Poděbradský triatlon načne svou třetí desítku

29.04.2012 -
Již po jednadvacáté odstartuje v neděli 27. května triatlonový závod v Poděbradech. Po zkušenostech z roku 2011 jsme se rozhodli zachovat v tomto roce vyzkoušený model, včetně zařazení do seriálu TriTour a spolupráce s www.etriatlon.cz.

 Výrazně k tomu přispěl i velmi dobrý ohlas závodníků, z nichž většina přesun a koncentraci všeho dění do jednoho místa, jednoho depa a přeorientování  závodu z pohárového na závod pro všechny, hodnotila pozitivně. Ozvaly se samozřejmě i nostalgické hlasy, ale i tito závodníci oceňovali větší  pohodlí, zjednodušení  a úphodu.které tato změna přinesla. Co nás v Poděbradech čeká v tomto roce? 

Seriál Tri Tour 2012

Dříve, než popíšu, co čeká zájemce o start v Poděbradech, musím se zcela logicky na úvod zmínit o seriálu, v jehož rámci se tento závod koná. Počin Etriatlon Teamu, který do seriálu TriTour investuje své peníze,  svůj čas a nadšení, je v době ekonomických problémů svým způsobem ojedinělý.  V roce 2010 kdy jsem byl rozhodnut, že triatlon v Poděbradech končí, mne  oslovili s tímto seriálem, na trošku netypických tratích 0,7 – 30 – 7 (bez raftingu), zaměřených na pohodu a masovost. Vše při zachování slušné pořadatelské úrovně a mediální podpory. „Chceme zajistit závodníkům prostředí v němž se budou cítit dobře a kde nejde jen o vítězství. Jde nám hlavně o pocit příjemně prožitého dne s přáteli,  podobně smýšlejícími lidmi  a hlavně s triatlonem“, říká Petr Valeš za Etriatlon Team. Musím říci, že mne Petr oslovil a vše co jsme se pro rok 2011 domluvili, z jeho strany fungovalo, a to bez jakékoliv smlouvy.  Domnívám se, že i když možná nebylo sem tam, co se týče Poděbrad jako pilotního závodu, něco zcela dotažené (např. přihlašování a prezentace), tak záměr s jakým jsme do toho šli, byl naplněn. 

Zepter International Triathlon 

Hlavní závod poslední květnové neděle, pod již tradičním názvem, je určen hlavně všem hobby sportovcům, všem závodníkům ať s licencí ČTA nebo bez ní. Tratě jsou připraveny až nad dvě drobné změny stejně, jako v loňském roce. Plavání na trati 700m proběhne v jednom okruhu, kdy se bude kolem bójí zatáčet po směru hodinových ručiček. Cyklistická trať, 30km, vede po hlavní silnici k motorestu v Kersku a zpět a pojede se bez povolené jízdy v háku. Výjezd na hlavní silnici, kruhový objezd na kraji Poděbrad a otáčka budou zabezpečeny policií. Trasa jinak vede stále po hlavní silnici s předností v jízdě a dá se říci, že je zcela rovinatá. Její náročnost ale může významně ovlivnit vítr. Běžecká trať má dvě varianty a dle počasí bude jedna z nich zvolena. První vede ve dvou okruzích, jednom větším a jednom menším, asi z 50% terénem a z 50% po zpevněných cestách. Běh je svým profilem také rovinatý a vede po loukách a lužními lesy mezi soustavou jezer a Labem. V případě deště nebo nebezpečného podkladu (trať je vedena oblastí těžby písku, kde se podklad neustále mění) je připravena i „suchá“ varianta, pouze po zpevněných cestách, podél Labe ve dvou okruzích tam a zpět. Tato varianta byla použita v roce 2011. První změnou, pro ty, co trať již znají, je výjezd na hlavní silnici. Pod kopečkem na parkoviště se uhne po nové cestě vpravo a podjede pod hlavní silnicí. Následuje prudká Zatáčka vlevo na místní komunikaci a po 50m výjezdu do kopečka se zatočíá vpravo, již na hlavní silnici směr Praha. Návrat k depu je stejný jako loni, tedy odbočením z hlavní silnice vpravo. Druhou změnou je nový kruháč v Sadské, který projíždíme rovně.

Akademické mistrovství České republiky

AMČR se již tradičně koná v Poděbradech a nezměnil to ani fakt změn v organizaci a tratí. Závod je součástí nominace  na akademické MS, které se koná  29.-30.6.2012 v Yilan na Taiwanu.

Bezhákový závod prověří možná lépe schopnosti akademiků v jednotlivých částech triatlonu, než závod s hákem. Akademici budou startovat společně s hlavním závodem. Jejich start podporuje dotací startovného Česká asociace univerzitního sportu.

Minitriatlon

 Ne každý je schopen absolvovat tratě 0,7-30-7. Proto je zde minitriatlon, který nabízí možnost k zasportování i těm méně trénovaným a mládeži. Protože i zde je mezi některými zájemci poptávka po soutěži, tak jsme se rozhodli v letošním roce zavést zjednodušené kategorie. Nicméně stále platí: Přijďte si protáhnout tělo, zasportovat, pobavit se, užít si pohyb v přírodě. Výkon je vedlejší. Důležitý je dobrý pocit z absolvování připravených tratí.  Ty mají připraveny dvě varianty, suchou a mokrou. Jsou vhodné spíše pro horské kolo, protože jedna varianta kopíruje do určité míry suchou běžeckou část hlavního závodu a druhá mokrou. To se týká kola i běhu. A vzdálenosti? Plavání 300m, kolo 8km a běh 3km. To zvládne opravdu každý a zároveň může mít pocit z hodnotného výkonu.

Kvadriatlon

Potkal jsem se na podzim s Mirkem Pokorným z Benešova, který mne začal přesvědčovat, že by byl v Poděbradech super kvadriatlon a že by to všichni nadšenci zabývající se tímto čtyřbojem uvítali. Nejdříve jsem se bránil, protože jsem neviděl časový prostor. Pak jsem našel řešení, které mi posvětil kvadriatlonový guru, Václav Marek.  Řešení je jednoduché a pravidla kvadriatlonu jej umožňují. Kajakářská část bude zařazena po cyklistické. Takto mohou kvadriatlonisté absolvovat plavání a cyklistiku spolu s hlavním závodem triatlonu, tedy 700m a 30km, pak bude následovat kajakářská část na 5km a opět s triatlonem stejný běh na 7km. Kvadriatlon bude mít dvě depa. V prvním bude kolo a v druhém loď a boty pro běžeckou část. Druhé depo se bude nacházet na pláži, nad  startem závodu.  Do lodě se nastupuje z vody. 

Stejně jako v loňském roce doplním informace o závodech dvěma poznámkami. Za prvé.

 Výsledky bude přes čipy zpracovávat Michal Slabej a závodem bude diváky provázet Láďa Feirerfeil. Za druhé. Pro zdárný průběh závodu je důležité, aby závodníci parkovali svá vozidla na záchytném parkovišti, které je směrem po státovce od Prahy asi 400m před mostem přes Labe. Z parkoviště se do místa závodu dostanete snadno po cestě dlouhé asi 300m, která vás zavede k druhému vstupu na Jezero. K vstupu směrem od města je vjezd zakázán nejen dopravní značkou, ale i proto, že by došlo k zablokování závodních tratí. Zde musím se zpožděním poděkovat loňským účastníkům, protože jsem si nyní uvědomil, že toto vzorně dodržovali.

Pokud máte dotazy, piště je do diskuse. Odpovíme na ně najednou, spolu s dalšími, bližšími informacemi.

Přeji všem příjemný sportovní zážitek nejen na našem závodě, ale i všech dalších závodech série TriTour.

Za pořadatele

Jaroslav Formánek

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Oficiální web seriálu Tritour
Facebooková stránka Tritour - nejaktuálnější informace
Přečteno 903x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl