Atmosféru umocňovala dýmající Etna v pozadí, říká Marek Rauchfuss

22.02.2018 -
Skvělý český biker Marek Rauchfuss alias "Ráfek" vybojoval o víkendu stříbrnou medaili na ME v zimním triatlonu, které se letos konalo na úpatí italské Etny. Kde se rozhodlo o medailích a jaké jsou jeho další cíle?

Z ME v zimním triatlonu si vezeš stříbrnou medaili. Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy ze závodu?

S výsledkem určitě spokojenost a z prostředí okolo Etny zážitek.

Jak se závod pro tebe vyvíjel? Kde se rozhodovalo o medailových postech?

Jak jsem čekal, v běhu jsem trochu ztratil, ale dojel jsem na čelo během bikové části. S Andrejevem jsme na kole jeli do depa spolu, tam jsem ztratil asi 20 vteřin a na běžkách jsem vydal maximum. Andrejev je ale skvělý na lyžích a náskok si hlídal.

Jak náročný byl závod? Kde to nejvíc bolelo?

Možná hrála roli nadmořská výška 1800 m.n.m. Běh byl v měkčím sněhu náročný a nechtěl jsem to přepálit, tak jsem šel na cyklistickou část s odstupem. Bikový okruh byl víc technický a to mi sedělo. Na lyžích jsem popadal dech a v cíli to dlouho rozdýchával.

Letošní ročník ME pořádali Italové v blízkosti známé sopky Etna. Jaké byly tratě a atmosféra závodu?

Areál byl v podstatě na sopečné louce, kde byla jen malá půjčovna běžek. Bylo trochu vidět, že Italové dělají zimní triatlon poprvé, a tak se trat dělala na poslední chvíli. Okruhy byly rolbou projeté až v pátek odpoledne a časy se posouvaly. Tak trochu po iItalsku, ať je čas na kávičku..Na druhou stranu místo bylo krásný a atmosféru umocňovala dýmající Etna v pozadí, kterou jsme si druhý den vyšlápli.

Jak sis užil tuto akci ve společnosti dalších Čechů na startu?

Jeli jsme společně s Ivošem a Šárkou Grabmullerovými, kteří zimní triatlon jezdí už dlouhá léta, takže lyže a další věci byly perfektně připravené. V Elitě startoval i Pavel Jindra.

Kde a jak ses kvalifikoval na tento evropský šampionát?

Závodů je málo, takže jsem jel rovnou MS a ME. Škoda že v ČR nejsou sněhové podmínky jako v minulých letech a nejezdí se ČP.

Jak ses připravoval a trénoval?

Moje příprava směřuje hlavně na horská kola, ale zimní tréninky jsou ve stylu běh-kolo-lyže, proto jsem nemusel tolik upravovat trénink, což je na zimní triatlon ideální.

Tvojí dominantou jsou horská kola, kde patříš mezi domácí špičku. Jak hodnotíš své výsledky a výkony v loňské sezoně?

Rok 2017 byl pro mě zatím nejúspěšnější, objel jsem celou sezonu stabilně, vyhrál ČP V MTB maratonu a byl 12. na MS.

Kam budeš směřovat a cílit své další sportovní úsilí v letošním roce?

Prioritou budou MTB maratony a XC. Vrchol bude MČR a MS. Světový pohár v Novém Městě na Moravě si taky nechci nechat ujít. Pokud vše klapne, tak příští rok chci zabojovat v zimním triatlonu ještě výš. Navíc mě hodně láká Xterra, zatím je kolo hlavní disciplína, ale v budoucnu ji určitě zkusím.