Matula by se rád rozloučil s profi kariérou na Havaji

28.10.2009 -
V tělu Martina Matuly dřímá stále obrovský potenciál. Je si toho vědom, ale realita je krutá a nezbývá než upřednostnit práci před tréninkem. Rád by se ctí rozloučil se svoji profikariérou. Otázkou však zůstává jestli následující rok nebo ten další?

Sledoval si letošní výkony na Havaji? Co si myslíš i výkonu Craiga Alexandra?
Havaj jsem si samozřejmě jako největší a nejsledovanější závod roku nemohl nechat ujít, a jak to byl dlouhý a napínavý závod bylo poznat především podle mojí ledničky-večer se v ní tísnilo několik kartonů piv a ráno byla téměř prázdná:-) Nejzajímavější byl vzájemný souboj Australanů, boj Welington s nejlepšími muži a samozřejmě naše holky, které od startu okupovaly přední příčky. Co se týká Alexandra, podal naprosto profesorský výkon hodný nejlepšího triatlonisty planety. Jeho styl závodění není sice tak atraktivní jako v podání Stadlera, Maccy nebo Sindbaleho, kteří za to v části závodu neuvěřitelně vezmou a diváci s napětím čekají kdy přijde krize a jak velká, zato však maximálně efektivní-rovnoměrné tempo od startu do cíle s vystupňovaným závěrem.

Nesvrběli tě prsty při sledování závodu?
Vzhledem k vyprazdňující se lednici a pokročilé noční hodině se mi postupně spíš točila hlava a chvilkami zavíraly oči, než svrběly prsty, ale samozřejmě výjimečná atmosféra závodu a známé prostředí mně částečně pohltily a vtahovaly do závodu. Nicméně s odtrénovanými kilometry tento rok jsem rád, že jsem mohl být pouhým divákem.Omlouvám se Michalovi, na jeho výtečný finiš už jsem nevydržel a Zbynďa zmizel z mezičasů, takže bylo jasné
že se něco stalo. Ale bojovali úžasně a Michalův rozhovor na Palani z  televizního záznamu to jen dokládá :-) Stejně tak Míra a Pavel neprodali svou kůži lacino. A Petra naháněla Terka, takže si moc neužil vypuštěný závěr, ale on si to vynahradí jinde.

Jak je to s tebou a s tréninkem? Uvidíme tě za rok na Havaji?

Chtěl bych se Havaji rozloučit se svojí "profi" kariérou, ale jestli to bude za rok, dva, nebo nikdy, to teď nedokáži říct.Chuť do sportování by byla a motivaci bych asi našel, ale .....je tady právě mnoho těch ale. Už tento rok jsem přípravu zcela vypustil, a jak to tak vypadá, příští rok tomu nebude jinak. Přibývající pracovní povinnosti, chybějící sponzoři a vlastně jakákoliv podpora ze strany svazu, vnitra nebo školství a stále méně času na trénink a především odpočinek žádnou systematickou přípravu neumožňují. A bohužel už nejsem ve věku, kdy se mohu na vše jen tak vykašlat. Ale nějaké plány mám a pokud přežiji zimu, těším se se svými svěřenci na jarní soustředění v teple a snad i na nějaké závody.

Nemrzí tě, že dáváš přednost práci. Třeba se už podobná příležitost, jak znovu naskočit do profi pelotonu nebude opakovat. Jsi si toho vědom?
Samozřejmě že mrzí, zvláště vzhledem k přibývajícímu věku, ale tohle je prostě realita. Na druhé straně nechci skončit se sportem a teprve přemýšlet, co budu dělat dál. Na druhé straně je mi jasné, že podobné podmínky jako Lucka, Terka nebo Honza mít asi nikdy nebudu a jsem celkem hrdý na to, co se mi za pomoci mých sponzorů v minulých letech podařilo.

Co by se muselo změnit, aby jsi absolutně upřednostnil trénink před prací?

Myslím, že už to nejde. Je to jako vyskočit z rozjetého vlaku. Vše je to samozřejmě o penězích.Muselo by jich být dost na přípravu a cestování, ale také dost na to, abych po skončení aktivní kariéry sportovce nezačínal z ničeho. V současné době by to znamenalo navíc najít za sebe náhradu v práci, což si dovedu představit v Hisportu, Hypoxicu, Enervitu, ne však v případě přípravy mých svěřenců. Ale nikdy neříkám nikdy.


Martine jsi držitelem nejrychlejší českého času na Havaji, a proto bych se od tebe velmi rád dozvěděl kam se posouvá dlouhý triatlon?
Dlouhý triatlon asi nikdy nebude pro svou délku a extrémnost součástí OH, i když svojí popularitou a rozšířením na všech kontinentech by si to asi zasloužil. Navíc si nelze nevšimnout, že úspěch ve formě téměř rok dopředu vyprodaných závodů slaví především komerční sféra, zatímco závody pod hlavičkou ITU nebo ETU pomalu skomírají. A je nasnadě zamyslet se, jestli stejná paralela nevznikne i u nás v podobě souboje závodů Českého poháru podporovaných ČSTT a nově vzniklého seriálu Classic, jehož obliba doložená počtem startujících neustále roste a jemuž držím palce. V našich podmínkách asi nikdy nepůjde o výdělečný podnik jako je tomu u závodů série Ironman, stejně tak jako se asi nikdy nedočkáme tisícovky závodníků na startu, ale i pohled na dvěstěhlavé startovní pole už má něco do sebe a organizátorů, jimž jsou ze strany svazu namísto pomoci spíše házeny klacky pod nohy, jsou skvělou vizitkou.
Podporu svazu směřovanou výhradně na krátký triatlon chápu ve vztahu k získávání finančních prostředků, nicméně nelze přehlížet počty závodníků v dlouhém TT ve vztahu ke krátkému a nelze se postavit za závod, který nemá historii, organizátoři zkušenosti, cílem jsou snadno vydělané peníze s pokud možno co nejmenšími náklady a takovýto posvětit k pořádání podniku mezinárodního významu. Většina organizátorů závodů Classic prostě ví jak to
vypadá, zúčastnili se ať už jako závodníci nebo diváci závodů série Ironman nebo jiných významných podniků a snaží se zde získané zkušenosti přenést ve zmenšeném měřítku do našich závodů. A i přes chybějící finance a omezené možnosti jsou jejich závody důstojné. Jiným "činovníkům" bych toto doporučoval. I když někteří jsou asi nepoučitelní. Takže abych na tu otázku odpověděl-dlouhý triatlon jde raketově kupředu jak počtem a kvalitou závodů, konkurencí, počty startujících a nezbývá než doufat že to tak bude i u nás. Classic má dobře nakročeno a i myšlenka bezdraftových krátkých závodů se mi zdá velmi dobrá, těžší to bude v podmínkách neuzavřených tratí a absentujících rozhodčích s realizací, ale nechme se překvapit.

 Co říkáš na výkony ke konci sezóny v podání Jana Řehuly? Překvapil tě svým rozhodnutím, že opět zkouší štěstí mezi profíky?
Honza je stále profesionál a sportování je hlavní náplní jeho práce. Problémem u něj byl bolestný "zářez" z Havaje, po kterém se rozhodl pro návrat ke krátkému triatlonu, ale tady už na to neměl rychlostně. Plavání a kolo není problém, ale desítku už za 30min. stejně jako já nikdy nezaběhne. Proto byl přechod na střední a dlouhé tratě logický. Havaj už doufám
přebolela, zdravotně se s větší absencí vysokých intenzit dal do pořádku a postupně ukazuje, že zdaleka nepatří do starého železa. Musel sice tréninky částečně uzpůsobovat tréninkové skupině, kterou připravuje na krátký triatlon, ale kvalitu má, přidal na objemu, výsledky z ME a MS ho určitě nakoply a doufám že když zdraví vydrží, máme se ještě na co těšit. Závody si
zatím vybírá opatrně, ale myslím že když přes zimu pořádně potrénuje v Austrálii, dočkáme se i té Havaje. Budu mu držet palce a možná i doufat, že se zase někdy společně postavíme na start.


Hodnocení:
Přečteno 1025x

Komentáře

Borec Reagovat
Je to dobrý .... Reagovat
Zkus to ještě Marťas ... Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka