Kočař vybojoval na akademickém MS v triatlonu bronz, Kuříková skončila pátá

1.07.2012 -
Již 11. akademické mistrovství světa v triatlonu se konalo na Tchaj-wanu ve městě Yilan a závodu se zúčastnilo hned sedm českých reprezentantů. Mezi muži vybojoval cenný bronz Lukáš Kočař, mezi ženami skončila na krásném pátém místě Petra Kuříková.

Na triatlonisty čekalo 1,5 kilometru plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu. V tropických podmínkách, kdy voda měla skoro 35 stupňů a vlhký vzduch přesahoval čtyřicítku, bojovali triatlonisté s porcí kilometrů i úmorným vedrem a dehydratací.

S náročnými podmínkami si ale Kočař věděl rady. Plavání mu nevyšlo podle představ, ale po kole už byl pátý a vydařeným během, kdy zabíhal vyrovnané časy, nakonec získal bronz. V cíli pak kromě medaile mohl slavit i první dokončený závod na olympijských tratích. Vloni totiž na Evropském poháru v Karlových Varech a na MČR v Jihlavě nedokončil.

Závod vyhrál Francouz Thomas André před krajanem Felixem Duchamptem. Z dalších Čechů byl čtrnáctý Tomáš Renč a šestnáctý Petr Šlajs. Martin Novák kvůli problémům s klenbou nohy po plavecké části odstoupil a nedokončil.

Mezi ženami se z českých triatlonistek blýskla pátým místem Petra Kuříková, které se hodně povedlo plavání, a i když v závěrečném běhu ztratila, konečné umístění je úspěchem. Závod vyhrála Francouzka Alexandra Cassan Ferrierová před Japonkou Yuko Takahašiovou a Mexičankou Paolou Diazovou. Další Češky Barbora Hlaváčová a Jitka Šimáková skončily na 19. a 26. místě.

V soutěži týmů skončily české ženy na 4. místě, muži byli pátí. Proti těmto výsledkům ale vedení výpravy podalo protest. „S výsledky kategorie týmů nesouhlasíme. Na brífingu bylo řečeno, že se bude v této kategorii soutěžit dle pravidel ITU. Počítali jsme s tím, ale nakonec tomu tak nebylo. Uvidíme, jak bude náš protest posouzen,“ vysvětlila sportovní ředitelka České triatlonové asociace Lenka Kovářová.

Výsledky: Akademické mistrovství světa v triatlonu, Tchaj-wan.

Muži: 1. Thomas André (Fra.) 1:59:57, 2. Felix Duchampt (Fra.) 2:00:25, 3. Lukáš Kočař (ČR) 2:00:57, ... 14. Tomáš Renč (ČR) 2:03:48, 16. Petr Šlajs (ČR) 2:04:12, Martin Novák nedokončil.

Ženy: 1. Alexandra Cassan Ferrierová (Fra.) 2:06:32, 2. Yuko Takahašiová (Jap.) 2:07:45, 3. Paola Diazová (Mex.) 2:07:57, ... 5. Petra Kuříková (ČR) 2:09:49, ... 19. Barbora Hlaváčová (ČR) 2:16:58, ... 26. Jitka Šimáková (ČR) 2:20:47.