Letos to byla pro mě "česká" sezona, říká Luboš Bílek

2.11.2020 -
Renomovaný triatlonový trenér Luboš Bílek se po mnoha letech vrací zpět do České republiky. Pod svými trenérskými křídly má mnoho sportovců z řad hobby i profi. Jak hodnotí letošní výsledky svých dvou českých es - Lukáše Kočaře a Tomáše Řenče? více v rozhovoru

Jaká byla pro tebe letošní triatlonová sezona?

Letošní sezona? No, pokud se ten název dá použít, tak to byla sezona česká. Poprvé jsem byl na Slovakmanovi a Czechmanovi. Na zahraničním závodě jsem byl jen v Davosu, a ten bohužel po pěti kilometrech cyklistické části kvůli bouřce museli zrušit. Bylo to takové znamení k celé letošní sezone…. už zbývá jen čekat, jestli bude Challenge Daytona, asi nejlépe obsazený závod v celé triatlonové historii.

Kdo se stal nově tvým svěřencem?

Nově jsem začal trénovat Thomase Springera - Rakušana, který závodil v Riu 2016 a přechází na poloviční a dlouhý triatlon, ale bohužel jsme neměli ani jeden závod za celou sezonu. Překvapivě během 2020 mi žádný z profi sportovců neodešel.

Jak se tvým svěřencům letos dařilo?

Na to, jak málo bylo závodů, tak si až tak moc stěžovat nemůžu. Na mezinárodních závodech byl Pieter Heemeryck druhý na 70.3. v Dubaji a pak třetí na 70.3. ve Francii. Ruedi Wild 8. na 70.3. Gdynia. Jinak na českých závodech dominovali moji sportovci. V celkovém hodnocení Českého poháru v dlouhém triatlonu je Lukáš Kočař první a Tomáš Řenč druhý. Všechny závody v dlouhém poháru vyhráli moji sportovci. Tomáš vyhrál Slovakmana (druhý byl Olivier Godart, také můj sportovec, a druhá mezi ženami Alena Stevens, která potom vyhrála i Czechmana a také trénuje u mě). Lukáš vyhrál všechny půlky (Pilman, Doksyman, Czechman). Takže z tohoto pohledu jsem spokojený, i vzhledem k tomu, že se stěhuju po 17ti letech v zahraničí zpět do Česke republiky, tak mám radost, jak moji čeští a slovenští sportovci závodí.

Čí výkon ve kterém závodě byl pro tebe Top?

Tady bych to hodnotil jinak. Nejlepší byli všichni, kdo letos dokončili Czechmana. Více k tomu říct nemůžu..

Vraťme se ještě ke tvé spolupráci s Lukášem Kočařem. Jeho letošní výsledky ukázaly skvělou formu. Přesto se zeptám – kde vidíš jeho rezervy?

S Lukášem můžeme být určitě spokojení s celou sezonou. Všechny závody na «delších» tratích vyhrál (Račice, Batovce-SK, Pilman, Doksy a Czechman) Myslím, že v průměru s 10ti minutovým náskokem). Závody Xterra byly také dobré, ale věřím, že tam je možné ještě více. Bohužel byly termínově tak «špatně», že jsme na ně nemohli úplně vyladit formu. Jenže lepší mít 8 závodů v 8 týdnech, než mít 12 měsíců kompletně bez závodů. Co se nám moc nepovedlo, byly závody v krátkém triatlonu, ale ani na ně jsme se nemohli úplně soustředit. Cílem jsou hlavně poloviční triatlony a do budoucna samozřejmě celý Ironman. Spolupráce probíhá spíše po telefonu a facebooku, viděli jsme se jen na závodech v Račicích a na Czechmanovi, předtím ještě v lednu na Šumavě na soustředění. Určitě máme ještě v každé disciplíně pár bodů, na kterých musíme zapracovat.

A stejná otázka ohledně Tomáše Řenče?

I u Tomáše jsem se sezonou velmi spokojen. Zajel si osobní rekord na polovičním Ironmanovi. Dlouhý triatlon v Račicích vyhrál s velkým náskokem. První místo na Slovakmanovi se rodilo mnohem složitěji, než jsme čekali (tady Olivier Godart zajel neuvěřitelný závod, šel dokonce první z kola, a pak se držel «na dosah» Tomáš až do konce maratonu). Bohužel v Podersdorfu měl Tomáš defekt, který zabránil lepšímu výsledku. A celkově druhé místo v Českém poháru za Lukášem je výborné. Ale i tady máme pár bodů, na kterých musíme přes zimu zapracovat. Je to dokonce poprvé, co jsem viděl na vlastní oči Tomáše na dlouhém triatlonu, a byla paráda sledovat, jak celý maraton běží konstantně bez nějakých potíží. Měl jsem i pocit, že by tak uběhl ještě dalších 10 km, ale asi ať to Tomáš radši nečte, ať si nemyslí, že po něm chci, aby běhal 50km..

Byl jsi zvyklý hodně cestovat. Jak to letos ovlivnila koronavirová situace?

Tak málo, co jsem letos nacestoval, jsem neměl za celou svou trenérskou kariéru. Nebyly žádné mezinárodní závody, poprvé od 2012 jsem nebyl na Ironman Havaj. V lednu jsem stihnul ještě jedno soustředění na Šumavě a v Rakousku, a pak už nic. A teď před zimou musím pomalu také začít rušit jedno soustředění za druhým.

Byl jsi na několika domácích závodech. Můžeš je porovnat s těmi v zahraničí?

Slovakman je super závod, takový kompaktní, kde diváci (nebo trenéři) nemusí složitě vymýšlet, kde své sportovce uvidí, protože na těchto tratích sportovce vidíte skoro pořád. Jen by bylo super, kdyby se podařilo mít trať cyklistiky bez aut. Czechman by byl také skvělý, kdyby nebylo takové počasí. Ale organizačně jsou to oba závody, které by se na mezinárodní scéně určitě neztratili.

Co bys poradil čtenářům etriatlonu.cz ohledně přípravy a tréninku v této složité době?

To je složitá otázka. Asi bych dal jako hlavní radu, ať v dnešní době lidé sportují proto, že ten sport a pohyb milují. Že hlavní motivace by měla být udělat něco pro své zdraví. Pohyb na čerstvém vzduchu nám prostě krásně vyčistí hlavu a podaří se nám přijít na jiné myšlenky.