Tomáš Řenč - 7:54:07. Erbenová zlatá a Kočař třetí na Xterra Germany. Junioři berou další podium v EP. Pálavarace a IM Kodaň.

19.08.2019 -
Víkend našlapaný závody ve všech délkách a variantách triatlonu nabídl mnoho skvělých výsledků českých závodníků. Tomáš Řenč stanovil nové české maximum na ironmanských tratích na 7:54:07. Helena Erbenová zlatá a Lukáš Kočař bronzový na Xterra German. Junioři vezou z EP v Žilině zlato, dva bronzy a 4.místo. Křivánková vybojovala 6.místo na IM Kodaň.

IRONMAN Kalmar - Švédsko - full distance

Tomáš Řenč překonal nejlepší ironmanský  český čas, který do víkendu držel Filip Ospalý. Tomáš prolétl tratí ve Švédsku v neuvěřitelných mezičasech, kdy ve vodě zaplaval čas 45:35 - 1:11/100m, na kole měl Tomáš průměrnou rychlost téměř 42km/h a tak mu celých 180km trvalo pouze 4:17:53. Závěrečný maraton si střihnul tempem 3:58/km za 2:46:50. Celkový čas se zastavil na 7:54:07. Tento čas si proto zapamatujme jako nový národní ironmanský rekord. Jak dlouho tento čas vydrží? V závodě Tomáš obsadil celkově 5.místo v Pro kategorii. Bohužel i takto parádní výsledek mu k vysněnému slotu na IM Hawaii nestačil a Tomáš se o něj bude muset pokusit někde jinde. Dalším českým závodníkem v Pro kategorii byl Jan Šneberger, který závod dokončil v čase 8:49:56 a v této našlapané kategorii byl na 22.místě. Mezi muži se do cíle také podíval Lukáš Polan, který na chvostu profesionální kategorii zajel čas 9:41:32. V ženské kategorii si vedla velice dobře Lucie Šnebergerová, která si se ztrátou 2:33 doběhla pro celkové druhé místo a ve své kategorii bere zlato.

podrobné výsledky

Xterra Germany - Zittau

Helena Erbenová si v Německu doběhla pro cenné vítězství, když porazila o 12s druhou Loanne Duvoisin. Helena musela pro své vítězství zajet nejlepší cyklistický i běžecký čas. Vítězstvím si Helena upevnila vedoucí pozici v celém Xterra European Tour. V  ženské kategorii Elite startovaly také další české ženy. Tereza Durdiaková vybojovala 11.místo, Pavlína Vargová doběhla na 13.pozici a Adriana Klimková na 18.místě. Lukáš Kočař si spravil chuť po nevydařených závodech v Česku a doběhl si pro třetí místo. Velice dobrý výkon v závodě předvedl také Ondřej Petr, který závod dokončil celkově na 6.místě. Ve své kategorii si Ondra vybojoval stříbrnou pozici. Jan Kubíček a Karel Dušek dokončili závod na 15 a 16.místě v této kategorii Elite. Ve věkových kategoriích si vedl nejlépe Tomáš Strnad, který však ve své kategorii obsadil nepopulární 4.místo. Na bronzové příčce se však ve své kategorii umístil Roman Kubica a Jan Debnár.  Stříbro si odváží Tomáš Klimek. Zlatou medaily z tohoto závodu neveze pouze Helena, ale také Michal Daněk a Jaroslav Balatka, kteří ovládli svou věkovou kategorii. Ženské startovní pole ve věkových kategoriích mělo také několik českých triatlonistek. Nejlépe si vedla Jindřiška Zemanová, která nenašla konkurentku ve své věkové kategorii.

Podrobné výsledky

PálavaRace

Vodní dílo Nové Mlýny a jeho nejbližší okolí se stalo dějištěm pátého závodu letošního ročníku CZECHMAN TOUR (Český pohár v dlouhém triatlonu a duatlonu). Při PálavaRace se v neděli 18. srpna radovali z vítězství Petr Soukup a Renáta Benčová.

Z centra závodu v obci Pavlov se účastníci vydali do plavecké části měřící 1,9 km. 90km cyklistická trasa byla připravena mezi Dolními Věstonicemi a Lednicí. 21km běžecká část pak vedla po asfaltovém břehu vodní nádrže. „Podmínky letos byly hodně těžké – bylo teplo a foukal silný vítr. Byl jsem rád, že to mám za sebou,“ řekl v cíli Petr Soukup.

Ten šel z vody na třetí pozici, před ním byli s téměř dvouminutovým náskokem Vojtěch Rakušan a Filip Václavík. „Přibližně na desátém kilometru jsem se dostal do vedení, které jsem postupně navyšoval. Do depa jsem přijel s přibližně pětiminutovým náskokem. A ten jsem pak pomaličku navyšoval i v běhu. Ale kvůli těm podmínkám to vůbec nebylo tak snadné, jak by se z výsledků mohlo zdát,“ řekl Petr Soukup, který zvítězil v čase 4:09:48. Druhý finišoval Vojtěch Rakušan, třetí byl Petr Cmunt.

Pro Petra Soukupa to byl teprve druhý letošní pohárový start. Na kontě má nyní jedno druhé, jedno první místo. „Určitě pojedu ještě Pilmana. A pokud si tam připíšu dobrý výsledek, tak pojedu i na poslední závod do Příbrami. Když to půjde, ještě bych mohl skončit v poháru docela vysoko,“ doufá.

V závodě žen plavala nejrychleji Šárka Vašířová, která šla z vody s více než dvouminutovým náskokem před budoucí vítězkou Renátou Benčovou. „Vyplavala jsem na páté pozici. Ale věděla jsem, že v cyklistice jsem silná, a tak se mi dařilo soupeřky postupně předjíždět,“ popsala Renáta Benčová. Do depa přijela na první pozici, ovšem pouze minutu za ní dorazila Silvie Pavlíčková, která si připsala nejrychlejší cyklistický čas. „Silvie šla hned v úvodu běhu přede mě a já ani nepočítala, že bych mohla vyhrát. Ještě na poslední obrátce byla přede mnou. Pak jsem ale viděla, jak zpomaluje. Tři kilometry před cílem jsem ji předběhla. Silvie pak bohužel zkolabovala a nedokončila,“ vyprávěla vítězka.

Renáta Benčová zvítězila v čase 5:21:07. Druhá doběhla do cíle Martina Novotná. Třetí byla Šárka Vašířová. „Ještě teď nemůžu uvěřit tomu, že se mi podařilo vyhrát. Triatlon dělám teprve rok,“ usmívala se.

Czechman Tour pokračuje 31. srpna závodem Pilman, který hostí MČR v halfironmanu

Výsledky

PálavaRace, 18. srpna

Muži: 1. Petr Soukup 4:09:48, 2. Vojtěch Rakušan 4:24:12, 3. Petr Cmunt 4:26:46

Ženy: 1. Renáta Benčová 5:21:07, 2. Martina Novotná 5:29:04, 3. Šárka Vašířová 5:29:38

Kompletní výsledky najdete zde.

(Zdroj: CTA)

EP juniorů Slovensko - Žilina

Tratě vedly v nejbližším okolí vodní nádrže Žilina, kde na závodníky čekalo 750 metrů plavání, 20 kilometrů rovinaté cyklistiky se dvěma menšími kopci a 5 kilometrů zcela rovinatého běhu.

Z 59 závodnic, které se postavily na start, byla nejrychlejší česká juniorka Alžběta Hrušková, která tak navázala na své vítězství na Evropském poháru juniorů v Táboře. Zvítězila v čase 1:01:43 s třívteřinovým náskokem před nejbližší soupeřkou. Pro bronz si doběhla Tereza Svobodová, která za svou reprezentační soupeřkou doběhla o pouhých pět sekund později. A těsně pod stupni vítězů skončila Heidi Juránková. Ve slovenském závodě se představily i další dvě juniorky – Šárka Půstová finišovala jako 34., Lenka Švecová byla 43.

Na fantastické výsledky dosáhli také čeští junioři. Radim Grebík vybojoval bronzovou medaili, když za vítězným Rusem Kolobrodovem zaostal o 28 sekund. Do elitní desítky se vešel také osmý Filip Michálek. Filip Tlamka finišoval devatenáctý. A další čeští reprezentanti si vedli následovně: 25. Tomáš Kříž, 27. Matěj Marek, 31. Jakub Marek, 33. Lukáš Juránek.

„Jedná se zřejmě o největší úspěch českého juniorského triatlonu,“ říkal bezprostředně po závodě trenér Radek Eliáš.

IRONMAN Copenhagen - full distance

Nejlepší českou závodnicí v Dánsku byla Simona Křivánková, která zde vybojovala skvělé 6.místo. Simona popisuje průběh závodu na svém facebookovém profilu takto :

" Plaváni jsem absolvovala celé sama, v prvním depu jsem strávila neobvykle dlouho protože jsem si vzala pro jistotu na kolo teplé neprofuk návleky na tretry a tedy obouvala tretry v depu a pak jsem s nima cupitala asi 200m ke kolu 🙂. JAK mi pak ale bylo krásně teploučko na cyklistice! Tu jsem rozjela nejdříve vlažnějším tempem, pak už jsem jela v rámci možností na plno. Technické pasáže mi na mokru moc neseděly, jinak byla cyklistika pěkná a díky své rozmanitosti docela utíkala. V druhém depu jsem si ještě odskočila na záchod. Na běh jsem vyrážela lehce s obavami, co se mnou 5.maraton udělá. Vyběhla jsem s lehkýma nohama a běželo se mi opravdu dobře. Asi na 3. a 10.km jsem předběhla dvě ženy. Další jsem na 5.km míjela se ztrátou asi 14.min, čemuž jsem nevěřila, že bych snad seběhla. Makala jsem a vnímala parádní diváckou kulisu. Nakonec jsem se 3km před cílem dostala o příčku výš 🙂 a zaběhla druhý nejrychlejší maraton.
Při závodě mě nepotkala žádná větší krize, žaludek jsem uhlídala, na běhu jsem nijak výrazně netuhla a ani se netrápila".