Jana Candrová si užila IM v Lake Placid

3.08.2009 -
Jana Candrová se minulý víkend zúčastnila závodu série Ironman v Lake Placid. Svou kategorii v age group by vyhrála, avšak dala přednost startu mezi profesionály. Skončila na 11.místě časem 10:32.

Jak proběhla aklimatizace na závod v Lake Placid?
Aklimatizace proběhla celkem bez problémů. Počasí bylo podobné jako v Čechách a šestihodinový časový posun jsme celkem v pohodě zvládli. Jen třídenní pobyt v rozpáleném New Yorku byl docela náročný. Do Lake Placid jsem přijeli s týdenním předstihem, takže zbyl dostatek času na trénink,odpočinek i na výlety po okolí.

Proč ses rozhodla pro účast na IM Lake Placid?
Důvody byly asi dva. Mám ráda „přírodní“ závody mimo velká města a náročnější profily tratí v Lake Placid. Závody spojujeme s cestováním, návštěva New Yorku a zároveň týden "odpočinku“ v národním parku Adirondack, kde se Lake Placid nachází, byla ideální dovolená, tentokrát bez dětí.

Jak probíhala příprava na závod?
Příprava na tak náročný závod jako je IM Lake Placid musí být dlouhodobá. Od mého 1. střeďáku uteklo už 12 let a byla to celkem katastrofa. Začala jsem se systematicky připravovat pod vedením Honzy Vaňka, díky, Honzo, a postupně jsem se zlepšila na republikovou úroveň. Letos jsem zlepšila i stav technického vybavení - nový neoprén a časovkářský speciál + kola Zipp. Co se týče závodů, formu jsem otestovala na závodech seriálu Classic Cup a v Otrokovicích na tratích DTT.

Jak sis užila závod série IM? Jsi spokojená s výsledkem?
Závod je skutečnou lahůdkou, co se týče tratí i organizace. Plavání v průzračném jezeře uprostřed hor, cyklistika v kopcích na kvalitních a bezpečných silnicích, často okolo krásných řek i vodopádů a běh na zvlněné silničce s výhledem na skokanské můstky s doběhem na olympijský stadion plný úžasných diváků. K tomu kvalitní občerstvovačky s dostatkem dobrovolníků a velmi příjemná divácká atmosféra, kdy závodem žije skutečně celé městečko. Prostě paráda.
S výsledkem jsem spokojená. Mezi profíkama jsem skončila 9. a 11. ze všech asi 600 žen na startu. Potěšilo mě, že v age group bych svojí kategorii vyhrála. Vím, že se skutečnýma profesionálkama, které mají daleko víc natrénováno, se mohu jen těžko srovnávat, ale před výkonem vítězky Terezy Macel skutečně smekám.

Získala jsi slot na Havaj?
Ne. V kategorii profi jsem to ani neočekávala a nebyl to můj cíl.

Jak se pro tebe závod vyvíjel od stratu do cíle?
Po pravdě řečeno, od startu to se mnou nevypadalo vůbec dobře. Asi po 400m plavání jsem zůstala osamocena na trati, kdy mi uplavala poslední skupina profíků, a bála jsem se ohlédnout, kdy mě převálcuje hlavní pole, které startovalo s desetiminutovým odstupem. Ten okamžik přišel na druhém kilometru, kdy se okolo mě prohnal "vesmírnou" rychlostí první z age group. Pak už to šlo jako po másle. Problém byl jen v tom, že všichni plavali tak rychle a mě jen míjeli. V závěru plavání se mi přece jen podařilo pár borců přeplavat, ale na ty čekalo ještě druhé kolo :o)
Naštěstí tím pro mě skončila má nejhorší disciplina a já se pomalu začala posouvat dopředu. Na kole se zlepšilo i počasí, kdy při plavání celkem intenzivně pršelo. Postupně jsem předjížděla "plavkyně" z age group a nakonec i tři profesionálky, tím jsem se posunula na 12. místo. Trochu mě mrzelo, že v age group jezdily celkem početné balíky, ač rozhodčích na motorkách byl dostatek. Několikrát jsem musela výrazně zpomalit a to mě rozhodilo z tempa. Naštěstí náročný profil postupně balíky roztrhal a na konec jel každý sám za sebe.
Po kole jsem se zpočátku nemohla rozběhnout. Vlnitý terén mi vyhovuje a tak jsem dokázala při sebězích prodloužit krok a chytit rytmus. Díky pravidelnému přísunu energie mě nepostihla ani výrazná krize a po deseti a půl hodinách jsem si vychutnávala cílovou rovinku na olympijském stadionu. Závěrečný maraton jsem zaběhla za 3:34 a posunula jsem se na konečnou 9. příčku.

Zažila jsi nějakou příhodu, která stojí za zveřejnění?
Při závodě mě překvapila funkce dobrovolníků - svlékač neoprénů. Díky dlouhému přeběhu od jezera do depa se všichni svlékali z neoprénů hned u vody. Sám se člověk rozepne a svleče do pasu, pak lehne na zem a dobrovolník z vás během pár vteřin stáhne zbytek "kůže". Když jsem viděla, jak jim to jde, musela jsem jejich služeb využít. Byli prostě skvělí.
Jinak je zážitků víc než dost. Ztracena při cyklistickém tréninku bez mobilu, tříhodinový lehký trail, který se záhadně protáhl na celodenní náročnou tůru nebo cestování autem po New Yorku s historickou (pět let starou) mapou....

Jaké zážitky si odvážíš z USA?
Myslím, že krásnější závod jsem snad nejela. Může za to hlavně úžasná příroda, která je doslova na dosah ruky. Řeka protékající podél stoupání do Lake Placid je nezapomenutelná. Výbornou atmosféru podporuje i přátelskost a ochota asi 1800 dobrovolníků, kteří ví, co mají dělat. Závod mohu pouze doporučit. Na rok 2010 je už vyprodáno, takže nejdříve na rok 2011.