Pohled do zákulisí MČR v aquatlonu

20.04.2009 -
DOPLNĚNO O FOTOGRAFIE
Tomáš Petr a jeho tým uspořádali v Pardubicích druhý ročník aquatlonu. Kombinace 1,5km plavání a 10 km běhu přilákala na start řadu prvotřídních závodníků v čele s Filipem Ospalým.

To jméno vzbudilo očekávaný rozruch, když se objevilo na startovní listině v první rozplavbě na 1500m. Ano, řeč je o Filipu Ospalém, který si přijel otestovat plaveckou a běžeckou formu a byl ozdobou republikového šampionátu.

1500m zvládl za 17:33 a sekundovat mu dokázal ve vedlejší dráze pouze Pavel Paták. Pro český triatlon by byla nesmírná škoda, kdyby Filip odešel z triatlonové scény. Naštěstí bude usilovat o svou již čtvrtou olympiádu v Londýně. 

„S časem jsem spokojen, chtěl jsem plavat za 17:30, což se mi absolutně podařilo,“ hodnotil Filip své plavecké vystoupení.

Jako druhý nejlepší plavec byl Pavel Paták časem 17:44. „Mohlo to být o malinko lepší, v závěru jsem se přepočítal a navíc neslyšel píšťalku do posledních 100m,“ stěžoval si, že nemohl vystupňovat závěr podle představ.

Třetím nejrychlejším plavcem se stal s vybroušeným plaveckým stylem Jan Čelůstka. V tréninku absolvuje enormní dávky, i když o svých ambicích nerad hovoří, je na něm znát, že triatlonu dává vše a míří vysoko. Pokud mu zdraví vydrží a dokáže vyladit letní formu, může být v letošní sezóně příjemným překvapením.

O překvapení dne se nakonec postaral Lukáš Tomášek, který přes zimu zaznamenal, soudě dle časů, nesmírný pokrok. 1500m za 17:58 hovoří za vše. Otázkou však zůstává, jestli výkonnost dokáže prodat v závodě. „Udělám proto absolutně vše. Konečně se projevila tréninková dřina za několik posledních let,“ říká a z chyby z loňského léta, kdy zažil přetrénování se podle jeho slov dostatečně poučil.

18:30, takový byl výsledek reprezentanta Přemka Švarce. Spokojenost? „Jsem po soustředění v útlumu, navíc se momentálně ve vodě spíše topím, takže si z času nedělám hlavu. Na první balík to na SP stačí. Umím prodat výkonnost na volné vodě, takže žádný stres,“ dodal s jeho typickým úsměvem.

Nestárnoucí a „comebackující“ Tomáš Kočar ukázal, že stále umí. Sice chtěl pokořit 18 minut, ale byla na něm vidět spokojenost, že dokázal mladším závodníkům nadělit ve vodě pěkný klepec. Nemohu si odpustit jednu poznámku. Když na vlastní oči vidíte, jakým stylem plave tento zkušený matador, připadá vám pak dosažený čas 18:11 něco neskutečného. PROSTĚ NEPOCHOPITELNÉ. Klobouk dolů!!!

Deseti kilometrový běh se stal doslova exhibicí pro Filipa Ospalého a čas 31:00 je extratřída. Kolik běžců specialistů v ČR má podobnou výkonnost? 

Na celkové druhé místo se dokázal vyšvihnout Přemek Švarc, který časomíru stlačil pod 32 minut. Ze třetího místa se radoval Lukáš Tomášek, který i na běhu předvedl nárůst výkonnosti.

Zklamán byl ze svého běžeckého času Jan Čelůstka. Zřejmě se na něm podepsala únava po náročném třítýdenním soustředění na Lanzarote, kde odtrénoval ze všech nejvíce a předčil i Martina Krňávka. V tréninku na dráze umí 10x1km absolvovat za 3:10 s meziklusem 200m. Zbývá poslední krok, prodat natrénovanou výkonnost v důležitých závodech. Sezóna je však dlouhá a Honza Čelůstka se svým trenérem Jaroslavem Formánek určitě dokáží prodat potenciál, který v něm dřímá.

Výsledkovou listinou se na běhu doslova prokousal Karel Zadák věnující se X-teře. Ve vodě zaznamenal osobní rekord a s během byl nadmíru spokojen. Nutno poznamenat, že den předtím se zúčastnil v Hluboké závodu MTB.

Aquatlon žen měl favoritku v podobě Jitky Šimákové, ale překvapivě kralovala závodnice Tamara Stonová z klubu Ironman Sudoměř, která 1500m zvládla nejrychleji za 18:51 a 10 km taktéž v nejrychlejším ženském čase 39:09. Třetí skončila Dudková Kateřina.

V juniorech kraloval Filip Renč, který na běhu dokázal smazat ztrátu z plavání. V juniorkách se z vítězství radovala Durdiaková Tereza. Závod dorostu ovládl Bartůněk Václav a Kaniščevová Kristýna


start závodu juniorů


...suchá rýže? Ano. Takto jí nejlepší závodníci před závodem.
Zbyněk Pospíchal, no coment :-)))


Filip Ospalý a Přemek Švarc před startem. Oba dva spojuje dobrá nálada před každým závodem


Filip plaval v typicky zlaté čepičce


Filip Ospalý a Pavel Paták


Zbyněk Pospíchal do poslední chvíle váhal zda plavat s novým plaveckým načíním od renomované firmy...


plavecké mezičasy Filipa Ospalého, celkový čas 17:33


plavecké mezičasy Jana Česlůstky, celkový čas 17:48


Tomáš Kočar v akci


před startem


málokdo odolá modě kompresních podkolenek


Lukáš Tomášek


Tomáš Kočař

Hodnocení:
Přečteno 1043x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.