Závod v Salou ukázal opravdové rezervy, říká Petr Soukup

10.04.2019 -
Pro první letošní start si Petr Soukup vybral "půlku" Challenge Salou, kde si zároveň odbyl svou premiéru v PRO kategorii. Finišoval v čase 4:08 na 29.místě. Jak vnímá tento výsledek a jak hodnotí předvedený výkon si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Při své premiéře v PRO kategorii jsi na Challenge Salou doběhl na 29.místě. Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy? 

Upřímně je to zklamání. Na druhou stranu velice důležitý závod a ukázal, kde jsou opravdové rezervy. 

Jak hodnotíš svůj výkon a výsledek? 

Byl to první letošní ostrý start, poprvé v PRO, poprvé na Challenge Salou. Výkon s lehkým odstupem času hodnotím průměrně. Přeci jenom v amatérech by můj čas stačil na celkové vítězství, ale kategorie PRO je jinde.

S jakým cílem jsi šel do závodu? Řešil jsi s někým strategii? 

Chtěl jsem urvat prize money, takže TOP6. Startoval jsem poprvé a neznal nikoho v mém okolí, kdo zde již závod absolvoval. Strategii a přípravu jsem řešil s trenérem Zbyškem Zemanem. Snad to není špatná reklama..

Co bys řekl k přípravě a tréninku před tímto závodem? 

Příprava šla dle plánu. Především bez zranění a odtrénoval jsem všechny stěžejní tréninky. Před závodem jsem se cítil velice dobře ve vodě a na běhu. Nad cyklistikou byl velký otazník.


Jak se pro tebe závod vyvíjel od startu v plavecké části? 

Na startu se nás nakonec sešlo 52, což je oproti loňské patnáctce slušný nárůst. 10 metrů běh po pláži, dalších 20 metrů v moři a začínáme delfínovými skoky překonávat první vlny. Sám jsem překvapen, jak jsem zvládl start. Hned jsem se dostat do popředí a první 4 vlny ideálně podplaval. To byl poslední moment, kdy mě moji fanoušci mohli vidět v TOP10.. Startoval jsem z pravého boku, takže jsem se vyhnul mele uprostřed startovního pole, ale vlny nás stejně postupně rozházely po celém pobřeží. Plaval se 1 okruh, který byl dobře označen a na bójky bylo vidět, ale kalná voda v kombinaci s vlnami moc hák neumožňovala. Tolikrát jsem se za závod ještě nenapil a chvílemi jsem nevěděl, zda-li už zabírám nebo stále ruku přenáším vzduchem. Nakonec mě moře vyplivlo po 26:15 minutách na průběžném 27. místě. Věřil jsem v lepší výkon, ale místní podmínky mi moc do karet nehrály. Nevadí, jedeme dál… 

Co se dělo potom na cyklistické trati? 

V depu jsou rozestupy minimální a jsem v kontaktu se skupinkou 3 dalších borců. Teplota vzduchu pod 10°C na rozmrznutí z vody moc nepřidala, ale i tak nechávám návleky na ruce v depu. Krom necitlivých chodidel mám i totál promrzlé ruce a do treter se dokáži nasoukat až po 3 km. V té době je již trojice daleko přede mnou. Zapadám do hrazdy a začínám svoji sólo jízdu. 30 vteřin za mnou je 5-ti členná skupinka v čele s bratrem budoucího vítěze Sanderem Heemeryckem. Udržím se s nimi do začátku druhého 30 km okruhu, ale pak při prvním promíchání s age-group závodníky nejsem schopen docvaknout narůstající díru a ze skupiny si vystupuji. Od této chvíle se tento scénář opakuje hned několikrát. Pole amatérů plynule předjíždím v 2. někdy i 3. řadě (trať cyklistiky nebyla moc moudře zvolena), ale to samé činí i moji PRO soupeři se mnou. Srdce mohlo, ale nohy bez šťávy. Motivace se s každým kilometrem zmenšuje a sen o kvalitním výkonu je již nyní pryč. Ondra a Matěj podávají opět support z říše olympijských vítězů a informují o průběhu závodu. Bohužel se získanými informacemi nemohu výhodně naložit. Kde není vůle, není síla… Po 2:22:51 hodinách vracím TREKA do depa (39. místo v PRO) a popravdě ani nevím, zda-li se těším na svoji nejsilnější disciplínu běh. 

Půlmaratonem jsi prolétl za 1:16, což je hodně kvalitní čas. Popsal bys, jak se ti běželo? 

Říkám si, že již není co zkazit, takže se držím plánu a první 2 km napaluji v tempu 3:20-3:25min/km. Po cyklistice bez šťávy jsem překvapen, že nohy tempo akceptují a já se opět začínám „vracet do hry“. Trať běhu je relativně přehledná. Běží se celkem 4 okruhy, 2,5 km jedním směrem – otočka – 2,5 km zpět po místní promenádě. Díky tomu jsem schopen sledovat dějství závodu na předních pozicích. Postupně zastabilizuji tempo na 3:30-3:40min/km a běžím. Po 5 km se zorientuji na trati, 10 km za mnou a tělo stále běží bez známek únavy, 15 km a já se konečně zahřívám z ranního mrazíku, 18 km první známky potu, 20 km už bych si sednul, ale doklepnu to. Výsledný čas na 21 km 1:16:00 hod stačí na 12. nejrychlejší čas v PRO. Hodiny se zastavují na 4:08:26 a svůj první start v PRO dokončuji na 29. místě.  

Jak by sis tedy oznámkoval jednotlivé disciplíny? 

Plavání 3, Cyklistika 4 a Běh 2.  

Co je z tvého pohledu teď potřeba zlepšit? 

Cyklistiku. 

Na konci loňské sezony jsi po IM Hawaii zvažoval, co dál. Nakonec ses rozhodl, že letos se porveš o kvalitní umístění mezi profesionály. Co sehrálo svou roli pro toto rozhodnutí? 

Zvýšení výkonnosti. V amatérech jsem již neměl tak velkou motivaci k tréninku. 

Kam zamíříš závodit v nejbližší době? 

Další závod je MS v long distance ITU Pontavedra 4.5.2019 a rád bych se vešel do TOP10.

 

Hodnocení:
Přečteno 1988x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer