Chceme vybudovat silnou komunitu přátel triatlonu, říká nová šéfka Kovářová

17.11.2014 -
Lenka Kovářová je po Jaromíru Horákovi novou předsedkyní České triatlonové asociace. Na valné hromadě konané v Českých Budějovicích byla jednomyslně zvolena. Co jí prolétlo hlavou a jaké jsou její hlavní vize? Nejen na to odpovídala v rozhovoru.

Lenka Kovářová, předsedkyně České triatlonové asociace. Lenko, jak na vás tohle spojení působí?
Nezvyklé, sexy, velmi zavazující.

Na valné hromadě v Českých Budějovicích jste byla zvolena jednomyslně. Čekala jste to?
Neměla jsem informace, zda se do voleb přihlásí i jiní kandidáti s alternativním programem. Byla jsem ale přesvědčená, že se nemusíme stydět za to, co se nám povedlo vytvořit na triatlonové půdě v ČR během uplynulých čtyř let. S triatlonovou veřejností se snažíme komunikovat průběžně a otevřeně, reagujeme na jejich podněty. Moje práce v triatlonu není úřednická, jezdím na závody, školení, občas absolvuji celé soustředění nebo jeho část s reprezentačními výběry, ukazuji trenérům žádané způsoby práce, jsem s nimi v denním kontaktu a zpětná vazba mě uklidňovala. Ale volby bývají i o překvapeních.


Jaké byly vaše první dojmy, co vám prolétlo hlavou?
Radost, že budu moci pokračovat v započaté práci, kterou jsem dělala jako sportovní ředitelka. Jednoznačná volba je však něco neopakovatelného a já vím, že každý krok vedení bude sledován s velkým očekáváním, které je snazší nenaplnit. Považuji za důležité, že hnutí je jednotné a mohu veškeré úsilí věnovat odborné práci, nikoli řešení vnitřních sporů. To může triatlon rychle posouvat. Práce je skutečně mnoho, cíle musí být reálné, ale vysoké.

Jaké jsou vaše představy o vedení asociace?
Jsem ráda, že valná hromada dala na mou prosbu a byla zvolená Rada, jakou jsem si přála. Tímto jim ještě jednou děkuji, v tomto složení se mi bude pracovat velmi dobře. Ráda bych, aby každý člen Rady byl jakýmsi myšlenkovým vůdcem v jednotlivých oblastech, za které bude zodpovědný. Za svoji silnou stránku pak považuji sportovní úsek, v oblasti marketingu si ráda nechám poradit, ale vždy budu prosazovat princip, že marketing slouží sportu a nikoli sport marketingu, alespoň ve spolkové činnosti to tak musí zůstat.

Jsou nějaké novinky, nápady, postupy, které byste chtěla do českého triatlonu přinést?
Začali jsme budováním vztahů s bývalými reprezentanty a chceme pokračovat v trendu budování komunity, přátel triatlonu, triatlonu jako rodinného sportu a snad i životní filozofie. Máme vytipované závody, které chceme kvalitativně posunout na mezinárodní úroveň, pokusíme se kandidovat na pořádání závodů typu SP, ME, jednáme o akci typu Ironman či Challenge. Budeme rozvíjet projekt Triatlon děti a budovat základnu. V přípravě reprezentantů si bereme příklad z jiných odvětví a centrální přípravy pod jedním trenérem. Nezboříme však stávající mechanismy, systém projde určitým dohodnutým vývojem. Kvalitu tréninku chceme podpořit vytvořením mezinárodních tréninkových skupin. Výsledky reprezentantů zatím neodpovídají našim představám, ale je třeba si přiznat, že jsou objektivní a zahraniční konkurence se již směrem k OH v Riu značně posunula.  Na to navazují i sponzoři, jak je vidět třeba na úspěších biatlonu, tedy podobně velkého sportu jako je triatlon, kdy nejprve musí přijít výsledky a pak můžeme očekávat stabilnější a kvalitnější podmínky pro přípravu. Pracujeme na metodice tréninku a novinky se snažíme rychle přenášet do praxe, školit trenéry a pro výběry získávat ty nejlepší. Podařilo se nám nyní vytvořit podmínky pro návrat Honzy Řehuly a od toho si slibujeme trvalý růst výsledků, ale nepodaří se to v krátkém horizontu příští olympiády.

Plánujete nějaké velké změny? Ať už v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
Změny musí být postaveny na lidech, a proto se snažím získat pro spolupráci ty nejlepší, kteří jsou ochotni pracovat v triatlonu. Částečná personální obměna již proběhla na základě výběrových řízení na trenérská místa, nyní byla zvolena nová Rada. Jak zůstávající, tak noví budou svojí prací obhajovat správnost volby, které bude stejně jako dosud hodnocena v ročních intervalech. Nakolik jejich práce bude odlišná od práce jejich předchůdců, tak velké můžeme vnímat změny, jinak to budou jen moje přání a sny.

Ve funkci nahrazujete Jaromíra Horáka. Jaký s ním máte vztah?
Známe se velmi dlouho a vždy jsme se respektovali. Jde o skutečný prototyp. Jeho způsob myšlení a neortodoxnost při rozhodovacích procesech mě mnohokrát fascinovaly, často inspirovaly, občas vysilovaly a několikrát přivedly k nepříčetnosti. Zkrátka jde o velmi speciální interakci. On je vizionář, dokázal posunovat naše sebevědomí, že triatlon i v amatérském pojetí pozitivně ovlivní společnost. Zastává životní hodnoty, které mu triatlon ztělesňuje jako je cílevědomost, vytrvalost, vůle, píle, ale i radost a prožitek, to co ho triatlon v mládí naučil a to on chce učit ostatní. Myslím, že se mohu spolehnout na jeho podporu a pomoc v případě potřeby a já budu jen ráda, když se najde více Horáků ochotných pracovat a poskytnout nejlepší zkušenosti pro triatlon.

Pan Horák je do triatlonu hodně zapálený, miluje tento sport. Dával vám nějaké rady směrem k vaší předsednické funkci?
Konkrétní radu směrem k předsednictvu jsem nedostala. Jinak jich dostávám mnoho. Často si na ně vzpomenu.

Lenko, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí a úspěchů v nové funkci.

Hodnocení:
Přečteno 1465x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.