ME v dlouhém triatlonu, proběhne tuto neděli

30.06.2005 -
Startovní listina pro ME v dlouhém triatlonu, které proběhne v neděli ve švédském Säteru, má prvou oficiální podobu. Na „standardních“ ITU tratích, 4-120-30 km, se objeví oba obhájci titulů z loňského roku, Dánka Kristensen a Belgičan Schellens, ale chybět překvapivě budou např. domácí mistr prvých dvou disciplín Andersson, loňský mistr světa Sindbale a týmy Francie či Finska.
Startovní listina pro ME v dlouhém triatlonu, které proběhne v neděli ve švédském Säteru, má prvou oficiální podobu. Na „standardních“ ITU tratích, 4-120-30 km, se objeví oba obhájci titulů z loňského roku, Dánka Kristensen a Belgičan Schellens, ale chybět překvapivě budou např. domácí mistr prvých dvou disciplín Andersson, loňský mistr světa Sindbale a týmy Francie či Finska.

Nicméně konkurence bude bez pochyb mnohem lepší oproti minulému závodu v Německu. Kromě dánské mistryně světa a Evropy se představí stále se lepšící Sione Jongstra z Holandska, dvakrát bronzová z minulých MS a letos úspěšně čtvrtá na Halfironman St. Croix. Skvělou a nejpočetnější sestavu žen přivezou Britové. Bella Comerford má za sebou dvě vítězství a jedno druhé místo na posledních Ironmanech Florida, Sarah Gross čtvrtá místa z loňského Švýcarska a Kanady a Rachel Horn byla rovněž čtvrtá na minulém ME. Další z ostrovanek mohou překvapit, stejně tak jako některá z domácích závodnic či Běloruska Barkun.

Mužské pole nemá výrazných favoritů, o to více je však vyrovnanější. Na místo činu se vrací medailisté z loňského MS domácí Colting a Vanhoenacker z Belgie. Kromě běžecky mimořádně disponovaného obhájce titulu se na start soustředí další skvělý běžec, Portugalec Sérgio Marques, který by mohl po dubnovém podiu na Ironman Arizona být černým koněm závodu. Bez šancí nebude ani Gosselink z Holandska. Neznámá jména jsou na pak soupiskách Britů, Dánů a domácích Švédů. To ovšem nevylučuje možná překvapení.

Naši budou zřejmě s obtížemi navazovat na loňské úspěchy, spoléhat se budou na ty, co byli v minulém roce nejúspěšnější v závodech ITU, na Evu Novákovou a Petra Vabrouška. Ten byl bronzový a v čele týmu, který dokonce vybojoval zlato. Nováková dokončila osmá, jen dva týdny po výtečné premiéře právě zde v Säteru, kde vyrovnala nejlepší český výsledek na MS 10. místem. Na závod se soustředí i Gábina Loskotová, která se po dlouhodobých zdravotních problémech letos dostává do nebývalé závodní i duševní pohody. Vabrouška, který má za sebou v půlce roku neuvěřitelné čtyři Ironmany, doplní Tomáš Petr, loni tak úspěšný na Havaji, a jeho týmoví kolegové Jan Vodehnal a Pavel Kašpárek. Nováčkem v národním týmu bude Tomáš Bednář, ale ten je letos ve skvělé formě. K výtečnému plavání a cyklistice přidal po tvrdé přípravě na běhu (na Pilmanu třetí čas těsně za Vabrouškem) a mohl by být naším tajným trumfem. Výprava odlétá ve čtvrtek a doplní ji veterán Jan Havlíček, aspirant na medaili v kategorii nad 45 let.

Jirka Chaloupka, nezávislý publicista

Hodnocení:
Přečteno 70x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek