Jarda Hýzl věří, že počtvrté pokoří IM Havaj

18.11.2008 -
Jaroslav Hýzl, dlouholetý reprezentant v dlouhém triatlonu a trojnásobný pokořitel Ironmana na Havaji, si nadělil dárek ke svým 40tým narozeninám. Chce si opět dokázat, že stále umí a jeho cíl je počtvrté podívat se na Havaj.
J. Hýzl: Co mi sport dal a co od něj očekávám? více zde

Jak vzniklo rozhodnutí vrátit se na triatlonové tratě? Chybí ti závodění?
Rozhodnutí vzniklo již při mém ukončeni kariéry, to by ale jen ve fázi že bych třeba ve čtyřiceti, když se mi bude chtít, pokud budu zdravý a okolnosti dovolí, pokud tělo nebude stávkovat a hlava to zvládne, spíše to bylo o tom, že by třeba, možná. A další okolnost, dost podstatná, byla, jsem sledoval OH, a téměř všichni komentátoři tvrdili, že třicetiletý sportovec je vlastně už starej a měl by se připravovat na skoky do dřevěného obalu. Bude mi v lednu sice „už“ 40, ale starej si zas až tak nepřipadám, a dovolím si tvrdit, při svém věku a dobu strávenou ve sportu,že je všechno  hlavně o hlavě, samozřejmě za předpokladu, že je člověk zdravý. I když i tady se naskýtá otázka, na kolik je tělo po 30ti letech vrcholového trénování a závodění zdrávo. A jestli mi chybí závodění, těžká odpověď, jak kdy, třeba triatlonovej závod ani tak moc ne, ironman už ano, a jelikož jsem původem plavec, prsař, vrátil jsem se k tomu, co už jsem jednou uměl a začal na některých plaveckých závodech plavat, sice někdy i o dvacet a více let mladšíma, ale je to výzva, stát na startu třeba 200prsa, vedle mě o generaci a více mladší, start a teď do toho bušíme, věk, nevěk, hrozně mě to teď baví a motivuje do dalších tréninků. Rád se nechám prohánět a taky rád proháním. Těžko se to vysvětluje, ale ve mně je to tak „zažraný“, že rád podstupuji tyto výzvy.  

Kdy jsi absolvoval posledního železňáka? Bylo to v Otrokovicích 2006?
ano, byly to Otrokovice, ale dva roky před tím nic a dva roky po tom, taky žádnej ironman.

Co tvému rozhodnutí říká maželka a rodina?
Po pravdě? Asi by bylo lepší, kdyby odpověděla ona, ale ve zkratce, nelíbí se jí to, ale nezakázala mi to, ví po téměř dvaceti letech se mnou, že je to můj způsob života, mého bytí. Je hrozný, jak každej ironman to píše stejně, ale když to tak je…

Plán je jasný, kvalifikovat se na Havaj, věříš si?
Ano, plán je daný a jasný, cíl: kvalifikovat se na Havaj, jestli si věřím ? :-) Když řeknu  že ano, tak to možná zní nabubřele, pokud řeknu, že ne, tak by nemělo cenu ani přemýšlet o tak vysokém cíli, jsou dny, kdy pochybuji, zdali to má ještě nějaký smysl, zdali ještě mám něco dokazovat, a komu, sobě, okolí? Těžce se na to odpovídá, ale asi je v tom i kus exhibicionismu, to je v každém sportovci, jen si to většina nechce přiznat, ale hluboko je to uložené a my vlastně tím, že závodíme částečně i exhibujem, a co víc, líbí se nám to :-)Kolikrát jsi již byl na Havaji?
3x, 1999, 2000, 2004, příští rok to právě bude 10let od poprvé…to to letí :-)

Trénuješ již  v plném nasazení, vzpomíná si tělo rychle na dávky z minulosti?
Trénuji od začátku září, vím, že je to brzy, ale zatím jsem jen plaval a od poloviny října přidal běh a od listopadu kolo, teda kolo, spinning. Dá se říct, že se pomalu dostávám do plného nasazení a zatím s tím tělo nemá problémy. Občas bolí rameno, občas koleno, ale to k tomu patří. Tělo si vzpomnělo, nebo spíše nezapomnělo, a dá se říct, že mu to prospívá. A hlavě taky, užívám si každý trénink.

Kolik toho hodláš odtrénovat do roka?
To teď nedokážu určit, závisí na tom, co mé tělo ještě zvládne, ale v podstatě bych se chtěl celkovým objemem
dostat na úroveň, kdy jsem skončil, na rok 2004. Bylo toho dost J. Jsem znám trénováním velkých objemů a tvrdých tréninků, určitě jich bude dost, ale jelikož jsem dlouhou dobu analyzoval mé tréninky za posledních 10let, tak se snad vyvaruji chyb, které jsem udělal, a můj trénink se stane hlavně efektivnějším.

Přiblížíš jak vypadá tvůj trénink v tomto období?
Můj trénink v tomto období? Nyní 2x denně „něco“, většinou plavání a běh, nebo spinning, nebo další plavání.
Neděle volno, nebo na plaveckých závodech nějaký start. 1x týdně masáž, 1x měsíčně sportovní psycholog.
To je nová věc v mé přípravě, je to příjemný, obohacující a je škoda, že jsem na to nepřišel v době mého vrcholového závodění.
Ještě malá poznámka, jsem zejména plaveckým trenérem, mám v Přerově na starost sportovní třídy plavání a trénink dorostu a dospělých. 3x v týdnu s mým plaveckým družstvem trénuji, jde o skupinu ve věku od staršího žactva(14let) až po dospělé, a já. Jsou to velmi vyhecované tréninky, plné invektiv na můj věk, já se ale taky nedámJ, mám to moc rád a i těm mým plavcům se to líbí. Jim všem patří velký dík, že mě vezmou mezi sebe a berou jako sobě rovného, mezi nima ve vodě omládnu a je mi moc dobře. Děkuji jim i za to, že to takhle mohu dělat, a že se jim vlastně v tento čas plně nevěnuji. Jde sice jen o tři tréninky z deseti, někdy jedenácti, ale jsem přesvědčen, že to přináší nám všem něco více, než jen ten dohled ze břehu. 

Jaký máš závodní plán?
Velmi jednoduchý, kvalifikace na Havaj - Klagenfurt, snad ME v dlouhém triatlonu v Praze, pokud se nebudu muset kvalifikovat do kategorie 40 a vice let a startovat na této kvalifikaci a snad vyjde slot v Klagenfurtu, tak pak Havaj. Jinak plavecké závody, pokud budu mít chuť a moji plavečtí svěřenci mě vyhecují a nějaký běžecký závod, jako kvalitní trénink.

Zúčastníš se i závodů typu Krušnoman, Mělice...
Krušnomana možná ano, byl jsem zván letos, a nepřijel jsem, protože jsem neměl natrénováno, tak snad příští ročník stihnu, pokud pan ředitel Tomáš L. mě ještě pozve:-)


člen vítězné štafety v Otrokovicích


Na Barum rallye jsme byl hostem v jednom profesionálním teamu, a svezl mě pilot citroenu C2 po rychlostní zkoušce na uzavřené trati. Byl to nepopsatelný zážitek, naprosto super, i ti lidé v tom teamu....


s některými svěřenci

Hodnocení:
Přečteno 1160x

Komentáře

Pozvánka Reagovat
Re: Pozvánka Reagovat
prsarum zdar Reagovat
Re: prsarum zdar Reagovat
návrat Reagovat
Re: návrat Reagovat
dobrá motivace Reagovat
Re: dobrá motivace Reagovat
tak at se to podaří Reagovat
Re: tak at se to podaří Reagovat
Klima Reagovat
Re: Klima Reagovat
Re: Re: Klima Reagovat
a co treba serialek o priprave Reagovat
Re: a co treba serialek o priprave Reagovat
Re: a co treba serialek o priprave Reagovat
Re: Re: a co treba serialek o priprave Reagovat
Mě by to zajímalo taky Reagovat
Re: Mě by to zajímalo taky Reagovat
Re: Mě by to zajímalo taky Reagovat
Re: Re: Mě by to zajímalo taky Reagovat
Re: Re: Re: Mě by to zajímalo taky Reagovat
Super Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka