Titanman: Soukup konečně porazil Vabrouška

21.06.2010 -
V sobotu 19.6. se v Pelhřimově uskutečnil bezhákový Titanman 2010. Na start se postavilo přesně 150 závodníků. Vyhrál Petr Soukup před Petrem Vabrouškem a Němcem Svenem Imhoffem. V ženách kralovala Jitka Šimáková.

Na samotný závod se všichni hodně těšili, pořadatel sliboval pro každého dokončivšího pod 4 hodiny hodinky Timex (i když v upoutávce stálo, že pro každého startujícího), stejně tak jako plaveckou čepičku Blue Seventy a pásek na číslo (tzv. přehazku). Navíc bylo přihlášených přes 150 borců a borkyň a trať měla být více než spravedlivá.

Nejprve trochu organizační kritiky: chválím za označení logem "TT závod" na příjezdové cestě z Pelhřimova. Když nás ale dvě dívčiny poslaly parkovat na rozbahněné pole, které bylo vzdálené buď a)300m skrze rozbahněný les nebo b)800m kolem po silnici, tak nás nadšení přešlo. Naprosto zbytečný tah, v místě startu bylo místa dostatek. Zázemí prezentace bylo připravené na závod pro 30-50 lidí a nikoli pro masu nadržených 150 triatletů:). Každý si tak musel postát cca 15 min ve frontě (zhruba hodinu před startem to docela naštvalo!). Nějaké potvrzení o startovném samozřejmě taky nebylo a to nemluvím o tom, že po pár závodnících neměli na vrácení na 1000 - jak překvapující, že většina platila právě litrem;).

Ale zpět k závodu. Startovalo se z rákosí na kraji nádrže Stráž, plavalo se zhruba 1,5km v jednom a půl okruhu. V tomto směru ideální plavecká trať (první bójka až zhruba po 400m - chválím:)). Celou dobu vedl Tomáš Martínek (17:01), na druhém místě Pavel Mužíček, třetí Míra Rybáček. Toto umístění vydrželo až do cíle, na dalších místech Bednář, Münster, Brynda a jako sedmá pak první žena Jitka Šimáková (18:14). Druhá doplavala Petra Fuxová, třetí Petra Krejčová.

Jelikož se kolo začínalo hned do kopce, většina zvolila malou placku a kašpárka, aby si nezatáhly nohy hned na začátku. Někteří ale zvolili očividně jinou taktiku, protože již na 2.km se Rybáček propracoval na druhé místo (zdržel se v depu navlékáním dlouhého rukávu) a na 5.km se pak trojice Soukup - Brynda – Munster dotáhla na úroveň druhého místa. V tu chvíli jezdil na čele stále osamocen, i když na dohled, Martínek. V tu chvíli ze závodu odstoupil pro defekt Bednář (cca 7.-8. pozice). Bylo zajímavé sledovat, jak „necyklista“ Petr Soukup udává tempo (tímto skládám Petrovi cyklistickou poklonu) šestičlenné skupině, dokud jsme neuslyšeli zezadu přijíždět motorku...nebyla to motorka, ale disk Petra Vabrouška:)))). To jsem ale poskočil na 10.km, kdy Vabrouškova lokomotiva předjela a rotrhala „balík“a jediný, kdo ho byl schopný zachytit, byl právě Soukup (nevím, jak probíhala spolupráce dál). Brynda pak jezdil na 3.místě, kousek za ním Martínek, 100-200m za nimi pak 3členná skupina Munster - Mužíček - Rybáček. S blížícím se druhým depem se rozdíly mezi skupinkami začaly zmenšovat (vyjma první dvojice) a zezadu se přiřítil ještě Němec Imhoff. Do depa tak za dvojicí Soukup-Vabroušek přijela s minimálními odstupy 6členná skupina v pořadí: Brynda (+2:13)-Martínek (+2:28)-Imhoff (2:44)- Mužíček (+2:50)- Münster (+2:52)-Rybáček (+3:27). Za nimi pak byla hodně velká díra. Tachometr mi ukázal čas cca 1h09min, 42,6km a průměr 36,9km/h.

Šimáková si první místo udržela a navýšila náskok na druhou Krejčovou na 3min, třetí vybíhala ze ztrátou 7min Simona Vykoukalová.

Běžecká část byla taky hodně poctivá. Rozložení zhruba půl na půl asfalt-měkký povrch, kde byste stejně jako na cyklistické části stěží hledali nějakou rovinu. A z depa opět hned do kopce, takže nahoře nejeden sotva lapal po dechu.  Na běh vyrážel jako první Vabroušek, ale Soukup na nic nečekal a vypálil z depa jako laňka. Vabroušek mu ještě v úvodních kilometrech visel na patách...divákovi se tak naskytla podívaná, jak se dva kamzíci prohánějí po polích:).  Po prvním kole již Soukup přesvědčivě vedl a konečně si tak doběhl pro toužený Vabrouškův skalp. Za nimi se s 2,5 min ztrátou bojovalo o bronz. Ten z počátku držel Brynda, čtvrtý Martínek. S menší ztrátou po druhém chaotickém depu se však propracoval na úroveň Martínka Němec Imhoff, kterému se nakonec podařilo před cílem předběhnout i Bryndu. Pořadí v cíli tak bylo následující: Soukup (2:02:32)-Vabroušek (+1:24)-Imhoff (+4:09)-Brynda (+4:18)-Martínek (+4:53)-Münster (+5:52)-Rybáček (+6:41).

V ženách stylem start-cíl prolétla Šimáková (2:24:37), druhá Krejčová (+6:33), třetí Vykoukalová (+8:08)

Následovala ceremonie předávání hodinek, kdy pořadatel postupně vyhlašoval všechny závodníky postupně k těm nejlepším. Všichni pak napjatě čekali na vyhlášení absolutního pořadí a kategorií a vono prdlajs. Utřeli nám nos. Je pravda, že v propozicích o vyhlašování nepadlo ani slovo, tže se proti pořadateli nelze právně odvolat:).  Je to tak, sport děláme pro radost, ale hlavně pro pocit vnitřního uspokojení - a ten máme každej z něčeho jiného - většinu ale nejvíce uspokojí obdiv ostatních...

Závěrem si dovolím krátkou úvahu vzhledem k počtu startujícím...Na startu sice stálo 150 závoďáků, ale byl bych opatrný s konstatováním, že klasické bezhákové tratě lákají a že přichází v Čechách oživení. Přeci jen hodinky Ironman Timex bylo silné lákadlo pro běžného (neprofesionálního) triatleta. Uvidíme jaká bude účast za týden v Počernicích (bezhákový sprint v rámci TriTour - více zde) nebo za 14 dní na olympijském v Beskydech...

Vítězný Petr Soukup (foto Czechman 2010)...

Druhý Petr Vabroušek (archiv)...

První žena Jitka Šimáková (archiv)...

Druhá žena v cíli (archiv)...

Hodnocení:
Přečteno 1428x

Komentáře

Článek Reagovat
Re: Článek Reagovat
Re: Re: Článek Reagovat
Re: Článek Reagovat
Pěkný závod Reagovat
Re: Pěkný závod Reagovat
Re: Re: Pěkný závod Reagovat
Re: Re: Re: Pěkný závod Reagovat
Kolobezka Reagovat
Re: Kolobezka Reagovat
Osobo, Reagovat
... a co orgonit? Reagovat
Re: ... a co orgonit? Reagovat
Nedobrý cyklista a ten ještě horší:-D Reagovat
Zvláštní Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek