Úspěch členů Author Triathlon teamu v Turecku

25.08.2003 -
V neděli (24.8.) se v tureckém Erdeku poprvé konal triatlon a trojice zástupců Author triathlon teamu byla u toho. Turecko dýchá památkami, mořem a exotikou, málokdo si asi v těchto končinách dovede triatlon představit. Přesto byl závod po organizační stránce skvěle zabezpečen. Všechny křižovatky na trati byly obsazeny důraznými tureckými strážníky, kteří mohutně využívali neodmyslitelné píšťalky a okázale dávali na obdiv české pistole ČZ. Putování do Erdeku nebylo (Jiří Suchý)
V neděli (24.8.) se v tureckém Erdeku poprvé konal triatlon a trojice zástupců Author triathlon teamu byla u toho.  Turecko dýchá památkami, mořem a exotikou, málokdo si asi v těchto končinách dovede triatlon představit. Přesto byl závod po organizační stránce skvěle zabezpečen. Všechny křižovatky na trati byly obsazeny důraznými tureckými strážníky, kteří mohutně využívali neodmyslitelné píšťalky a okázale dávali na obdiv české pistole ČZ.
Putování do Erdeku nebylo vůbec snadné. Srbská policie vybavená nejmodernějšími radary a toulaví balkánští psi připravili cestou nejednu horkou chvilku.

Na start Evropského poháru nastoupilo 70 mužů a 30 žen z jedenácti zemí včetně horkých favoritů, sedlajících kola Author: D. Gaaga, J. Řehuly a V. Trnkové. Start dvou okruhů plavání byl  uprostřed místního přístavu, lemovaného mnoha různobarevnými rybářskými loďkami. Dlouhý výběh z vody obsypaný davy  diváků nabízel dvě víceméně neobvyklé atrakce: sprchy pro slaná těla závodníků opouštějících blankytně čisté moře a průběh zahradní restaurací. Všechna  tři naše „želízka v ohni“ opouštěla depo mezi prvními.

Cyklistická část závodu se vinula po kopcích s krásnými výhledy na moře. Ve stoupáních zpomaloval triatlonisty horkem tající asfalt a bičovaly je poryvy větru. D. Gaag a D. Sapunov (mimochodem také na kole Author) ujeli vedoucí skupince hned v úvodu. J. Řehula se po drobném zaváhání osamoceně pokoušel vzorně spolupracující Kazachy dohnat, ale bez úspěchu. Cyklistické depo opouštěl s více než tří minutovým odstupem, ale s obdobným náskokem před dvojící pronásledovatelů. V. Trnková přijela s jasným více než 4 minutovým náskokem a na běhu si pak jen kontrolovala vedoucí pozici. Stejně jako Jan Řehula, který nakonec také dokončil na pěkném třetím místě.

Běh se odehrával přímo na kolonádě podél moře a byl zkouškou fyzické připravenosti, neboť zde nebyl ani metr ve stínu. Všichni závodníci byli po celou dobu sledováni stovkami očí obtloustlých turků relaxujících na pláži.

Závod byl doplněn bohatým kulturním programem, završeným večerním ohňostrojem a koncertem prsaté turecké popstar, jejíž jméno nám bohužel zůstalo ukryto.

Jan Řehula (Author triathlon team) ke své turecké premiéře: „Prostředí závodu bylo situovánoh do překrásného tureckého letoviska Erdek ležícího na pobřeží Marmarského zálivu Černého moře. Plavání jsem šel přibližně na 80% maxima. Depo jsem opouštěl na konci vedoucí šestičlenné skupinky. Po mírném zaváhání v úvodu odjela dvojice Gaag a Sapunov za využití doprovodného motocyklu. Tento okamžik se stal pro další průběh závodu rozhodující. Hladce jsem odjel zbytku skupinky, s cílem dojet uniknuvší dvojici, ovšem bez úspěchu. V druhém depu byl odstup přede mnou 3 minuty a za mnou 4 minuty, takže jsem běh absolvoval zadrženě a hlídal si třetí pozici.“

Jaké jsou tvoje nejbližší plány? „Završit balkánskou triatlonovou tour závodem SP v Sofii, pak příprava  na závody SP nejvyšší kategorie v Nice a Madridu.“