Petr Vabroušek zvítězil na Slovakman 226

5.08.2012 -
Ve slovenských Piešťanech se z prvního oficiálního česko-slovenského titulu v dlouhém triatlonu na ironmanským tratích radoval Petr Vabroušek, který zvítězil v závodě Slovakman 226. V napínavém souboji vyhrál před slovenským železným mužem Karolem Džalajem. Oba borci se stali mistry svých zemí.

Závod Slovakman 226 byl díky spolupráci České triatlonové asociace (ČTA) a Slovenské triatlonové unie (STÚ) mistrovstvím České republiky i Slovenska. Zároveň byl i mistrovstvím Česko-Slovenska a pokračováním FORD CZECHMAN TOUR Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Slovakman 226 se jel na tratích ironmana, takže na triatlety čekalo 3,8 km plavání, 180 km cyklistiky a 42,2 km běhu. Start v sedm hodin ráno vyšel nejlépe domácímu Andreji Orlickému. Po čtyřech okruzích plavání v korytě řeky Váh měl v depu náskok minutu a půl. O něj však v cyklistické části přišel hned ve druhém okruhu.

Jako první Orlického sjel krajan a bývalý slovenský olympionik Pavol Šimko. Za ním však vypukl souboj Vabrouška s Džalajem, který určoval průběh závodu. Tato dvojice stáhla ve druhém okruhu Orlického i vedoucího Šimka a oba závodníci si nedali nic zadarmo. Jejich největším soupeřem byl jen čas a rozhodčí, protože jet celou cyklistickou část ve dvou v bezhákovém závodě bylo náročné a oběma hrozil trest za jízdu v háku.

V posledním kole přišel nástup Džalaje, který Vabroušek neustál a Slovák vybíhal do maratonu s náskokem necelých čtyř minut. „Nechtěl jsem udělat chybu jako loni, kdy mi Džalaj ujel na kole a já tu s ním prohrál. V posledním kole mi trochu odskočil, ale to jsem si říkal, že si velký náskok nevybuduje a v běhu to stáhnu,“ vyprávěl v cíli Vabroušek.

Ten v prvním ze šesti sedmikilometrových okruhů stáhl 20 vteřin a do čtvrtého kola vbíhal se ztrátou dvou minut. Český „železňák“ tempo v tomto okruhu vystupňoval, smazal celé manko, přidal dvacet vteřin navrch a ujal se vedení, které už nepustil.

„V běhu jsem si věřil, měl jsem to spočítané, že Karola ve čtvrtém či pátém kole seběhnu,“ doplnil úspěšnou taktiku český reprezentant. „Petr je starý lišák. Musím uznat, že jsem na něj neměl. Trochu mě to mrzí, ale Petr ukázal svoji světovou extratřídu,“ složil Džalaj Vabrouškovi poklonu.

Závod žen na stejných distancích měl také federální náboj. Česká zástupkyně Simona Vykoukalová vybíhala z vody na druhém místě za krajankou Ladislavou Císařovskou. Tu však stáhla ve druhém kole a na rovinaté cyklistické pasáži držela vysoké tempo, na něž nedokázal nikdo odpovědět.

 Favorizovaná Slovenka Kristína Lapinová ztratila patnáct minut v plavání. V cyklistice, která je její nejsilnější stránkou, stáhla na vedoucí Vykoukalovou jen sedm minut, což byl trochu šok i pro slovenské fanoušky.

V běžecké části si půvabná česká závodnice udržela náskok a získala titul v novém osobním rekordu, který si vylepšila o půlhodinu. „Jsem šťastná, že se mi tady povedlo vyhrát. Je to teprve můj druhý ironman. Výborně jsem zaplavala, na kole udržela vysoké tempo a v běhu, i když mě už bolely nohy, vítězství uhájila,“ radovala se.

 Výsledky: Slovakman 226, Piešťany, Slovensko:

Muži: 1. Vabroušek (ČR/Author Tufo Tri Life Zlín) 8:24:44,6, 2. Džalaj (Rocktechnik Triatlon) 8:28:22,0, 3. Šimkanin (Body energy team club) 8:48:07,7, 4. Ježko (Triax) 8:50:08,1, 5. Vrábel (všichni SR/Moraviaman Team Otrokovice) 8:53:50,2, 6. Urbánek (Triexpert Adidas team) 8:57:41,6, 7. Krpec (Rocktechnik Triatlon) 8:59:307, 9. Cogan (TJ Sokol Nová Paka) 9:07:20,5, 10. Novotný (všichni ČR/HiSport team) 9:07:27,9.

Ženy: 1. Vykoukalová (ČR/Rocktechnik Triatlon) 9:59:09,8, 2. Lapinová (SR/Rocktechnik Triatlon) 10:07:01,1, 3. Kovářová  (ČR) 10:26:55,3.

Hodnocení:
Přečteno 1298x

Komentáře

? Reagovat
pořadí žen Reagovat
Délka Reagovat
Re: Délka Reagovat
Re: Re: Délka Reagovat
Re: Re: Délka Reagovat
je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: Re: Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: Re: Re: Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to tak, kvalita roste Reagovat
Není zarážející úroveň? Reagovat
Re: Není zarážející úroveň? Reagovat
Iron Women Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.