Časem 4:11 jsem si splnil cíl do letošní sezony, říká Mirek Richter po ME v Dánsku

6.07.2017 -
Pražský triatlonista Mirek Richter vybojoval stříbrnou medaili ve své kategorii na Evropském šampionátu 70.3 Ironman v Dánsku. Triatlonu se věnuje necelé dva roky, trénuje pod vedením Honzy Jakubíčka a ve skupině s Davidem Procházkou a Lukášem Slatinským. O tom, jak mu závod skvěle vyšel a kam se chystá dál se dočtete v našem rozhovoru.

Na Evropském šampionátu v rámci série Ironman jsi v Dánsku vybojoval ve své věkové kategorii 30-34 let stříbrnou medaili. Halfironmanskou trať jsi zvládl za 4:11. Co na to říkáš?

 

Samozřejmě je to čistá radost. Výsledek beru jako odměnu za tvrdé tréninky v posledních třech měsících, které jsme s tréninkovým parťákem Davidem Procházkou společně absolvovali. Cílem pro letošní sezónu byl čas 4:15 a tajný cíl podium v sérii Ironman. Ani jsem nedoufal, že by se až takhle v prvním závodě zadařilo. JJův (Jan Jakubíček, pozn.red.) trénink zafungoval na jedničku!

 

Popsal bys, jak se pro tebe závod vyvíjel v jednotlivých disciplínách?

 

Plavání v 15C moři šlo nad očekávání dobře díky rolling startu, kde tak probíhalo pár bojů pouze u první bójky. Trať plavání byla zamotaná v přístavu se spoustou otoček, ale skákal jsem do vody jako dvacátý, tak už jsem díky závodníkům předem mnou věděl, kam plavat. Pak už to utíkalo rychle a vylézal jsem v novém PB 26:55 do dlouhého depa. To mělo přesně kilometr a počítal jsem tak s přechodem k pěti minutám. Na kolo jsem usedal s jasným úkolem od trenéra držet 280w a v některých úsecích přitlačit ještě více. Kolo se povedlo asi úplně nejlépe a zpět v depu jsem byl za 2:14 a vyhrál svou age-group. V druhém depu už jsem se jen modlil, aby nohy vydržely rychlý běh a z depa vyběhl s cílem držet tempo lehce pod 4min/km. Trať vedla historickým centrem Elsinore s všudypřítomným kontaktem s diváky (podobně jako závod v Praze) tak mi nevadily kostky ani občasný terén a půlmaraton jsem tak poprvé v životě dal pod hodinku a půl za 1:23:59 s průměrem 3:58/km.
Takže to hodnotíš jen v superlativech..

 

Ano. Naprostá spokojenost se všemi třemi disciplínami. Poprvé žádná chyba v depu, a zároveň jsem se konečně naučil správně doplňovat energii na kole. Časem 4:11 jsem si splnil cíl sezóny a zbývající závody si tak zkusím o to víc užít.

 

Trénuješ pod vedením Honzy Jakubíčka, který má mimo jiné pod svými křídly i loňského mistra republiky Honzu Oppolzera. Sparing ti dělá další zkušený borec David Procházka. Popsal bys trochu konkrétněji, jak probíhala příprava na tento závod?  

 

S Davidem jsme měli poslední měsíc sérii opravdu těžkých intervalových tréninků v závodním tempu (AEP běhy pod 4min/km, intervalové tréninky na kole s úseky 320w+, rychlé plavecké tréninky) a oba jsme měli radost už jen z progresu v tréninku. Skoro jsem ani nemusel závodit, jak mě to trénování bavilo a Honzovi Jakubíčkovi velké díky za celý tréninkový koncept. IM70.3 Elsinore mi vyhovoval termínem a líbilo se mi, že je zároveň vypsán jako Mistrovství Evropy. Na ME jsme zároveň společně jeli výborná banda – díky kluci!!

 

Jak se ti líbila atmosféra a tratě závodu? 

 

Vše na jedničku! Tratě nádherné, počasí úžasné a výborná nálada celé české výpravy z toho udělali nezapomenutelný zážitek. Od Ironman série bych nečekal nic jiného.

 

Triatlon je pro tebe celkem novým sportem. Kdy a jak jsi s tímto sportem začal?

 

Moje tri kariéra začala v průběhu roku 2015, kdy jsem přestal závodit na motorkách a pořídil si silniční kolo a přihlásil se na IM70.3 do Zell am See. Začal jsem tak plavat a běhat, ale nedalo se to nazvat pořádnou přípravou. Na jedné s projížděk jsem se potkal s Davidem Procházkou a ten mi doporučil první TriPrague, který jsem protrpěl za 5:25 a do Zellu málem ani nejel. Nakonec jsem v podobném čase dal i Zell a rozhodl se pustit do pořádného tréninku. První ostrou sezónu 2016 jsem začal pod křídly Jardy Hýzla a ten mě musel hodně krotit, protože jsem hned chtěl lítat tréninkové dávky jako David. Díky Jardovi jsem nakonec trénoval 8 -10 hodin týdně, ale i tak to stačilo na Czechmanu na 4:26, podium v age-group na TriPrague a slot na MS 2017 z Zell am See. Pro letošek tak byly cíle ještě odvážnější. 

Triatlonu tedy věnuješ celkem dost energie a času. Jak to kloubíš s dalšími povinnostmi? 

 

Od listopadu trénujeme s Davidem pod taktovkou Honzy Jakubíčka a největší progres vidím díky společným tréninkům právě s Davidem, za což jsem mu ohromně vděčný. Teprve letos se mu pomalu vyrovnávám v běhu a na kole a při trénincích už mu to tak můžu konečně aspoň trochu oplatit a donutit nás oba tahat ještě víc. Plaveme 3x týdně společně s Lukášem Slatinským a kromě volného pondělí většinou stihneme 2 fáze za den. Kromě „souseda“ Lukáše se k nám na běh a kolo přidává i Ivo Krejčí, který bydlí naproti nám, takže máme doma v Modřanech takovou malou IronVillage. Celkem zvládneme okolo 13 -15 hodin za týden, což je asi moje maximum, kdy si tréninky užívám a nezanedbávám rodinu. I když si doma někdy vyslechnu..S triatlonem jsem začal jako čerstvý dvojnásobný táta a priority mám pořád jasně dány: 1) Rodina 2) Práce 3) Triatlon.

 

Které závody už máš letos za sebou a co tě ještě čeká?

 

Letos mám zatím za sebou jen plaveckého Hostivařského vytrvalce. Triatlon Poděbrady jsem musel zrušit kvůli žaludečním problémům a před Dánskem si tak střihl tréninkově Czechmana, kde jsem si zaplaval a dal 50 km kola. Po IM70.3 v Dánsku mám v plánu ještě Challenge Prague (kde jsem začal a letos jdu potřetí) a v září MS v IM70.3 v US. Pokud čas dovolí, tak před oběma půlkami nějaký sprint.

 

Máš triatlonový vzor a sen?

 

Vzor nemám – machr je každý, kdo se postaví na start.

Pomalu začínám koketovat s myšlenkou na start celého Ironmana a pak už je sen jasný asi všem..

 

Hodnocení:
Přečteno 889x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka