Slovenské Roháče otevřeli potřetí srdce triatletům

24.07.2013 -
ZUBEREC 21. 7. 2013 - Drsný, ale srdečný kraj Vás vítá! Těmito slovy přivítali pořadatelé závodníky třetího ročníku jednoho z nejprestižnějších slovenských závodů v triatlonu Oravaman 2013 v Zuberci.

Nabité startovní pole, ve kterém nechyběly česká ani slovenská jednička Tomáš Jurkovič, respektive Petr Vabroušek, se muselo vypořádat s náročnou tratí s celkovým převýšením přes dva tisíce metrů. Z vítězství se nakonec radoval domácí Jurkovič, Vabroušek skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce.

Nejpopulárnější slovenský triatlonový závod, který byl vyprodán již 24 hodin po otevření registrace, láká závodníky svým extrémně náročným profilem tratí zasazených do samotného srdce Roháčů. Dva kilometry plavání v Liptovské Maře, padesát kilometrů na kole s převýšením 1400 metrů s cílem na Ťatliakové chatě (1360 m.n.m.) a dvanáct kilometrů běhu přes sedlo Zábrať na Rákoň (1876 m.n.m.) a zpět až na Zverovku (1025 m.n.m.) se hodně podobá proslulému „Norsemanu“ a byl pro každého z třísetpadesáti závodníku opravdovou výzvou.


Téměř celý závod byl soubojem domácího favorita Tomáše Jurkoviče s pardubickým Danem Polanským. Oba triatleti vyšplhali v těsném závěsu až na vrchol Rákoně, tam však přišel rozhodující úder Jurkoviče. V extrémním seběhu nedal svému soupeři šanci a s více než minutovým náskokem si doběhl pro vítězství právě před Danem Polanským. Na třetím místě doběhl další slovenský závodník Jozef Vrábel a až za ním český ironman Petr Vabroušek. Za zmínku stojí i sedmá příčka českého triatleta Petra Kopřivy z Triatlon týmu Opava. 

„V posledních týdnech jsem absolvoval několik dlouhých Ironmanů a v podstatě neměl šanci dostat se do nějakého rychlejšího závodu. Proto jsem se ani dnes neuměl zmáčknout do nějakých rychlejších tepů, než jsou ty ironmanské a to samozřejmě na ty mladší rychlíky nestačí,“ okomentoval závod čtvrtý, přesto spokojený Petr Vabroušek.

Skvělý výkon předvedla mezi ženami slovenská závodnice Zuzana Vojteková, která jako jediná pokořila čtyřhodinovou hranici a zaslouženě zvítězila. S více než čtvrthodinovou ztrátou si pro druhé místo doběhla Erika Krkošková, s malým odstupem pak do cíle dorazila také první česká a celkově třetí triatletka Petra Hostinská. Největší favoritka, maďarská závodnice Erika  Csomor,  závod nedokončila.

Oravaman patří nejen svou krásnou a náročnou tratí, ale také skvělou organizací a zázemím pro účastníky, k těm nejlepším závodům svého druhu ve střední Evropě. A jak letošní ročník zhodnotil jeho ředitel Peter Pala. „Jsem rád, že máme třetí ročník Oravamana úspěšně za sebou a nikomu se nic nestalo. Závod je velice náročný, zejména logisticky a na pořadatele čeká nemálo nástrah. Přesto, že vždy je co zlepšovat, jsem se samotným průběhem spokojen. Děkuji závodníkům, ale také celému týmu pořadatelů za skvěle odvedenou práci a atmosféru, ale už teď musíme přemýšlet, co udělat pro příští ročníky lepší.“

Daniel Svoboda

Mediální zástupce

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1009x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár