Titanman: Soukup konečně porazil Vabrouška

21.06.2010 -
V sobotu 19.6. se v Pelhřimově uskutečnil bezhákový Titanman 2010. Na start se postavilo přesně 150 závodníků. Vyhrál Petr Soukup před Petrem Vabrouškem a Němcem Svenem Imhoffem. V ženách kralovala Jitka Šimáková.

Na samotný závod se všichni hodně těšili, pořadatel sliboval pro každého dokončivšího pod 4 hodiny hodinky Timex (i když v upoutávce stálo, že pro každého startujícího), stejně tak jako plaveckou čepičku Blue Seventy a pásek na číslo (tzv. přehazku). Navíc bylo přihlášených přes 150 borců a borkyň a trať měla být více než spravedlivá.

Nejprve trochu organizační kritiky: chválím za označení logem "TT závod" na příjezdové cestě z Pelhřimova. Když nás ale dvě dívčiny poslaly parkovat na rozbahněné pole, které bylo vzdálené buď a)300m skrze rozbahněný les nebo b)800m kolem po silnici, tak nás nadšení přešlo. Naprosto zbytečný tah, v místě startu bylo místa dostatek. Zázemí prezentace bylo připravené na závod pro 30-50 lidí a nikoli pro masu nadržených 150 triatletů:). Každý si tak musel postát cca 15 min ve frontě (zhruba hodinu před startem to docela naštvalo!). Nějaké potvrzení o startovném samozřejmě taky nebylo a to nemluvím o tom, že po pár závodnících neměli na vrácení na 1000 - jak překvapující, že většina platila právě litrem;).

Ale zpět k závodu. Startovalo se z rákosí na kraji nádrže Stráž, plavalo se zhruba 1,5km v jednom a půl okruhu. V tomto směru ideální plavecká trať (první bójka až zhruba po 400m - chválím:)). Celou dobu vedl Tomáš Martínek (17:01), na druhém místě Pavel Mužíček, třetí Míra Rybáček. Toto umístění vydrželo až do cíle, na dalších místech Bednář, Münster, Brynda a jako sedmá pak první žena Jitka Šimáková (18:14). Druhá doplavala Petra Fuxová, třetí Petra Krejčová.

Jelikož se kolo začínalo hned do kopce, většina zvolila malou placku a kašpárka, aby si nezatáhly nohy hned na začátku. Někteří ale zvolili očividně jinou taktiku, protože již na 2.km se Rybáček propracoval na druhé místo (zdržel se v depu navlékáním dlouhého rukávu) a na 5.km se pak trojice Soukup - Brynda – Munster dotáhla na úroveň druhého místa. V tu chvíli jezdil na čele stále osamocen, i když na dohled, Martínek. V tu chvíli ze závodu odstoupil pro defekt Bednář (cca 7.-8. pozice). Bylo zajímavé sledovat, jak „necyklista“ Petr Soukup udává tempo (tímto skládám Petrovi cyklistickou poklonu) šestičlenné skupině, dokud jsme neuslyšeli zezadu přijíždět motorku...nebyla to motorka, ale disk Petra Vabrouška:)))). To jsem ale poskočil na 10.km, kdy Vabrouškova lokomotiva předjela a rotrhala „balík“a jediný, kdo ho byl schopný zachytit, byl právě Soukup (nevím, jak probíhala spolupráce dál). Brynda pak jezdil na 3.místě, kousek za ním Martínek, 100-200m za nimi pak 3členná skupina Munster - Mužíček - Rybáček. S blížícím se druhým depem se rozdíly mezi skupinkami začaly zmenšovat (vyjma první dvojice) a zezadu se přiřítil ještě Němec Imhoff. Do depa tak za dvojicí Soukup-Vabroušek přijela s minimálními odstupy 6členná skupina v pořadí: Brynda (+2:13)-Martínek (+2:28)-Imhoff (2:44)- Mužíček (+2:50)- Münster (+2:52)-Rybáček (+3:27). Za nimi pak byla hodně velká díra. Tachometr mi ukázal čas cca 1h09min, 42,6km a průměr 36,9km/h.

Šimáková si první místo udržela a navýšila náskok na druhou Krejčovou na 3min, třetí vybíhala ze ztrátou 7min Simona Vykoukalová.

Běžecká část byla taky hodně poctivá. Rozložení zhruba půl na půl asfalt-měkký povrch, kde byste stejně jako na cyklistické části stěží hledali nějakou rovinu. A z depa opět hned do kopce, takže nahoře nejeden sotva lapal po dechu.  Na běh vyrážel jako první Vabroušek, ale Soukup na nic nečekal a vypálil z depa jako laňka. Vabroušek mu ještě v úvodních kilometrech visel na patách...divákovi se tak naskytla podívaná, jak se dva kamzíci prohánějí po polích:).  Po prvním kole již Soukup přesvědčivě vedl a konečně si tak doběhl pro toužený Vabrouškův skalp. Za nimi se s 2,5 min ztrátou bojovalo o bronz. Ten z počátku držel Brynda, čtvrtý Martínek. S menší ztrátou po druhém chaotickém depu se však propracoval na úroveň Martínka Němec Imhoff, kterému se nakonec podařilo před cílem předběhnout i Bryndu. Pořadí v cíli tak bylo následující: Soukup (2:02:32)-Vabroušek (+1:24)-Imhoff (+4:09)-Brynda (+4:18)-Martínek (+4:53)-Münster (+5:52)-Rybáček (+6:41).

V ženách stylem start-cíl prolétla Šimáková (2:24:37), druhá Krejčová (+6:33), třetí Vykoukalová (+8:08)

Následovala ceremonie předávání hodinek, kdy pořadatel postupně vyhlašoval všechny závodníky postupně k těm nejlepším. Všichni pak napjatě čekali na vyhlášení absolutního pořadí a kategorií a vono prdlajs. Utřeli nám nos. Je pravda, že v propozicích o vyhlašování nepadlo ani slovo, tže se proti pořadateli nelze právně odvolat:).  Je to tak, sport děláme pro radost, ale hlavně pro pocit vnitřního uspokojení - a ten máme každej z něčeho jiného - většinu ale nejvíce uspokojí obdiv ostatních...

Závěrem si dovolím krátkou úvahu vzhledem k počtu startujícím...Na startu sice stálo 150 závoďáků, ale byl bych opatrný s konstatováním, že klasické bezhákové tratě lákají a že přichází v Čechách oživení. Přeci jen hodinky Ironman Timex bylo silné lákadlo pro běžného (neprofesionálního) triatleta. Uvidíme jaká bude účast za týden v Počernicích (bezhákový sprint v rámci TriTour - více zde) nebo za 14 dní na olympijském v Beskydech...

Vítězný Petr Soukup (foto Czechman 2010)...

Druhý Petr Vabroušek (archiv)...

První žena Jitka Šimáková (archiv)...

Druhá žena v cíli (archiv)...

Hodnocení:
Přečteno 1448x

Komentáře

Článek Reagovat
Re: Článek Reagovat
Re: Re: Článek Reagovat
Re: Článek Reagovat
Pěkný závod Reagovat
Re: Pěkný závod Reagovat
Re: Re: Pěkný závod Reagovat
Re: Re: Re: Pěkný závod Reagovat
Kolobezka Reagovat
Re: Kolobezka Reagovat
Osobo, Reagovat
... a co orgonit? Reagovat
Re: ... a co orgonit? Reagovat
Nedobrý cyklista a ten ještě horší:-D Reagovat
Zvláštní Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.