V plavání cítím posun. Snad se to projeví v závodech, říká Helena Kotopulu

6.03.2019 -
Vítězka loňského poháru Ford Czechman Tour Helena Kotopulu zažila v loňské sezoně mnoho premiér. Přestoupila do PRO kategorie, změnila triatlonový oddíl a pořídila si nový triatlonový speciál. Místo Petra Vabrouška se domluvila na trenérské spolupráci s Lubošem Bílkem. Jak si vedla v zimní přípravě a jaké jsou její cíle před nadcházející sezonou?

Pojďme ještě trochu zavzpomínat na tvou loňskou sezonu. Jaká byla? Co bylo jiné oproti těm předchozím?

Loňská sezóna byla pro mě plná nových věcí a změn. Poprvé jsem nastoupila do PRO kategorie, přestoupila do nového klubu, závodila v zahraničí. Také jsem poprvé řešila technické a zdravotní problémy, které se mi v roce 2017 vyhýbaly, a letos jsem se s nimi musela poprat. I tak byla sezona pestrá a stála určitě za to. Absolvovala jsem 6 Ironmanů, 8 „půlek“ nebo dlouhý duatlon, olympijský triatlon a několik „sprintů.“

Podařilo se ti splnit naplánované cíle?

Cíle se musely trochu pozměnit, hlavně díky zdravotním problémům. Sedací nerv, který mě trápil dlouho, a v podstatě s ním doteď bojuji, pravidelně docházím na rehabilitace a cvičím ty cviky, které jsem myslela, že budu dělat až na důchod. Dále po pádu v Praze na Challenge mám stále omezený pohyb v otáčení a s krční páteří, naražené koleno a podseknuté úpony stehenního svalu při větší námaze také cítím, ale už to vše ustupuje a snad se to letos vše povede jak má.

Co sis z této zkušenosti odnesla?

S odstupem času jsem vlastně ráda za všechny takovéto zkušenosti a věřím, že mě to posune dál. Určitě budu do závodů nastupovat ještě s větší pokorou a rozvahou. Nestačí mít jen skvěle natrénováno, ale musím být připravená na vše, i na překážky, a že tu dřinu vůbec nemusím ten daný závod vůbec  prodat. Na dlouhém triatlonu to prostě musí vše sednout, a taky je potřeba štěstí.


Hodně jsi řešila pořízení nového triatlonového speciálu. Jak to nakonec dopadlo?

Kolo jsem řešila dlouho, ale bohužel jsem na něj neměla finanční prostředky. Díky Tomášovi Slavatovi, mých přátel a spoustě lidí, kteří mi chtěli pomoci, se bez mého svolení spustila sbírka, zrovna když jsem stála na startu svého prvního závodu na Novém Zélandu s půjčeným kolem. Byl to pro mě šok, jak jsem po závodě došla na pokoj a zjistila, co se za tu dobu, co jsem byla na trati, semlelo. Byla jsem šťastná, ale zároveň bych nikdy nic takového nedovolila. Doufala jsem, že se mi kolo podaří nějak sponzorsky sjednat. 

Jak jste si na sebe s novým kolem zvykaly?

Na dané kolo se pak hodně dlouho čekalo, až z toho byli všichni nervózní. O to větší byla radost, když si ke mně konečně našlo cestu a po třech a půl měsících čekání jsem se mohla s novým strojem FELT seznamovat. Bohužel ze začátku ještě trochu shazoval. První závod v Praze jsem měla pád, při kterém jsem praskla řídítka. Dá se říci, že to mě bolelo asi nejvíce, když jsem na to v neděli po závodě přišla. Abych kolo dostala do elektriky, trochu jsem musela sáhnout do finančních rezerv a to, že ho hned rozbiji, mě dostalo do  tísně. Pak jsem zase dlouho čekala na opravu a kolo dostala tři dny před ME v Madridu. Až v Malajsii by se dalo říci, že jsme byly zažití a jelo to! 

Co tvoje zimní příprava před letošní sezonou?

Zimní přípravu jsem zahájila brzy. V podstatě jsem měla volno po posledním závodě v Malajsii  jen 14 dní, pak už jsem pod novým vedením Luboše Bílka zahájila velmi pozvolný trénink. Já bych to nazvala "kontrolovatelným volnem" celý prosinec. V lednu jsem jela na své první triatlonové soustředění, ovšem nikdo mi neřekl, že bude zaměřeno hlavně na plavání..Když jsem slyšela plán kempu, první noc jsem nemohla vůbec spát! Samé plavání, ráno, večer, pořád. Dá se říci, že mi to odhalilo opravdu mé slabé stránky a tím jsou ruce a záda, které tyto dávky nedávaly. Sice během kempu jsem zvládla všechno, ale zvednutí ruky a přenos při plavání bylo již druhým dnem tak bolestivé, že mě to nyní donutilo k pravidelnému posilování, tahání gum a zvětšení objemu plavání. Cítím posun a snad se to v závodech projeví.

Místo Petra Vabrouška tě od letoška začal trénovat Luboš Bílek, který má pod svými trenérskými křídly řadu světových triatlonových es. Jaká je to pro tebe změna?

Petrovi Vabrouškovi vděčím za skvělé dva roky závodění v pomoci a radách v mých začátcích triatlonu. Myslím, že to byli úspěšné 2 roky, kam mě tréninkem dokázal dostat.  Trénování pod Lubošem Bílkem zas tak jiné není, pořád musím plavat, jezdit na kole a běhat..Trochu jiná je struktura plavání, která je více zaměřená na ruce. Běh se mi zdá náročnější, ale možná je to pocitově tím, že jsem měla loni velké problémy a bolesti při běhu a bojím se, aby se to nevrátilo. Na kole se nově řídím watty a ne tepy, takže jsem zvědavá, jaký bude výsledný efekt. Určitě mám méně hodin, někdy mě to až uvádí do nejistoty, jestli to ještě s takovým průměrem zvládnu a občas si něco nenápadně přidám.. Snažím se letos opravdu poslouchat a hodiny navíc jsou jen při přejezdech na kole na plavání a stadion, nebo když mám navíc spinning v práci. Sama jsem zvědavá, jestli se ještě dokáži posunout, nebo jestli jsem už předvedla maximum. Uvidíme.


Kde budeš letos startovat?

Letos se chystám zúčastnit MS ve Španělsku  5.5. 2019, IM Lanzarote 25.5  - pokus o kvalifikační závod na MS Havaj, MČR Moraviaman, IM Tallinn - druhý pokus na Havaj, když to nevyjde, tak ME v Madridu, kde se pokusím opravit loňský nezdar, kde jsem měla technický problém na kole a zdravotní problém. Potom zvažuji ještě nějakou půlku v dubnu, ale to je ještě otevřené.

Předpokládám, že tvůj závodní vrchol budeš směřovat na říjnový světový šampionát do Kony..

No ráda bych, kdyby to byla ta Havaj, ale jsou nové kvalifikační podmínky, takže si moc velké naděje nedělám, ale doufat budu pořád. Určitě se do toho budu snažit dát všechno. Takže v podstatě vrcholem bude do každého závodu dát maximum, aby klapla kvalifikace. Jestli se to nepodaří v PRO, určitě si tam najdu cestu zase mezi AG za nějaký rok.

Jaké máš sponzory?

Pro letošní sezónu mám opět velkou podporu v klubu, nejen finanční. Jsme tam skvělá parta, dobrá atmosféra a navzájem se podporujeme, navíc nově vedeme i děti a pravidelně se setkáváme na společném tréninku. Takže TITAN TRILIFE, PURLIVE, AXIOM PROVIS,PENCO, SALMING, FORCE, JADBERG. Nově máme podporu ČTA. Dále jsem uzavřela spolupráci s CARDIOLABEM, kde mi sestaví jídelníček k tréninkové zátěži, abych mohla podat ten nejlepší výsledek. Takže letos pro to udělám opravdu všechno.  Bohužel ještě všichni sponzoři, které jsem měla loni, nepotvrdili spolupráci i pro letošek, tak snad to vyjde, pro závody v zahraničí jsme na této pomoci závislí.  

Co děláš nejraději, když netrénuješ a nezávodíš?

Když mám volno, ráda si s rodinou vyjedu na výlet, na nějakou tůru, něco co můžeme dělat všichni společně a užít si společný čas. Když je to propojené s dobrým jídlem, tak je to skvělé. Mám ráda také neděle, kdy po obědě společně všichni jen tak ležíme, pojídáme čokoládu a díváme se na pohádku. Ale také se těším na pondělí, kdy se všichni rozjedou do škol a práce a já mám čas jen pro sebe. Ráda si něco přečtu, odtrénuji, do práce se těším. V podstatě dělám vše, co mám ráda, takže mě každý den naplňuje. Jen by ten den mohl být o pár hodin delší...


 

Moc bych chtěla poděkovat mé rodině a všem lidem co mi drží pěsti za velkou podporu. Sponzorům, nejen těm letošním, ale i těm co mě pomohli předešlé roky. Za těmi výsledky není jen má práce a dřina, ale je do toho zakomponováno spoustu lidí, bez kterých nevím, jak bych to zvládla. Děkuji 

 

Hodnocení:
Přečteno 1512x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.