Poslední šance nominovat se, mě motivovala, říká Švarc

14.06.2010 -
O víkendu se v Poděbradech uskutečnil první závod patřící do série MČR. V mužích zvítězil Přemysl Švarc a ochotně nám odpověděl na otázky týkající se jeho cesty na stupínek nejvyšší.
Přemku, jak jsi spokojen s výkonem v Poděbradech?
Jsem opravdu šťastný. Vím, že zde chyběli naši nejlepší, ale i tak se mohlo stát spoustu věcí, které člověk neovlivní nebo závod mohl skvěle sednout někomu z mých konkurentů. Trochu mě to před startem svazovalo, ale vidina, že je to již poslední šance se nominovat na ME mě stále motivovala. A vítězství je nádherný pocit.

Můžeš popsat jak se vyvíjel závod na špici?

Po plavání jsme vytvořili kompaktní balík a rychle dojeli i Ríšu Vargu. Naštěstí jsme byli všichni zajedno, že nesvěsíme nohy a zkusíme si náskok udržet nebo zvětšit. Klobouk dolů a velký dík Lukynovi, Zbýšovi, Peťovi, Liborovi, Ríšovi a Jardovi, že do toho dali všechno. Na běhu jsem nemohl najít úplně ideální rytmus, ale i tak to naštěstí běželo. Po prvním ze dvou okruhů už jsem si začal říkat, že to dobře dopadne.

Měl jsi nějaký problém během závodu?
Problém se netýká ani tak závodu samotného jako lidí v triatlonu a kolem něj! Diskutující, kteří pod anonymy napadají všechny závodníky a drží se typické české povahy - závidět a nenávidět,jsou trapní. Bohužel to neuráží jen samotné sportovce, ale i lidi v jejich okolí a sponzory. Možná by jim to mohlo někdy dojít. K tomu se pak ještě přidá pan J. Seidl, který zle udělat umí a má k tomu dostatečné páky, a dojde to tak daleko, že ČSTT už měsíc ví, že jsme dostali 4 kvalifikační místa na ME v mužích a reprezentační trenér, který toto má v popisu práce, to nikomu neřekne. Důvod je nasnadě - byl jsem jako jediný další, kdo kriteria splnil. A Tamaře se omlouvám, že tam kvůli mě nemůže jet. Jinak během závodu jsem žádné problémy, díky suprové spolupráci na kole, naštěstí neměl.

Kdo tě nejvíce zaskočil z tvých soupeřů?
Lukáš Tomášek. Určitě předvedl suprový výkon. Na kole byl ďábel, ale i na běhu předvedl poctivý výkon. Dalším překvapením byl pro mě Peťa Šlajs.

Jaroslav Formánek,  hlavní organizátor, oznámil, že letos se zřejmě uskutečnil poslední ročník. Nebude se ti stýskat po poděbradských tratích?
Myslím, že něco takového už pan Formánek říkal i loňský rok. Já doufám, že triatlon má ale natolik rád a závod je tak oblíbený, že třeba ještě změní názor a za rok se přes lávku zase pojede.