XTERÁCI V ČÍNĚ

1.10.2019 -
Minulý víkend (22.9.) parta dváctičechů startovala na světovém poháru Xterra China. Dějištěm závodu byl jihočínský Kunming, konkrétně resort OCT u jezera Yangzonghai. Závodní tratě byly ve výšce bezmála 2000 m.n.m a tak jsme měli obavy, jak se to podepíše na našem výkonu a tak jsem do dějiště závodu přiletěli již 17.9.

Všichni jsme v takové výšce závodili poprvé. Čína je v mnoha ohledech jiná a začalo to hned brzkým startem, když kategorie PRO startovala již v 7,30 a věkové kategorie v 8,30h. Na start jsme tudíž přijeli ještě za tmy. Start plavání byl z vody ve vlnách s minutovým odstupem. Plavalo se tam a zpět ve dvou okruzích (1500 m) kolem vlnolamů natažených mezi bójemi na levou ruku s výlezem a skokem z mola. Neopreny byly povoleny (do 24,5 °C!). Plavat za někým v závěsu se vůbec nedalo, protože, někteří se s bídou drželi na hladině a nějak se snažili plavat. Asi jeli triatlon poprvé… V drtivé většině šlo o domácí závodníky. Proto bylo lepší plavat asi 15 m od vlnolamu vyznačujícího trasu, abych se člověk neproplétal mezi pomalejšími závodníky. Od začátku bylo cítit, že jsme vysoko. První dva kilometry trať cyklistiky jen stoupala a poté přešla do technických singltreků plných zatáček na úpatí místních opravdu strmých kopců. I když se v druhé půlce jelo převážně z kopce, tak bylo potřeba na drncavé trati neustále šlapat a dávat v zatáčkách pozor, aby člověk nevyletěl mimo. Jely se dva okruhy po 15 km. Trať běhu (10 km) byla velmi členitá a střídala se hlína, tráva, asfalt, kamenné schůdky,  běh přes kukuřici nebo po břehu jezera Yangzonghai. Kopečky nebyly dlouhé a tak se dalo místy docela svižně běžet. Zatáček bylo samozřejmě opět požehnaně. V kategorii PRO výborně reprezentovali Ondra Petr (6.místo) a Pavel Jindra (7.místo).  Do cíle každý dobíhal s českou vlajkou, kterou nám podávala naše fotografka Hanka Stránská a vše stačila ještě nafotit. Udělala to u všech dvanácti čechů a češek, kteří závodili! No a jak dopadlo? Všichni naši brali ve svých kategoriích medaile! Závod amatérů jsme jsem dokonale ovládli a v první desítce jsme měli šest čechů! Ota Zima navíc den před hlavním závodem startoval v MTB závodě na 15 km a vybojoval pěkné 3. místo. Díky účasti na jarní Xterra Taiwan se naši umístili vysoko i v Asia-pacific poháru (Zima, Piloušek).

Výsledky čechů: Ondra Petiška 1. místo kat. M19-24, Adam Holomoucký 2. M19-24, Tomáš Strnad 1. M25-29, Michal Piloušek 1. M30-34, Ota Zima 2. M35-39, Tomáš Petr 1. M40-45, Katka Martenová 1. F30-34, Barbora Herren 3. F30-34, Lenka Švadndová 1. F45-49,  František Bulava 1. M50-54.  Všichni brali ve svých kategoriích medaile! Byli jsme jednoznačně nejúspěšnější výpravou, která zde závodila. Vyhlášení jsem si samozřejmě parádně užili - bylo co slavit! Závod ovládli v kategorii PRO sedminásobný mistr světa Ruben Ruzaffa (ESP) a v ženách Fabiola Corona (MEX). Kromě závodu jsme stihli i návštěvu přírodních zajímavostí Stone Forest, Western hills a Dragon Gate.

Těšit se můžeme na vystoupení našich borců na Mistrovství světa na havajské m ostrově Maui 27.10.2019.