Závod v Salou ukázal opravdové rezervy, říká Petr Soukup

10.04.2019 -
Pro první letošní start si Petr Soukup vybral "půlku" Challenge Salou, kde si zároveň odbyl svou premiéru v PRO kategorii. Finišoval v čase 4:08 na 29.místě. Jak vnímá tento výsledek a jak hodnotí předvedený výkon si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Při své premiéře v PRO kategorii jsi na Challenge Salou doběhl na 29.místě. Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy? 

Upřímně je to zklamání. Na druhou stranu velice důležitý závod a ukázal, kde jsou opravdové rezervy. 

Jak hodnotíš svůj výkon a výsledek? 

Byl to první letošní ostrý start, poprvé v PRO, poprvé na Challenge Salou. Výkon s lehkým odstupem času hodnotím průměrně. Přeci jenom v amatérech by můj čas stačil na celkové vítězství, ale kategorie PRO je jinde.

S jakým cílem jsi šel do závodu? Řešil jsi s někým strategii? 

Chtěl jsem urvat prize money, takže TOP6. Startoval jsem poprvé a neznal nikoho v mém okolí, kdo zde již závod absolvoval. Strategii a přípravu jsem řešil s trenérem Zbyškem Zemanem. Snad to není špatná reklama..

Co bys řekl k přípravě a tréninku před tímto závodem? 

Příprava šla dle plánu. Především bez zranění a odtrénoval jsem všechny stěžejní tréninky. Před závodem jsem se cítil velice dobře ve vodě a na běhu. Nad cyklistikou byl velký otazník.


Jak se pro tebe závod vyvíjel od startu v plavecké části? 

Na startu se nás nakonec sešlo 52, což je oproti loňské patnáctce slušný nárůst. 10 metrů běh po pláži, dalších 20 metrů v moři a začínáme delfínovými skoky překonávat první vlny. Sám jsem překvapen, jak jsem zvládl start. Hned jsem se dostat do popředí a první 4 vlny ideálně podplaval. To byl poslední moment, kdy mě moji fanoušci mohli vidět v TOP10.. Startoval jsem z pravého boku, takže jsem se vyhnul mele uprostřed startovního pole, ale vlny nás stejně postupně rozházely po celém pobřeží. Plaval se 1 okruh, který byl dobře označen a na bójky bylo vidět, ale kalná voda v kombinaci s vlnami moc hák neumožňovala. Tolikrát jsem se za závod ještě nenapil a chvílemi jsem nevěděl, zda-li už zabírám nebo stále ruku přenáším vzduchem. Nakonec mě moře vyplivlo po 26:15 minutách na průběžném 27. místě. Věřil jsem v lepší výkon, ale místní podmínky mi moc do karet nehrály. Nevadí, jedeme dál… 

Co se dělo potom na cyklistické trati? 

V depu jsou rozestupy minimální a jsem v kontaktu se skupinkou 3 dalších borců. Teplota vzduchu pod 10°C na rozmrznutí z vody moc nepřidala, ale i tak nechávám návleky na ruce v depu. Krom necitlivých chodidel mám i totál promrzlé ruce a do treter se dokáži nasoukat až po 3 km. V té době je již trojice daleko přede mnou. Zapadám do hrazdy a začínám svoji sólo jízdu. 30 vteřin za mnou je 5-ti členná skupinka v čele s bratrem budoucího vítěze Sanderem Heemeryckem. Udržím se s nimi do začátku druhého 30 km okruhu, ale pak při prvním promíchání s age-group závodníky nejsem schopen docvaknout narůstající díru a ze skupiny si vystupuji. Od této chvíle se tento scénář opakuje hned několikrát. Pole amatérů plynule předjíždím v 2. někdy i 3. řadě (trať cyklistiky nebyla moc moudře zvolena), ale to samé činí i moji PRO soupeři se mnou. Srdce mohlo, ale nohy bez šťávy. Motivace se s každým kilometrem zmenšuje a sen o kvalitním výkonu je již nyní pryč. Ondra a Matěj podávají opět support z říše olympijských vítězů a informují o průběhu závodu. Bohužel se získanými informacemi nemohu výhodně naložit. Kde není vůle, není síla… Po 2:22:51 hodinách vracím TREKA do depa (39. místo v PRO) a popravdě ani nevím, zda-li se těším na svoji nejsilnější disciplínu běh. 

Půlmaratonem jsi prolétl za 1:16, což je hodně kvalitní čas. Popsal bys, jak se ti běželo? 

Říkám si, že již není co zkazit, takže se držím plánu a první 2 km napaluji v tempu 3:20-3:25min/km. Po cyklistice bez šťávy jsem překvapen, že nohy tempo akceptují a já se opět začínám „vracet do hry“. Trať běhu je relativně přehledná. Běží se celkem 4 okruhy, 2,5 km jedním směrem – otočka – 2,5 km zpět po místní promenádě. Díky tomu jsem schopen sledovat dějství závodu na předních pozicích. Postupně zastabilizuji tempo na 3:30-3:40min/km a běžím. Po 5 km se zorientuji na trati, 10 km za mnou a tělo stále běží bez známek únavy, 15 km a já se konečně zahřívám z ranního mrazíku, 18 km první známky potu, 20 km už bych si sednul, ale doklepnu to. Výsledný čas na 21 km 1:16:00 hod stačí na 12. nejrychlejší čas v PRO. Hodiny se zastavují na 4:08:26 a svůj první start v PRO dokončuji na 29. místě.  

Jak by sis tedy oznámkoval jednotlivé disciplíny? 

Plavání 3, Cyklistika 4 a Běh 2.  

Co je z tvého pohledu teď potřeba zlepšit? 

Cyklistiku. 

Na konci loňské sezony jsi po IM Hawaii zvažoval, co dál. Nakonec ses rozhodl, že letos se porveš o kvalitní umístění mezi profesionály. Co sehrálo svou roli pro toto rozhodnutí? 

Zvýšení výkonnosti. V amatérech jsem již neměl tak velkou motivaci k tréninku. 

Kam zamíříš závodit v nejbližší době? 

Další závod je MS v long distance ITU Pontavedra 4.5.2019 a rád bych se vešel do TOP10.

 

Hodnocení:
Přečteno 1990x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl