Tratě Krušnomana jsou beze sněhu - zatím, říká Tomáš Langhammer

3.05.2023 -
Již tuto neděli se do krušnohorských Klínů sjedou duatlonisti z tuzemska a přilehlých zemí na tradiční otvírák sezony - Krušnoman. Přečtěte si rozhovor s Tomášem Langhammerem, duší a hlavním organizátorem tohoto oblíbeného podniku na těžkých a krásných tratích.

První otázka se nabízí. Přípravy na Krušnoman Duathlon vrcholí a na co se můžeme těšit v roce 2023?

Do začátku Krušnoman Duatlonu nám chybějí pouhé dny a finalizujeme, co se dá. Rozmisťujeme pořadatele, řešíme kdo kam a co nebo odkud kam něco přivést, dovést. A do toho všeho se jako ředitel snažím nalákat poslední možné účastníky. Slíbit teplé počasí nemohu, ale co můžeme nabídnout je domácí servis, kde vše je předem vyřešeno a vždy se snažíme najít cestu, aby byl spokojený závodník a litera Krušnoman duatlonu zůstala v pořádku. Zázemí, tak jako vloni bude před sportovní halou na parkovišti, kde najdete jak cílový prostor či duatlonové depo a samozřejmě prezentaci. Tratě duatlonu beze sněhu – zatím.. 

Letos po osmnácté, to je už pěkná „long“ duatlonová historie...

To je skoro jedna triatlonová generace. Když si vezmu, že v roce 2005 jsme jeli poprvé, tak nyní v tomto roce se může stát, že na startu bude mladý muž či žena/slečna, která má datum narození stejný jako zrod dlouhého duatlonu v Krušných horách. Jde z toho až mráz po zádech. Zažili jsme snad všechno – sníh, ukrutný vítr, vedro, kroupy, zázemí zničené… - a pořád „žijeme“. Prošli jsme si punkovými začátky i „pohárovými“ statusy (Triexpert Cup, Classic Cup či Czechman Tour), abychom se opět po letech vraceli k těm kořenům duatlonu ve stylu punku. Každá věc má svůj vývoj. Myslím, že jsme pro dlouhý duatlon v České republice udělali hodně a za to patří velký díky nejen mým kamarádům, rodině, ale i závodníkům, kteří se do Krušných hor rok co rok vracejí.

 

Nedávno si dával na sociální sítě přehled vítězů a vítězek Krušnomana. Na koho se můžeme těšit letos a už teď vidíš někoho v roli favorita závodu?

Opět a my jsme rádi, si najde cestu na start Jan Wainer – trojnásobný vítěz. Určitě mu bude sekundovat litvínovský rodák Jan Hradecký, který tyhle náročné závody umí. A nesmíme zapomenout na Oto Ottenschläger, který vloni bojoval o přední umístění. Mezi ženami je to hodně otevřené a určitě si nedají ani metr a budou bojovat jako správné lvice. 

Opět na sociální sítí jsem zahlédl, že tento ročník bude Mistrovství Krušnoman Království. Můžeš něco prozradit?

Nemohu ani naznačovat – samozřejmě je to nadsázka. Legrace musí být a smích nám prodlužuje život. Samozřejmě to „království“ existuje. Je všude tam, kam oko Krušnomana I. dohlédne. Takže když je jasno a dobré světelné podmínky, tak vidím až do Prahy.. 


Pro úplné nováčky - na co se mohou připravit (běh, cyklistika)?

Běžecká část vede čistě po přírodních cestách s převýšením odpovídající Krušným horám. Při špatném počasí bych doporučoval botky krosové, když by bylo sucho, klidně bych si to líznul v silničních s lehkým vzorkem. Občerstvení po cca 2,5km. Převýšení na té LONG variantě necelých 300 výškových metrů, což je skoro rovina a na té kratší 6ti km distanci je necelých 200m, taková lehce nahnutá Polabská nížina. Jedna zajímavost – na běžeckém okruhu je i segment tzv. Heartbreak Hill – KOM – 0,9km. Zatím nejrychlejší čas drží Radim Goj za 4:30 minut, druhý Karel Zadák se 4:34 a ten stejný čas má i Oto Ottenschlager. Mezi ženami je TOP trojka Tereza Zimovjanová (5:02), druhá Klára Černá (5:38) a třetí Rita Milunicová (5:42). 

Dostáváme se k cyklistice. Mnoho registrovaných řeší zda kolo silniční a nebo tzv. časovku. Můžeš poradit?

Pokud závodník chce jet „závod“ o co nejlepší výsledek, volil bych časovku. V případě, že si to chce užít a sem tam se pokochat nádhernými pohledy – volil bych silničku. Převýšení je jednoduché, co okruh, to 500 výškových metrů. Chci jen upozornit, že cyklistika je bezháková a to jak pro dlouhou, tak i pro krátkou variantu. 


Registrace je možná na místě? Vím, že to pořadatelé nemají úplně rádi, ale někteří zvažují do poslední chvíle i s ohledem na počasí, které v Krušných horách je „krušné“.

Ano, registrace je možná na místě, ale je to přesně tak jak píšeš – pořadatel pak řeší na poslední chvíli místo v depu či finisher medaile, aby zbylo na všechny. Pokud mohu apelovat přes náš rozhovor – jestli váháte – raději se registrujte, ať víme, že je tu možná varianta s místem. 

A na samotný závěr našeho rozhovoru poslední otázka. Pořádáním duatlonu letos nekončíte, na co se máme ještě připravit?

V červnu s kamarády dělám takovou akcičku, o které dám mimořádně informaci až se uskuteční. V červenci v Mostě pořádáme společně se Statutárním městem Most 21.ročník Krušnoman Cross Triathlon Most na distancích 400m plavání, 16km MTB a 6km běhu. Kdy plaveme na Matyldě, cyklistika na Resslu, kde najdete nádherné singltreky a běžecká část je třešinkou na dortu, kdy závodníky pouštíme vyběhnout na hrad Hněvín - dominantu města Mostu. No a v srpnu punkový večírek na distancích železného muže – KOT/PUNK 2023. Mimochodem je to – jak mi někdy s punkovou radostí píšeme – nejrychleji vyprodaný triatlonový večírek v ČR. Za necelých 90 minut je „hotovo“.

Chtěl bych za závěr poděkovat všem, kteří dočetli až sem 😊 .

foto: Martin Vinař

Hodnocení:
Přečteno 439x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.6.23Společné soustředění jsou prostě OHROMNÉ, říká Petr Bludský
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri