Gwen Jorgensen je zpět!

8.03.2023 -
Gwen Jorgensen je americká triatlonistka a bývalá olympijská vítězka, která se po dvou dětech a neúspěšném pokusu o běžeckou kariéru vrací zpět k triatlonu. S vidinou účasti na olympijských hrách v Paříži se rozhodla opětovně trénovat a věnovat se plně triatlonu.

Gwen Jorgensen byla v letech 2014 až 2016 jednou z nejdominantnějších závodnic v triatlonovém světovém poháru. Vyhrála dvakrát na mistrovství světa v roce 2014 a 2015. V roce 2016 získala stříbrnou medaili na mistrovství světa, ale utěšila se olympijským zlatem z Ria. V Rio de Janeiru vedla epickou bitvu s Švýcarkou Spirig. Jorgensen nastoupila proti Spirigové na konci běžeckého úseku a v cíli se mohla radovat z vítězství. Tento okamžik byl naprostým vrcholem kariéry této sympatické Američanky.

Po olympiádě v Riu Gwen Jorgensen avizovala, že má velké oznámení a začalo se spekulovat, zda přestoupí na střední a dlouhé vzdálenosti, jako mnoho dalších triatlonistů. Nicméně se tak nestalo! Američanka oznámila konec své triatlonové kariéry kvůli těhotenství a prozradila svůj skromný cíl získat další olympijské zlato, tentokrát v maratónu. Jorgensen se rozhodla soustředit pouze na běhání. Začátek její nové kariéry vypadal velmi slibně, když hned na začátku zaběhla rychlou pětku v čase 15:17, což byl příslib toho, že si běhání bere vážně. Na půlmaratónu si vylepšila svůj osobní rekord a přiblížila se k hranici 1:10 hodiny. To bylo stále o šest minut více než tehdejší světový rekord.

Největším problémem běžců je ale zdraví a zranění  nevynechaly ani Jorgensen. S bolestmi v noze dokázala dokončit Newyorský maraton v čase 2:41:01, což ji zajistilo 14. místo mezi ženami. Avšak pro dosažení vrcholné výkonnosti byla stále daleko. Jorgensen musela podstoupit operaci a přehodnotit své možnosti. Poté oznámila, že se bude věnovat běhu na dráze, konkrétně pětce a desítce, a připojila se k legendárnímu týmu Bowerman Track Clubu. Avšak ani tato změna jí nepomohla, zanedlouho byla Američanka znovu těhotná a porodila svého druhého syna.

Gwen Jorgensen se rozhodla vrátit zpět do triatlonu s cílem získat medaili na pařížské olympiádě. V nedávném rozhovoru s Jackem Kellym Jorgensen prozradila některé podrobnosti ohledně svého rozhodnutí. Během své největší slávy byla trénovaná Bobby McGee, který ji vedl v silné skupině, převážně v Austrálii. Tréninkový program byl poměrně jednoduchý - každý den 2-3 fáze a v neděli dlouhý běh o délce okolo 90 minut v klidném tempu. Před svým návratem Jorgensen řešila otázku, kdo bude jejím novým trenérem, protože s ohledem na rodinu nemůže strávit tolik času mimo domov. Oslovila několik významných trenérů, včetně norského génia Olava Alexandra Bu, který trénuje Idena a Blummenfelta. Nakonec se rozhodla pro trenéra Australana Jamieho Turnea.

Je tedy jasné, že Gwen Jorgensen se po mateřské pauze vrací zpět do triatlonu a bude se snažit kvalifikovat na olympijské hry v Paříži. S výběrem nového trenéra Jamieho Turnea doufá v co nejlepší výsledky. První závod v Taupu, kde brala 3. místo, naznačil konkurenceschopnost, tak  doufejme, že se Gwen Jorgensen opět ukáže jako výkonná a úspěšná triatlonistka, která se stane inspirací pro další generace sportovců.