Lukáš Netík: "Dýchám o litr více"

15.01.2013 -
Hradecký triatlonista, vicemistr evropského poháru Xterra do 24 let a účastník havajského MS v terénním triatlonu XTERRA Lukáš Netík se s námi podělil o zkušenosti s tréninkem dýchacího svalstva a doplnil je výsledky zátěžových testů, ke kterým se vyjádřil i jeho sportovní lékař.

Lukáš začal s používáním dýchátka POWERbreathe Plus na podzim 2011, když zvolil model se střední zátěží a postupně si zvykal na zátěž při nádechu. "Přiznám se, že jsem netrénoval úplně poctivě podle návodu, ale většinou jen jednou denně. Občas jsem samozřejmě vynechal úplně a při nachlazení jsem dýchátko raději na pár dní odložil. I tak se ale výsledky začaly dostavovat poměrně rychle a po několika týdnech jsem se dostal na pátý stupeň z desetistupňové škály a i dýchání ve skutečnosti při zátěži bylo najednou snazší. 

Také při plavání jsem pocítl, že se již nemusím tak často nadechovat. Největší PLUS ale vidím na kole, kde jsem v cyklo pozici měl bránici stlačenou jako mají všichni cyklisté s rukami na řidítkách. U sportovního doktora jsem pak v nejvyšších výkonech musel jet ve stoje abych mohl dýchat. Na letošní podzimní prohlídce dne 20.11. 2012 jsem ale až do zátěže 550W jel v sedě s rukami na řidítkách. Před závodem je dýchátko skvělé použít přímo před startem k zahřátí a rozdýchání, ale nevýhodu to má tu, že jej pak od vás někdo musí vzít, aby jste s ním nemuseli i plavat :)." Protože Lukáš absolvuje každý rok spiroergometrický zátěžový test, mohl porovnat výsledky 2011 a 2012, zda došlo k nějakým změnám v jeho plicích. Z obou výsledků je patrné, že Lukášova výkonnost šla nahoru - srovnatelnou zátěž zvládl při druhém testu s nižší tepovou frekvencí (179 vs. 184 tepů/min.) a zároveň také s výrazně nižší dechovou frekvencí (34 vs. 40 nádechů/min.). Současně došlo při dané zátěži  ke zvětšení objemu nádechu téměř o 1 litr (5,7 vs. 4,8 litru), což svědčí o lepší výkonnosti posíleného dýchacího svalstva.

"Takové zlepšení mě příjemně překvapilo. Myslím, že investice do dýchátka se opravdu vyplatila a můžu jej jen doporučit. Sezonu 2012 považuji snad i díky této pomůcce za velice vydařenou (kvalifikace na MS, 2.místo evropského poháru Xterra, 11. místo na MS v kategorii do 24 let)." chválí si Lukáš.

MUDr. Vladimír Vondruška, sportovní lékař z Fakultní hradecké nemocnice, se vyjádřil k meziročnímu zvýšení Lukášových ventilačních parametrů: ,,S Lukášem jsme používání dýchátka probírali již na podzim 2011, kdy jsem mu řekl, ať dýchátko zkusí, neměl jsem s ním doposud osobní zkušenost. Po roce jsem byl mile překvapen pozitivním účinkem, když u Lukáše došlo k evidentnímu posílení dýchacích svalů (bránice), včetně mezilopatkových a mezižeberních. Jeho nádechový objem se zvýšil zhruba o 1 litr, využil tím část reziduálního objemu plic, tedy zbytkového nevyužitého objemu, který má v plicích každý z nás. S používáním dýchátka jsou vidět znatelné změny v efektivitě plic, které pomáhají k lepšímu výkonu celého organismu."Hodnocení:
Přečteno 1859x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.10.19Vybavení na Havaji. Převyšovali Cervelo, Zipp, a ISM
19.10.19KUŘÍKOVÁ VEZE ZE SVĚTOVÉHO POHÁRU V KOREJI SKVĚLÉ 8. MÍSTO
17.10.19Je to můj nejlepší výsledek na mezinárodních závodech, říká Tereza Zimovjanová
15.10.19Hawaii dokončilo všech 18 Čechů. Lukáš Pazdera vyhrává Wintermana.
7.10.19Hawaii 2019 klepe na dveře
3.10.19Havajské téma přednese ironman Soukup
1.10.19XTERÁCI V ČÍNĚ
26.9.19Je to můj největší úspěch v dosavadní kariéře, říká Tomáš Řenč
25.9.19Úspěchem na duatlonu Žamberk mi krásně začal školní semestr, říká Pavlína Poláčková
23.9.19Duatlonové závody uzavřely tuzemskou triatlonovou sezónu.