Co přinesl uplynulý triatlonový víkend? Kolik vyhraje vítěz na nejlépe dotovaném triatlonovém závodě na světě?

24.06.2009 -
ME23 v Itálii, 3.závod seriálu MS ve Washingtonu, IM Japan, Mistrovství Německa ve Schliersee a v neposlední řadě i 1.závod ČP v dlouhém triatlonu aneb Moraviaman v Otrokovicích. Tento víkend se konalo opravdu mnoho závodů, pokusím se shrnout výsledky těch nejdůležitějších.

O závodech ve MS a ME23 zkusím napsat jen některé zajímavosti, které se mi podařilo pro Vás získat, výsledky již na web byly zavěšeny v minulých dnech. Výsledky IM Japan již byly na tomto serveru publikovány a o Moraviamanovi toho bylo napsáno taky již dosti, tyto tedy vynechám...

 

Krom avizovaného Mistrovství Evropy do 23 let a dorostenců se v italském Torzo-Revine v sobotu konal i další Evropský pohár juniorů s českou účastí (Kabrhel, Maiwaelder, Dudek, Durdiaková). Nejlépe zajela Terka Durdiaková, když obsadila skvělé 4.místo. Vraťme se ale k samotnému ME. Brzy si budete moci přečíst článek o průběhu všech závodů, neboť jsem závody sledoval přímo v dějišti (například za co dostal Fana Kubínek 20s penalizaci, jakou rychlostí jezdili nejlepší muži, či kdo ze závodníků spadl na mokré trati a pokračoval v závodě). V tuto chvíli se jen zmíním o skvělém úspěchu štafety dorostenců (ve složení Bartůněk, Kočař a finišující Debnar), kteří si odvážejí druhý nejcennější kov. Škoda jen, že dorostenci nemají individuální závod na úrovni ME.

 

ME dorostu – soutěž družstev:

Dorostenci:                                                        Dorostenky:

1.       Spain                    1:08:08                          1.       Hungary                1:14:08

2.       Czech Republic  1:08:22                          2.       Italy                        1:14:20

(Bartunek, Kocar, Debnar)                      3.       Russia                  1:14:33

3.       Russia                  1:08:35                         11.    Czech Republic  1:18:31

                                                                                        (Grabmullerova, Kaniscevova, Horejsi)

Evropský pohár juniorů:

Junioři:                                                                  Juniorky:

1.       Jonathan Brownlee (GBR) 0:54:41        1.    Alexandra Razarenova (RUS) 1:03:57

2.       Alex Ascenzi                 (ITA) 0:56:06        2.    Lisa Perterer                  (AUT) 1:04:39

3.       Davide Llccellari         (ITA) 0:56:23        3.    Anastasia Protasenva (RUS) 1:04:48

36.    Lukáš Maiwaelder   (CZE) 1:01:13        4.    Tereza Durdiakova      (CZE) 1:04:57

        37.    Milan Dudek              (CZE) 1:01:24

44.    Tomáš Kabrhel         (CZE) 1:03:46

 

Podrobné výsledky zde.

Výsledky ze 3.závodu seriálu MS ve Washingtonu již byly zveřejněny. Já jen přidám, že jediným českým zástupcem na startu byla Vendula Frintová, která vzdala během cyklistické části. Před startem bylo navíc tak ošklivě, že se měl závod změnit v duatlon. Více informací na svazových stránkách. Co se kategorie mužů týče, opět se podařil únik nejlepších plavců (trend posledních velkých závodů), a tak do depa přijela 5ti členná skupinka (Brownlee, Gomez, Petzold, Potts a Kemper) s více jak dvouminutovým náskokem. Nikdo z nich již nebyl předstižen, a to i přesto, že olympijský vítěz Jan Frodeno běžel desítku za 30:26. Že by se konečně začalo rozhodovat i na kole? Další zajímavostí je, že vítězný Alistar Brownlee porazil Gomeze i před týdnem na francouzské Grand Prix v Bouvais, kde ho před startem ošklivě pokousal pes a na start nastupoval se „zafáčovanýma“ lýtkama. Ve svých 21 letech (ročník 1988) předvádí opravdu husarské kousky. V současnosti vede celý seriál MS. V ženách byla po dlouhé době poražena olympijská vítězka Snowsill, když ji předběhla její tréninková kolegyně Emma Moffat.

 

Podrobné výsledky zde.

 

Ve Schliersee se konalo mistrovství Německa v olympijském triatlonu na tradičně těžkých alpských tratích. Byli u toho i Češi a Slováci. Vyhrál Iwan Vasiliev (RUS) před Němcem Springerem (+0:19) a Novozélanďanem Cunninghamem (+1:36). Z našich skončil nejlépe 20. Martin Pejsar (+4:16), 42. Venca Francke (+8:26). Velmi dobře zajel na 9.místě slovenský brat Pavel Šimko (+2:21).

 

Podrobné výsledky zde.

 

Vítěz v americkém Des Moins letos poprvé neodjede v Hammeru, za to se jen na finančních prémiích rozdělí více než 19 milionů korun. Vítěz si z této částky odveze 200 000 dolarů (cca 3,8 mil. CZK), peníze si navíc v elitní kategorii odveze každý zúčastněný, neboť pořadatelé připravili price money pro prvních 75 závodníků v obou kategoriích a na startovce je 73 mužů a 44 žen (poslední 75. bere ještě krásných 1000 dolarů – tedy 19tis. CZK). Pro české poměry neskutečné peníze, co říkáte? Taky na startovce nechybí největší hvězdy současného triatlonu –Atkinson a Kahlfeldt (AUS), olympijský vítěz ze Sydney Whitfield (CAN), fenomén posledních let Gomez (ESP), Frodeno a Unger (GER), Docherty a Gemmel (NZL), v neposlední řadě i čerstvý mistr Evropy do 23 let Polyansky, Brukhankov a bratři Vasilievové (RUS). Mezi ženami pak Snowsill a Moffat (AUS), Di Marco a Ryf (SUI), Hewitt (NZL) nebo čerstvá mistyině Evropy do 23 let Sapunova (UKR). Opravdu to nejlepší, co může triatlonový svět nabídnout. Od doby, co závod získal statut světového poháru, je povolen drafting (pokud vzpomínáte, tak zde v minulosti startoval Filip Ospalý a závodilo se bez háku). České barvy bude hájit pouze Přemek Švarc. Inu budeme mu držet palce, aby, jak sám řekl, dobře zaplaval (start je v sobotu 27.června v 15:30 místního času, tedy 22:30 CET).

 

Tabulka finančních prémií na nejlépe dotovaném triatlonovém závodě na světě:

Hodnocení:
Přečteno 641x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková