Jsem ještě zajíček. Ironman počká, říká Soukup

7.06.2010 -
Petr Soukup šokoval svým druhým místem na Czechmanovi v Mělicích. Trochu zalitoval, že měl první okruh běžet rychleji a pokusit se seběhnout Petra Vabrouška. Sebevědomí tomuto mladému závodníkovi nechybí a nyní se těší na účast na ME v dlouhém triatlonu.
Kde hledat příčiny tvé proměnu?V juniorech si sbíral mezinárodní zkušenosti a po přechodu na FTVS jsi na závodění zanevřel a nyní jsi objevil kouzlo dlouhých tratích… Objasníš nám to?
Není to až tak složité . Ve 4. ročníku sportovního gymnázia byl můj hlavní cíl odmaturovat a dostat se na vysokou školu. Plán se vydařil, nastoupil jsem v Praze na FTVS. Jakožto nováček z maloměsta jsem byl vykulenej a trvalo rok, než jsem se rozkoukal a začal opět trénovat. Ruda Cogan mě už dlouho lákal na dlouhé tratě a já jsem dospěl ke stejnému závěru. Jsem špatný plavec a do budoucna bych na evropské a světové úrovni žádný úspěch v krátkých tratích nepřinesl. Jeden závodník a nejmenovaný redaktor :-) mi loni na Krušnomanu (můj první start na delších tratích), těsně před startem řekl: Jednou zkusíš dlouhé tratě a už nebudeš chtít jinak . Nevíš kdo to byl Lukáši???

Když jsi byl v juniorech, pomýšlel jsi na dlouhý triatlon?
Ne, já osobně považuji olympijský triatlon za nejvíce prestižní a všechny ostatní disciplíny (duatlon, kvadriatlon, xterra, zimní triatlon, iron man…) dělají „odpadlíci“, kteří nemají na klasiku. Nechci se tím nikoho dotknout, ale tak to vidím já. Každý závodíme v čem jsme nejlepší a co nás nejvíce baví.

Kdo stojí za tvým úspěchem v Mělicích? Přiblížíš nám, jak pilně jsi trénoval přes zimu a nyní na jaře?

Na letošní sezónu jsem začal trénovat v listopadu loňského roku. V prosinci jsem si ale poranil koleno a do ledna jsem byl z tréninku venku. V únoru jsem absolvoval 16-denní cyklistické soustředění na Malorce a od té doby trénuji naplno. Zaměřil jsem se na svoji nejslabší část v dlouhém triatlonu cyklistiku. Běh trénuji doplňkově ke kolu a plavat jsem doopravdy začal až tři týdny před Mělicemi. Za úspěchy stojí rodina, která mi vytváří maximální zázemí, tréninkový partner a kamarád Rudolf Cogan, dále Lenka Radová-Zemanová-Kovářová, která mi pomáhala s mojí zimní přípravou a v neposlední řadě doprovodný team vedený přítelkyní Soňou, který mi po celou dobu hlásil ztráty a občerstvoval. Ještě jednou všem díky.

Jak jsi byl spokojen se svým výkonem v Mělicích? Okomentuješ svůj výkon ve všech třech disciplínách?

Spokojený jsem, cíl byl nominace na ME a to se vydařilo. Plavání – maximální spokojenost, kolo – byl to dlouhý závod a bál jsme se jet s první skupinkou Vabroušek, Džalaj, Zadák a proto jsem zůstal ve druhé a jel relativně na pohodu a s rozumem. Běh – spokojenost, ale měl jsem více přidat v prvním okruhu a zkusit seběhnout Péťu.

Co to pivo v cíli? To vypadalo jako nehorázný absťák . Bylo to předem připravené?
To mě hnalo do cíle . Kamarádi mi ho po celý závod hlídali a před cílem předali. Žíža byla to je jasný, proč si myslíš, že dělám sport.

Nyní budeš své úsilí směřovat k ME?
Samozřejmě se pokusím na závod kvalitně připravit, ale buďme realisté, umístění do 20 místa bude úspěch. Jsem ještě zajíček .

Okusíš letos svého prvního Ironmana nebo ještě raději počkáš?
Nevím, uvidím, jak se sezóna bude vyvíjet. ½ a ¾ iron man zvládám, ale z full version mám pořádný respekt.

Jaké jsou tvé další plány a dlouhodobé ambice?

Plány jsou vyhrát Classic cup, zazávodit si na ME a MS v dlouhém triatlonu. Dlouhodobě neplánuji, maminka říká: „Studium je prioritní Péťo “.