Letem přes řidítka zakončil skvělou sezónu

22.11.2011 -
Tomáš Řenč, reprezentant K23, se ohlíží za svým závěrem sezóny. Zúčastnil se na konci října ME K23, kde obsadil skvělé 17.místo a zavítal i na africký pohár do Maroka. Jak hodnotí svou sezónu, se dozvíte v rozhovoru.

Jak jsi spokojen s výkonem na ME K23? Podal jsi skvělý výkon a 17.místo hovoří za vše.
S výsledkem jsem spokojený. Na ME jsem jel s tím, že bych byl rád do 20. místa. A to se mi také podařilo.

Jak se pro tebe vyvíjel závod?
V prvním okruhu plavání jsem vůbec nevěděl, na jakém místě se ve startovním poli pohybuju, ale při výběhu do druhého okruhu, jsem slyšel jméno Péti Šlajse, a tak mi bylo jasné, že na tom nebudu špatně. Také to tak bylo, při skoku do vody jsem zjistil, že jsem v čelní skupině. Na konci plavání jsem se snažil šetřit co nejvíce síly, abych mohl v pohodě zvládnout výběh do depa, který byl 300m dlouhý, na kole se jelo 7 okruhů, kde při druhém mi čelní skupinka poodskočila v kopci, ale během 2km jsem za to vzal a dojel jsem je. Poté už jsem se po celou dobu držel ve skupině, ve které jsem přijel i do depa. Na běhu se běžela tři kola, v prvním kole jsem měl bolesti v břiše, snažil jsem se na to nemyslet a běžet, jako bych nic necítil, naštěstí po prvním kole to přestalo, a tak už se mi běželo lépe, předběhl jsem 2 soupeře, ale zezadu mě předběhl výborný běžec. Nakonec jsem si užil cíl tak, že jsem si plácl s hodně diváky v cílové rovince. Byl to krásný pocit.

Bylo složité udržet si motivaci až do konce října? Jak se ti dařilo v tréninku?
Můj letošní cíl byl se kvalifikovat na ME a dostat se do výběru SCM, pak už jsem nijak neřešil, že budu muset kvůli tomu trénovat až do konce října. Naopak jsem to ještě využil a jel do Maroka na africký pohár, takže motivace byla dostatečná. Můj trenér Jiří Kaňka, mi připravil tréninkový plán na 8 týdnů, který obsahoval zmenšené  RTC, bylo to dost pro mě jak fyzicky, tak psychicky náročné, protože nebyly pro trénování úplně ideální podmínky, a tak se i stalo, že jsem plaval v rybníce, kde měla voda 12 stupňů, pak jel na kole, ale tím jak jsem byl zmrzlý, jsem už nemohl běžet, díky bolesti chodidel. Jinak jsem plnil vše podle plánu, mám z toho výborný pocit, jak jsem to zvládl, posunul jsem tím tak své hranice.

Máš nějaký zajímavý zážitek z Izraele, kde se konalo ME K23? Jak na tebe tato země zapůsobila?
Zážitků je hodně, ale asi největší pro mě byl podmořský svět, který díky čisté vodě byl nádherně vidět. Ve městě Eilat bylo velmi draho, bylo to hlavně turistické město s několika luxusními hotely. Na dovolenou bych tam rád jel, je to nádherné město. Divil jsem se, že nebylo vůbec znát, že tam jsou velké nepokoje.

Jak se ti vydařil závod v Maroku? Jaké bylo prostředí závodu, a jak na tebe  Afrika zapůsobila?
Závod začal podle mých představ, vyplaval jsem vpředu. Na kole jsem se držel v první skupině, ale na 35 km ve sjezdu jsem špatně vyjel zatáčku a přeletěl jsem přes řídítka do betonového žlabu. Po několika kotoulech jsem zjistil, že jsem jen odřený, ale kolo už nebylo pojízdné, a tak zde pro mě závod nemile skončil. Prostředí závodu bylo parádní, až na velké vlny v moři a silný vítr. V Africe jsem byl poprvé a bohužel se vyplnilo, to co jsem slyšel, že je tam v ulicích velký nepořádek a špína, takže se mi tam moc nelíbilo.

Jak hodnotíš svou sezónu?
I když jsem svou sezónu v Maroku nezakončil tak, jak jsem si představoval, jsem spokojen. Můj letošní cíl byl hlavně zlepšit plavání, a zjistit, jestli vůbec na to mám, což se mi povedlo až nad mé očekávání, když jsem vyplaval na evropském poháru v Karlových Varech v čelní skupině na 13. místě a i na ME K23 jsem vylezl bez problémů v čelní skupině, což je pro mě v letošní sezóně nádherný pocit.

Jaké jsou tvé plány do té nadcházející?
Plavání, chci udržet na té úrovni, které jsem letos dosáhl. Mým cílem je zlepšit kolo, které mě vždy natolik unaví, že už nemůžu běžet, tak jak běhám při tréninku. Rád bych zase reprezentoval naši republiku na ME, a kdyby se povedlo, tak i na MS do 23 let. Jak říká můj trenér na plavání: „Vysoké cíle dělají velké výkony.“