Víkendové úspěchy ve znamení především českých žen.

29.07.2019 -
Petra Kuříková veze z ME ve sprint triatlonu z ruské Kazaně stříbro. Radka Kahlefeldt ovládla Challenge Prague. Ironman Canada pro Karla Sumbala. Předposlední závod českého poháru v Xterra triatlonu ovládl po těsném finiši Vojtěch Bednarský.

ME Kazaň - Rusko - sprint distance

Na fantastická umístění dosáhli čeští triatlonisté na mistrovství Evropy ve sprintu, které se konalo v sobotu 27. července v ruské Kazani. Petra Kuříková si odváží stříbrnou medaili. Jan Čelůstka obsadil 4. místo. Iveta Fairaislová závod dokončila na 13.místě. Jan Volár a František Linduška doběhl do cíle po nepříliš povedeném běhu na 20. a 23.místě. Poslední český reprezentant Lukáš Červenka, který měl po plavecké části z českých závodníků nejlepší pozici, ze závodu po těžké krizi v úvodu cyklistické části odstoupil.

Do závodu žen nastoupily dvě české reprezentantky – Petra Kuříková a Iveta Fairaislová. Prvně jmenovaná šla z vody na třetí pozici v bezprostředním kontaktu s čelem závodu. Iveta Fairaislová byla desátá, když na nejrychlejší plavkyně ztratila necelou půlminutu. Petra Kuříková tak absolvovala cyklistickou část v čelní skupině, která při příjezdu do depa čítala 9 závodnic a kterou se Ivetě Fairaislové nepodařilo zachytit a pracovala ve druhém, velmi početném balíku. Rozdíl mezi oběma skupinami pak v průběhu cyklistické části narůstal. „Kola nám přišla až noc před závodem, tak jsem si cyklistiku bohužel nemohla natrénovat a sžívala jsem se s tratí během závodu. Když jsem viděla, že jedeme jen v malé skupině a že dobré běžkyně špatně zaplavaly a jsou až za mnou, tak jsem měla velkou motivaci vybojovat medaili,“ řekla hned po závodě.

V závěrečném běhu se Kuříková dlouho držela na čele se Švýcarkou Julií Derronovou, která nakonec byla v závěru silnější. Kuříková si doběhla pro stříbrnou medaili – od Švýcarky ji dělilo 21 sekund. „Pro mě je to dosud největší úspěch v kariéře! Letos jsem přitom změnila trenéra, tahle sezona je pro mě přechodová a moc se mi v ní zatím nedařilo, ale tohle beru jako velké povzbuzení, že jdeme po správné cestě a mohu se utkávat i s nejlepšími,“ usmívala se.

(zdroj : CTA)

Do závodu mužů nastoupila hned čtveřice českých reprezentantů – Jan Čelůstka, Jan Volár, František Linduška a Lukáš Červenka. Z vody šel jako první celkově vynikající plavec Lukáš Červenka, který se ovšem dostal hned v úvodu cyklistiky do těžké krize, kvůli níž ze závodu odstoupil. Jako druhý z Čechů vyplaval na 14. pozici František Linduška (+11 s), na 18. místě šel Jan Volár (+17) a na 22. příčce byl Jan Čelůstka (+27). Na čele závodu se pak utvořila pětičlenná skupina bez české účasti. Česká trojice pracovala ve druhém balíku, jehož ztráta postupně narostla na 40 vteřin.

„Na jednu stranu je škoda, že nám ujelo pět lidí. Na druhou stranu ale musím uznat, že kdybych jezdil s nimi, tak by mě cyklistická část stála mnohem víc sil. Už takhle pro mě byla taková zajímavá, protože nám kola přiletěla na poslední chvíli. Ale i to beru jako štěstí, protože některým závodníkům nepřiletěla vůbec,“ uvedl Jan Čelůstka.

V běhu pak předvedl mimořádný výkon, kterým se propracoval na 4. místo! Od vítězného Brita Gordona Bensona jej dělilo 50 vteřin, od medaile pak 18 sekund! „Vyrazil jsem z depa a běžel jsem, co to šlo. Čekal jsem, kdy mi dojde. Ale dneska se všechno dobře sešlo a se čtvrtým místem jsem maximálně spokojený,“ dodal.

(zdroj: CTA)

Muži:

1. Gordon Benson 52:04, 2. Samuel Dickinson (oba V.Brit.) 52:04, 3. Rostislav Pevtsov (Ázer.) 52:36, 4. Jan Čelůstka 52:36 … 20. Jan Volár 54:05, 23. František Linduška 54:31, Lukáš Červenka DNF.

Ženy:

1. Julie Derronová (Švýc) 58:50, 2. Petra Kuříková 59:11, 3. Tamara Gomez Garrido (Šp.) 59:23 … 13. Iveta Fairaislová 1:00:46

Kompletní výsledky najdete zde

Ironman Canada - full distance

Skvělý výkon předvedl Karel Sumbal na plných ironmanských tratích v krásném závodě ve Whistleru. Karel se umístil ze všech amatérských závodníků na krásném 4.místě a svou věkovou kategorii s náskokem přes 18 minut jednoznačně ovládl. Čas se Karlovi podařilo stlačit na 9:25:13

podrobné výsledky

Ironman Hamburg - full distance

V Německu se konal tradiční ironman, který každoročně navštíví několik českých triatlonistů. V závodě mužů se ve své kategorii umístil na hezkém 8.místě Jan Vyhnánek. Honza byl v tomto závodě nejlepším českým závodníkem.

Podrobné výsledky

Xterra Hradecký terénní triatlon

Předposlední zastávkou série Xterra Czech závodů v terénním triatlonu byl závod v Hradci Králové. Po poctivých a náročnějších tratích v Mostě čekal na závodníky zdánlivě lehčí závod, který přilákal také mnoho borců ze silničního světa triatlonu, například Frantu Schovala, který si v závodě nevedl vůbec špatně a rozhodně může v těchto lehčích terénních triatlonech myslet na slušné výsledky. Závodu se zúčastnilo téměř dvě stovky závodníků a konkurence byla veliká. Krásný cílový sprint předvedli Ondřej Petr a Vojtěch Bednarský. Vojta měl v cílu o trošku rychlejší nohy a tak se mohl radovat z cenného vítězství nad Ondrou. Na třetím místě závod dokončil Michal Francke. Druhý v cíli Ondřej Petr má zatím nejlépe našlápnuto k celkovému vítězství v seriálu. Posledním závodem série bude terénní triatlon v Opavě, který se bude konat v sobotu 24.8.

(zdroj: facebook Xterra Hradecký terénní triatlon)