Závěrečný maraton byl velký test psychické odolnosti, říká Martin Dvořák po Knappenmanovi

30.08.2017 -
Triatlonista v barvách Etriatlon Teamu Martin Dvořák při svém čtvrtém startu na IM distanci vybojoval na Knappenmanovi celkové osmé místo a bronz ve své kategorii. O přípravách, dalších závodech a vylepšeném "osobáku" vyprávěl v následujícím rozhovoru.

Jak ses připravoval na Knappenmana? 

Připravoval jsem se opravdu poctivě – myslím, že jsem docela tréninkový typ a do Knappenmana jsem od začátku roku stihl odtrénovat rovných 550 hodin. Příprava probíhala relativně dobře, pravidelně jsem plaval s Etriatlonem na Výstavišti a celoročně venku jezdil na kole a běhal pod vedením Tomáše Miky. V únoru jsem ještě zvládl zařadit týdenní soustředění na Gran Canarii. Celkem se mi dařilo na přípravných závodech, takže jsem měl z průběhu roku dobrý pocit. Nějaké drobné komplikace samozřejmě byly, ale naštěstí nic zásadního. 

Proč sis vybral zrovna tento závod? 

Důvody byly dva: Za prvé mám rád celkový ráz krajiny lužických jezer i místní trať, kterou znám z „půlky“ před třemi lety a za druhé je to rychlý závod, prakticky za humny. 


Které závody jsi předtím letos absolvoval a jak se ti dařilo? 

Absolvoval jsem dvě „půlky“, zakletého Czechmana a druhý vrchol sezóny, Hamrmana 70.3 (4. místo v AG, 21. celkově). K tomu tři kratší triatlony, Poděbradský na rozhýbání, Krakoduh (3. místo celkově) a Pražský triatlon (5. místo v AG, 9. celkově). 

K tomu – hlavně jako kontrolní testy – jsem letos prvně přidal jednu MTB časovku (3. místo celkově), „pětku“ na Pražské běžecké tour (3. místo v AG, 5. celkově) a hromadný silniční závod Krušnoton 180 (18. místo v AG, 66. celkově). Na mé poměry to byly medailové žně a i s průběhem závodů jsem vesměs spokojen. 

Kolikátý start na IM distanci to byl? 

Čtvrtý. První byl před dvěma lety CCTW v Kolíně nad Rýnem a vloni jsem závodil na Ironman France Nice a Challenge Regensburg. Takže na poli dlouhého triatlonu jsem vlastně stále nováčkem.

 

Kdy jste přijeli na místo činu? Jak proběhla „aklimatizace“ a seznámení s tratěmi? Jaké jste měli ubytování? 

Rozumná dopravní dostupnost z Prahy okolo dvou-dvou a půl hodiny a prakticky identický krajinný ráz nevyžaduje žádnou aklimatizaci. Přispívá k tomu i historicky slovanské osídlení Lužice, nám blízké mentalitou i jazykem. Ubytovacích kapacit je všude dostatek, my jsme si vybrali příjemný menší penzion zhruba 15 km od centra závodu, ve městě Hoyerswerda. 

Jak probíhal závod v jednotlivých disciplínách? Kde se dařilo nejvíc, kde to naopak nejvíc bolelo? Prošel sis výraznější krizí? 

Paradoxně mi jako špatnému plavci sedlo plavání; čas nebyl nic-moc, ale pocitově to bylo značně nadprůměrné. Trať kola mi vyloženě vyhovovala a prodal jsem, co mám natrénováno. Sice mě to stálo více sil, než jsem čekal a chtěl, ale radost z výsledného času to dostatečně kompenzovala. Prvních 120–130 km jsem jel stabilní tempo a úplně sám – před sebou, ani za sebou jsem nezahlédl živáčka. Pak se na trati začali objevovat první „půlkaři“ (startující 4 hodiny po nás) a asi 20 km před cílem mě jedna jejich skupina dojela, naložila, a na chvostu dovezla do depa.  

Závěrečný maraton jsem rozbíhal odvážně, ale neběželo mi to. Tentokrát běh nebyl vůbec snadný a bolel od začátku do konce. Byl to jeden velký test psychické odolnosti a jsem rád, že jsem ho ustál. To se mi stalo poprvé; jindy se mi prvních 20–25 km běželo vždy dobře.  Kolem třicátého kilometru proběhla klasická krize (no, spíš mezi 25. a 35. kilometrem) a na závěr jsem zase klasicky ožil. Výsledný čas běhu pro mě byl velkým a milým překvapením. 

Jak hodnotíš svůj výkon a výsledek? 

Je to „osobáček“ a to se vždycky počítá, takže jsem spokojen. „Bedna“ v AG (3. místo) je další nepřehlédnutelný moment a celkové osmé místo jakbysmet. Možná šlo pár věcí udělat lépe, ale dal jsem do závodu vše, nikde jsem se nešetřil a výsledek beru jako zaslouženou odměnu za celoroční dřinu. 


Na co jsi myslel v cíli? 

Na co jsem myslel v cíli, kromě toho, že jsem rád, že to mám za sebou? Radoval jsem se z výsledku „pod deset“. A neskromně jsem uvažoval a počítal, kolik závodníků může být přede mnou. Při běhu jsem totiž s jedinou výjimkou jen předbíhal a i od cyklisty s nápisem Erste Mann, jsem držel skoro konstantní odstup, byť samozřejmě veliký. 

Jak velká byla únava a vyčerpání? 

Únava byla obrovská. Jak už jsem předeslal, byl to můj nejnáročnější běh a kolo k tomu nemělo daleko. A v součtu to byl stoprocentně nejnáročnější závod. 

Jak hodnotíš závod z pohledu atmosféry a organizace? Doporučil bys tento závod ostatním závodníkům? 

Tohle je jeden z důvodů, proč jsem si Knappenmana vybral. Vynikající organizace, atmosféra na trati i v okolí a velká podpora závodu v regionu. K tomu připočtěme opravdu dobrou vodu v jezeře prostou sinic, řas a podobně, plně uzavřenou trať cyklistiky, vedoucí milou klidnou krajinou po vynikajícím asfaltu, a trasu běhu po in-line stezce se stejně parádním asfaltem jako na cyklistice, a navíc zhruba na polovině délky stíněné lesem.

Dobře organizované i zásobené občerstovačky a dostatek místních nadšených fandících diváků jen dokreslují pohodu závodu. Když připočtu dobrou dopravní dostupnost z ČR, jednoznačně všem Knappenmana doporučím. 

Chystáš se ještě letos někde závodit? 

Láká mě Klasik Duatlon v Příbrami a určitě se objevím na Škoda Fit půlmaratonu v Plzni. 

Jak dlouho se věnuješ triatlonu? 

Krátce. Trénovat jsem začal těsně před koncem roku 2013 a první závod šel na jaře 2014 (Poděbradský triatlon). Naštěstí si pomalinku začínám vzpomínat na velmi dávnou atletickou minulost a doufám, že i s její pomocí ještě něco v triatlonu předvedu.

 více o závodě a Martinův výsledek na: http://www.knappenman.de

Hodnocení:
Přečteno 1469x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár