Lukáš Netík: "Dýchám o litr více"

15.01.2013 -
Hradecký triatlonista, vicemistr evropského poháru Xterra do 24 let a účastník havajského MS v terénním triatlonu XTERRA Lukáš Netík se s námi podělil o zkušenosti s tréninkem dýchacího svalstva a doplnil je výsledky zátěžových testů, ke kterým se vyjádřil i jeho sportovní lékař.

Lukáš začal s používáním dýchátka POWERbreathe Plus na podzim 2011, když zvolil model se střední zátěží a postupně si zvykal na zátěž při nádechu. "Přiznám se, že jsem netrénoval úplně poctivě podle návodu, ale většinou jen jednou denně. Občas jsem samozřejmě vynechal úplně a při nachlazení jsem dýchátko raději na pár dní odložil. I tak se ale výsledky začaly dostavovat poměrně rychle a po několika týdnech jsem se dostal na pátý stupeň z desetistupňové škály a i dýchání ve skutečnosti při zátěži bylo najednou snazší. 

Také při plavání jsem pocítl, že se již nemusím tak často nadechovat. Největší PLUS ale vidím na kole, kde jsem v cyklo pozici měl bránici stlačenou jako mají všichni cyklisté s rukami na řidítkách. U sportovního doktora jsem pak v nejvyšších výkonech musel jet ve stoje abych mohl dýchat. Na letošní podzimní prohlídce dne 20.11. 2012 jsem ale až do zátěže 550W jel v sedě s rukami na řidítkách. Před závodem je dýchátko skvělé použít přímo před startem k zahřátí a rozdýchání, ale nevýhodu to má tu, že jej pak od vás někdo musí vzít, aby jste s ním nemuseli i plavat :)." Protože Lukáš absolvuje každý rok spiroergometrický zátěžový test, mohl porovnat výsledky 2011 a 2012, zda došlo k nějakým změnám v jeho plicích. Z obou výsledků je patrné, že Lukášova výkonnost šla nahoru - srovnatelnou zátěž zvládl při druhém testu s nižší tepovou frekvencí (179 vs. 184 tepů/min.) a zároveň také s výrazně nižší dechovou frekvencí (34 vs. 40 nádechů/min.). Současně došlo při dané zátěži  ke zvětšení objemu nádechu téměř o 1 litr (5,7 vs. 4,8 litru), což svědčí o lepší výkonnosti posíleného dýchacího svalstva.

"Takové zlepšení mě příjemně překvapilo. Myslím, že investice do dýchátka se opravdu vyplatila a můžu jej jen doporučit. Sezonu 2012 považuji snad i díky této pomůcce za velice vydařenou (kvalifikace na MS, 2.místo evropského poháru Xterra, 11. místo na MS v kategorii do 24 let)." chválí si Lukáš.

MUDr. Vladimír Vondruška, sportovní lékař z Fakultní hradecké nemocnice, se vyjádřil k meziročnímu zvýšení Lukášových ventilačních parametrů: ,,S Lukášem jsme používání dýchátka probírali již na podzim 2011, kdy jsem mu řekl, ať dýchátko zkusí, neměl jsem s ním doposud osobní zkušenost. Po roce jsem byl mile překvapen pozitivním účinkem, když u Lukáše došlo k evidentnímu posílení dýchacích svalů (bránice), včetně mezilopatkových a mezižeberních. Jeho nádechový objem se zvýšil zhruba o 1 litr, využil tím část reziduálního objemu plic, tedy zbytkového nevyužitého objemu, který má v plicích každý z nás. S používáním dýchátka jsou vidět znatelné změny v efektivitě plic, které pomáhají k lepšímu výkonu celého organismu."Hodnocení:
Přečteno 1889x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.7.20Helena Karásková ovládla první závod tuzemské Xterry - Dachsman
6.7.20Jan Volár získal double v nabité račické konkurenci
2.7.20Nechtěl jsem na trati trávit víc času, než bylo potřeba, říká Tomáš Řenč
30.6.20Dobříšský Tvrďák se stal letos kořistí Standy Holička a Mirky Paulů
29.6.20Favorité nezaváhali. První závod terénního poháru ovládli Kočař a Karásková
26.6.20Zintenzivnění tréninku za to stálo, říká Julie Balcarová
22.6.20Zikmund a Řenč vládli víkendu v Račicích.
19.6.20Doma mám perfektní podmínky pro přípravu, říká Vendula Frintová
17.6.20Kde si zazávodit v následujících víkendech?
9.6.20Můj výkon na kole a tempo běhu mě příjemně překvapily, říká Lukáš Kočař