Filip Ospalý měl defekt na cyklistické části MS ITU v Oklahomě, nakonec závod nedokončil

25.09.2016 -
Přinášíme vám reportáž z Mistrovství světa ITU v dlouhém triatlonu v Oklahomě z pera Radka Parnici, který doprovázel Filipa Ospalého.
Zdravím všechny triatlety z Oklahoma City z Oklahomy. Dne 23.září 2016 se zde uskutečnilo ITU Mistrovství světa v dlouhém triatlonu na tratích 4km plavání (2okruhy) - 120km cyklistiky (tam a zpět + 2 okruhy) a 30km běh (3 okruhy). Na startu se objevilo několik zvučných jmen, i přesto, ze Ironman World Championship se jede již za dva týdny na Havaji, kde nás v profi kategorii bude reprezentovat tentokrát pouze Luboš Bílek v roli favorita mezi trenéry..
V Oklahome se na start postavil i Filip Ospalý, kterého není nutné českým triatletům představovat. Po dlouhé cestě z jižní Moravy  byl Filip před startem pozitivně naladěn na souboj o přední umístění na jeho prvním Mistrovství světa pod hlavičkou ITU jako "veterán".
Plavecká část proběhla ve velice mělkém jezeře ve dvou 2km okruzích bez neoprenu, kde se ve druhém okruhu Elite závodníci museli doslova a do písmene proboxovavat mezi Age Group závodníky. Téměř polovina s těchto Age Group závodníků šla celkem velkou část plavecké části "doslova pěšky." Po plavání se na čele vytvořila pětičlenná skupina s náskokem 3 minuty na skupinu (cca 6-8 závodníků). Filip nasedal na kolo na 6. místě jako první z pronásledovatelů, těsně následován Alexandrem, Chrabotem, Molinarim a dalšími. Pro mě osobně byli menším překvapením Francouzi, kdy Sylvain Sudrie zvládnul plaveckou část na výbornou a nasedal na kolo celkově druhý a naopak jeho týmový kolega (obhájce ITU MS titulu ze stejných tratí z roku 2015 a 5. muž z Havaje 2014) Cyril Viennot nasedal na kolo osamocen s hrozivou ztrátou 8minut na čelo závodu a 5 minut na Filipa. Troufám si tvrdit, že "proboxováváni se" mezi Age Group triatlety, stalo Cyrila celkové vítězství!

foto: archiv etriatlonu.cz
Cyklistická trať nebyla svým profilem náročná, ale vítr o síle přes 20km/h na papíře vidět nelze. Předpověď počasí před závodem předpovídala "extrémní bouřky v odpoledních hodinách" a silný vítr (protivítr na posledních 30ti km) a teplotu hodně přes 30C s vysokým DUE point indexem! Očekávaný déšť nepřišel, ale extrémně silný vítr prověřil celé startovní pole. Na cca 60.km bylo pořadí: Sudrie , + 30s Molinari, + 1:30min (3 závodníci), +6:30min (Filip, Chrabot, Alexander + 2 závodníci)... +7:00min Vienot...  poslednich 30km proti větru (já bych tam asi musel to kolo tlačit) moc závodníkům kromě Francouzů nechutnalo. Zhruba na 75.km se skupina s Filipem rozpadla a Filip začal ztrácet. Na 110.km dostal navíc pomalý defekt na předním kole, ale galuska vydržela a podařilo se mu dojet do druhého depa, ale bohužel už s velkou ztrátou.
Na začátku běhu byly potom rozestupy trošku jinak: vedoucí Sudrie, +4:25 Giardini, +5:00 Molinari, +5:40 Betten, +5:50 Viennot, +8:00 McNeice, +9:43 Chrabot, + 10:20 Alexander.....+ 18:00min not happy Filip na 16.místě. Běžecká trať byla absolutní rovina ve třech okruzích tam a zpět, bez stínu na slunci přes 34C...Na 7,5.kilometru jsem dle mých propočtů už věděl, že Filip ze závodu odstoupil. Nejlepší Filipův výsledek na ITU Mistrovství světa tak zůstává jeho vůbec první start na ITU MS nekonečných 125 let zpátky.)) Bohužel Filipovi už není dvacet let (už mu je dvakrát dvacet :), a tak na excelentní výsledek na Mistrovství Světa se musí sejít mnoho menších, ale velmi důležitých faktorů dohromady.
Tentokrát to Filipovi nevyšlo, a že to nevyšlo absolutně vůbec, na tom se nedá nic změnit, maximálně se poučit, je to pouze sport a Filip má před sebou ještě závody na halfironmanské distanci: Challenge Mallorca a Challenge Sardinia, kde určitě zabojuje! To, že mi zkazil bilanci na MS, kde jsem ho doprovázel: na 2x DNF, 1x13.misto a 1x2.místo mě "vůbec" neštve:), protože vím, že ty vzpomínky ze závodu vám nikdo vzít nemůže! Díky Filipe!
Organizačně byl tento závod takový všelijaký. Totální chaos ve vodě ve druhém okruhu, na který doplatil jednoznačně nejlepší plavec Rafael Gonkalves a pravděpodobne i Cyril Viennot. Téměř neexistující divácká kulisa. Na otázku ITU technického delegáta, jak je možné, že jsou povolení tzv. "skin suits", když v pravidlech ITU je řečeno, že závodník  musí závod dokončit v dresu, ve kterém vystartoval, aniž by zakrýval jméno atd. Mě bylo řečeno, že dneska je to OK, že to řekl hlavní ITU technický delegát, tak jsem si připadal spíše jako na Blanenském plecháči (sorry Blaneňáci, nemyslím to ve zlém:), kde Filip před 24 lety začínal, než na ITU MS. Osobním překvapením a zážitkem potom pro mě bylo vidět zblízka, jak je i Craig Alexander před závodem nervozní, když jsem mu svítil baterkou na kolo v depu, když se mu tam cosi ztratilo a jak moc se mu třepou ruce, když si přidělává cyklo tretry na kolo. Prostě i ti nejlepší jsou jenom lidi a ne roboti. Celkovým vítězem se nakonec stal "téměř" start - cíl Sylvain Sudrie jako jediný pod 6 hodin, následován reprezentačním kolegou Cyrilem Viennotem a Matt Chrabotem z USA. V ženách zvítězila Jodie Swallow z Velké Británie.
článek a foto: Radek Parníca (Oklahoma City)
Hodnocení:

Galerie

 

Přečteno 980x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.