitelné!

Sezónu jsi zahájila tradičně na domácí půdě v Texasu, po velmi dobrém cyklistickém výkonu jsi dokončila na 2. místě ve své AG. Jak hodnotíš svůj výstup na Ironman Texas?

Byla jsem hodně zklamaná ze svého výkonu na Ironman Texas, protože trénink probíhal skvěle a cítila jsem se úplně fit. Bohužel, týden před závodem jsem asi chytla nějakou nemoc a během celého závodu, zejména při běhu, se mi špatně dýchalo. Možná proto byl můj běžecký čas pomalejší, než jsem plánovala.

Minulý rok v Koně jsi dosáhla na druhý titul mistryně světa ve své věkové kategorii. Popiš čtenářům, jak se pro tebe závod vyvíjel.


Minulý říjen jsem poprvé zažila závod, kde jsme ženy startovaly téměř odděleně (několik mužských kategorií startovalo s námi). Zaplavala jsem jeden z mých nejlepších výkonů, a jelikož jsem byla jednou z prvních ve věkové kategorii, které startovaly po profesionálkách, byla cyklistická část, oproti minulým letům, velmi klidná a to mi jako silné cyklistce vyhovovalo. Při běhu jsem se také cítila dobře, i když bylo znát, že občerstvovací stanice byly pouze každé 2 míle (obvykle na Havaji jsou každou míli). Připravuji se na Havaj ve Woodlandsu v Texasu, kde již 4 roky žiji, takže jsem si zvykla na horko a vysokou vlhkost, což mi asi pomohlo ve srovnání se soupeřkami. Můj náskok v běžecké části stoupal, a protože jsem věděla, že mám asi 10 minut náskok 10 km před cílem, mohla jsem trochu zpomalit a opravdu si užít posledních pár kilometrů. Bylo to fantastické!

V lednu Ironman vyšel s oznámením rozdělením MS. Dámy letos budou závodit v Koně, muži předtím v Nice. Jak vnímáš tuto radikální změnu?

Moc s tím nesouhlasím, podle mého názoru je Kona nezaměnitelná a ta atmosféra, kterou člověk cítí od první minuty po vystoupení z letadla, nenajde nikde jinde. (V St. George se to vloni podle mě nepovedlo.) Na druhou stranu si myslím, že když máme jako ženy vlastní závod, je to spravedlivější. Protože není drafting s muži na kole, nebo ženy nejsou obklopené a táhnuté velkými skupinami silných mužů (i když dodržují legální odstup), takže cyklistická část je mnohem spravedlivější vzhledem k našim schopnostem, každá jede sama za sebe.


Cyklistická část je tvoje nejsilnější disciplína. Kolik najedeš za rok kilometrů (můžeš v mílích)? A jaký máš podíl tréninku indoor versus outdoor?

Vloni jsem zajela dohromady 15,326 km a z toho 6,936 km venku/8,390 na Zwiftu. Většinou (bez ohledu na počasí) přes týden jezdím na Zwiftu, a přes víkend venku.

U cyklistické části bych ještě zůstal. Mohla bys čtenářům prozradit nějaké klíčové tréninky, které ti potvrdí, že jsi ve formě? Tvůj trénink vedeš podle wattů, tepu, nebo laktátu?

Nemám žádný klíčový trénink, který by mi potvrdil, že jsem ve formě. Věřím spíše v konzistenci. Trénuji podle - wattů, tepu a také laktátu. S odběrem laktátu je to složitější venku, ale jednodušší, když jezdím uvnitř na Zwiftu. Od loňska také používám senzor Core a Moxy. V neposlední řadě také naslouchám svému tělu, protože nejsme roboti! Ta pravidelnost ze dne na den, z týdne na týden, z měsíce na měsíc a z roku na rok je podle mě opravdu nejdůležitější.

Závěrečná otázka se bude týkat tvé sezóny, kde tě letos ještě můžeme vidět?

Letos, kromě Havaje, pojedu za pár týdnů také Challenge Roth v Německu. Poté uvidím, zda si dám ještě nějaký kratší závod mezi Rothem a Konou. Ale MS v Koně je můj hlavní cíl.

Hodnocení:
Přečteno 2024x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.