V jednotě je síla, nabádá ke spolupráci předseda svazu Horák

22.04.2011 -
Triatlonová sezóna 2011 je těsně před svým startem a o rozhovor jsme požádali předsedu svazu Jaroslava Horáka, který byl do funkce zvolen v listopadu. K řízení ČSTT přistupuje velmi manažersky a snaží se být za každých situací optimistou.

Sestavení termínové listiny byl jistě organizačně náročný krok. Jak jste spokojen s její podobou pro rok 2011?
Letošní termínovka vrcholných závodů integruje dlouhý TT, terénní TT a v seriálu OTT jsou skutečně olympijské triatlony, což jsou snad určitá pozitiva. Bohužel se nám v mimořádně krátké době (do konce ledna 2011) nepodařilo nalézt více pořadatelů na Moravě, kteří by byli ochotni/schopni uchopit definovanou podobu závodních dnů (který vždy integruje závody od dětí po veterány) a máme tedy co napravit pro 2012. Hlavním problémem byl timing, v tuto chvíli zde prohlašuji, že veškeré diskuse o možných závodech pro 2012 budou vrcholit na konferenci Triatlon 2011, která se uskuteční 22-23.10. v konferenčním centru Aldis v Hradci Králové a termínovka 2012 bude venku do konce listopadu 2011.

Děkuji zde všem, kteří se k novému pojetí závodních dnů Českých pohárů postavili čelem a uvěřili tomu, že by to mohlo přinést nějaká pozitiva. Navržený model takto pojatých závodních dnů se snad vcelku úspěšně odpilotoval na zimních seriálech a teď už skáčeme do lehce rozjetého vlaku. Takže, shrnuto odpovídám, jsem spokojen na 75%.

S jakými očekáváním vstupujete do sezóny 2011? Bude prioritou přilákat na start co nejvíce lidí?
Očekávám toho vážně hodně, pokud je dost místa tak očekávám :

 • spoustu práce, kterou je nutné odpracovat do podzimní valné hromady, která bude 23.10.2011 v ALDIS  v Hradci Králové, kde navrhneme k finálnímu hlasování novelizaci stanov ČSTT
 • Probuzení ještě dalších „spících agentů“ (někteří z nich se již vzbudili), aby s  celým triatlonovým kolotočem pomohli. Tím myslím některé historické pořadatele, rozhodčí, trenéry, …
 • Těžkosti s televizními přenosy, nevím, zda budeme mít dost peněz, abychom dokázali zaplatit přenosy / záznamy. Sklízíme ovoce minulých sezón, kdy byly závody ČP příliš niterné a leckdo se triatlonu dnes vysmívá a chce tu změnu nejprve vidět, než začne konat.
 • Kvalitní informační servis – ať v podobě jednoznačné informovanosti, přihlášek, výsledků všech kategorií a průběžný stav bodování českých pohárů dík www.czechtriseries.cz
 • Vysokou účast nových tváří, které se nechaly zlákat na závody zimních sérií, zejména dík experimentální soutěži rodin
 • Ano, očekávám  další kvalitní představení rodinných týmů, kde bodují děti až po veterány. Tato soutěž se rychle ukázala jako prestižní, v závodě v Liberci bylo klasifikováno 19 rodin v cíli, v Olomouci to bylo 15 rodin.
 • Systematické obsazování závodů sportovními kluby. Za celkové pořadí klubů v českém poháru jsou vypsané zajímavé finanční ceny, jak je patrné ze soutěžní směrnice.
 • Nový pohled na víkendovou logistiku sportovních rodin. Děti závodníků mají připraveny dětské závody, které se započítávají do soutěže klubů i rodin a děti pak budou mít možnost umístění do Dětského Tréninkového Kempu, který by měl fungovat během každého závodního dne od 10 do 17 hodin. Brzy poptáme dodavatele této služby (zřízení a provozování dětského tréninkového kempu) na závodech ČP. Pokud někdo máte o toto zájem, tak hned pište!
 • Očekávám, že se nám podaří nasmlouvat solidní a důvěryhodné sponzory/partnery. Nejen proto, aby nám pomohli celou srandu financovat, ale také proto, aby se celý český triatlon povýšil do role důstojného partnera silným firmám, pro které pak může leckdo pracovat, může požívat určitých výhod a tak podobně. 
 • Konečně očekávám, že postupně nasmlouváme takzvané „produktové partnery“ s cílem nabídnout závodníkům českého triatlonu zajímavé slevy na věci, které prostě musejí všichni kupovat (například strava, pití, vosky, plavky, …)

  Očekávání jsou dosti širokospektrální, navíc zdaleka nejsou vyjmenovaná všechna. Není malých cílů, všichni máme rezervy. To je taková moje oblíbená hláška a docela myslím vystihuje aktuální zrychlení a turbo, které jsme do triatlonového systému nechali namontovat:-)
  Teď už musíme doufat, že nás to nevyhodí v zatáčce…

  Máte z něčeho obavy před zahájením sezóny? Zdá se být vše zajištěno pro hladký průběh ČP?
  Je půlka dubna a bohužel zatím nemáme takovou drobnost, a tou je generální partner ČP v OTT pro další tři roky. Je dosti těžké vysvětlovat partnerům, že letos budou závody fakt větší a netrapné. Navíc zatím nepřišla ani žádná státní dotace, takže se není finančně o co opřít. Obavy mám tedy z toho, že se dostaneme ještě do většího finančního propadu, ale obava to snad není příliš velká.
  Hlavní obavu mám tu, že během této pilotní/tranzitní sezony zapomeneme na něco fakt důležitého, ale koupit si audit řízení projektu by bylo fakt už moc velký luxus :-)
  Jsem optimista, a proto je tento odstavec „obavy“ podstatně hubenější, než ten předchozí.

  Jak bude medializován ČP? Budou opět zajištěny reportáže na ČT4 sport?
  Ve čtvrtek máme další schůzku s ředitelem ČT4 Sport, doufám, že se to posune o kousek dál. ČT4 již natočila závod aquatlonu v Olomouci, ale ani nevím, zda už záznam běžel.
  Vedle toho vydáme plakáty a letáčky všech letních sérií, podobně jako byly ty zimní. Vedle toho dojednáváme upoutávky na závody ČP a MČR a závody nadnárodního významu v Českém rozhlase 1 Radiožurnálu, stejně chci, aby výsledky byly pravidelně uváděny ve Sportžurnálu. Ještě se musí zapracovat na zjednoznačnění upoutávek na závody a na reportáže ze závodů do www i do tisku, v tom zatím není uzavřena žádná smlouva, ale to ještě zvládneme. Aktuálně jsme se dohodli s panem Adámkem, že bude fotit na všech závodech, aby byly zaručeně fotky všech účastníků ve fotogalerii na www.czechtriseries.cz

  Jak jste spokojen s týmem Vašich spolupracovníků? Daří se vám prosazovat vytyčené cíle po listopadové Valné hromadě ČSTT?
  Tým je bezvadný, bohužel na jeho členy nelze pohlížet jako na manažery, protože vše dělají na úkor své práce, nebo svého volna. Na klubovém večeru v Ostravě jsem prezentoval, že reálná práce, kterou je nutné průběžně zastávat by za normálních okolností stála mezi 5-10 mil Kč/ročně. Triatlonová komunita z většiny pohlíží na „svaz“ jako na perpetum mobile, kdy se očekává bezchybná práce volených funkcionářů/dobrovolníků v maximálním rozsahu a zdarma.
  Tento systémový nesmysl se snažím trvale vysvětlovat a pokusíme se jej odstranit novelizací stanov ČSTT. Vedle toho však mezitím musí vzniknout robustní obchodní síla v podobě České triatlonové společnosti s.r.o., která by měla být schopna vydělat ve spolupráci s produktovými partnery ČSTT tolik peněz, aby si mohla dovolit platit profesionální vedení ČSTT. Zároveň se musí posvítit na vztah člen ČSTT-vedení ČSTT. Musíme mnohem lépe popsat a poskytovat služby členům, které budou členové chtít a za které si budou ochotni připlatit. A pak bych to celé teprve považoval za naplnění a dosažení hlavního cíle…
  K těm ostatním cílům myslím jakž takž směřujeme, vysvědčení si přebereme od delegátů valné hromady na podzim v Hradci Králové.

  Jak vnímáte situaci kolem ČSTV a Sazky. Jak by v budoucnu podle Vás mělo vypadat financování ČSTT?
  ČSTV se potýká se stejným problémem jako ČSTT. Top management ČSTV jsou volení funkcionáři s nízkými (nebo žádnými) platy a tak po nich těžko můžeme chtít, aby zvládali kočírovat frajery, kteří pracují s miliardami a mají své obchodní cíle. Bez změny tohoto totalitního přežitku nemůžeme očekávat změnu k lepšímu.
  Někteří šéfové určitých sportovních svazů se pokusili sestavit alternativní platformu, takzvanou  „iniciativu sport“. Celé samozvané uskupení se snaží samo něco vymyslet. Není to lehké, protože je tam vždy desítky lidí s různými názory a všelijakými cíli. Podle mého názoru tento pokus nemůže dobře dopadnout. Moc lidí a neprofíků/manažerů nemůže nic průrazného vymyslet a prosadit.
  Snad by se mělo vzít alespoň 10mil Kč, koupit od profesionální konzultační firmy řešení, nechat se naučit co a jak máme dělat, jak se máme tvářit, kde jak hlasovat…  ale to je jiné téma.

  Máte nějakou zpětnou vazbu od závodníků popřípadě od pořadatelů? Drží s Vámi a táhnou za jeden provaz?
  Snažím se jezdit po závodech, občas závodit, mluvit s lidmi. Vedle toho pořádáme klubové večery – máme za sebou Plzeň, Otrokovice, Ostravu. Upřímně se ptám(e) co by členové ČSTT od svého vedení očekávali za služby, co nikoli. V reportáži z klubového večera z Ostravy na www.triatlon.cz je taková tabulka – výčet služeb a bodování jejich prioritizace od účastníků klubového večera v Ostravě. Doporučuji všem, kdo jsou lační „detailů“ si to nastudovat, je to do jisté míry zajímavé. Obecně musím říci, že se potkávám povětšinou s poměrně normálním přístupem a otevřeností, občas s nedůvěrou a opatrností, což je myslím zdravé. S nikým se do krve nehádám(e). V této souvislosti chci říci toto: vnímám v ČR pár ostrovů izolace, což pak dělá závodníkům, rodičům, veřejnosti, sponzorům zmatek. Zkusíme tyto ostrovy izolace časem zmotivovat ke spolupráci, protože v jednotě je síla. Možná se to nepodaří, možná nikoli, uvidíme. 


 • Hodnocení:
  Přečteno 1404x

  Komentáře

  smyšlený příběh Reagovat
  Prezentace jde udělat i bez ČT Reagovat
  Re: Prezentace jde udělat i bez ČT Reagovat
  Re: Re: Prezentace jde udělat i bez ČT Reagovat
  You Tube video Reagovat
  RUBRIKY ČLÁNKŮ
  AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
  19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
  6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
  27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
  21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
  10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
  21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
  17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
  5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
  27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
  17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár