F.Ospalý „Na životní formu stále čekám…“

13.11.2005 -
Připravili jsme pro čtenáře eTriatlonu.cz rozhovor s naší triatlonovou jedničkou Filipem Ospalým. Nyní si užívá zasloužilého odpočinku po sezóně,kterou nezakončil tradičně závodem kvůli hurikánu Wilma, jenž řádil v Mexické zálivu. Svoje letošní výkony hodnotí slovy „lepší průměr“. Před sezónou si totiž vytyčil cíl zisk titulu Mistra Evropy, ale nedokončený závod hodně zamrzel a 12. místo z MS nehodnotí taktéž s nadšením.

Jak moc mrzí zrušený závod v mexickém Cancúnu??? Byla cítit forma??? Neuvažoval jsi o startu na Novém Zélandu??? Nebo jsi už raději přivítal odpočinek???

Mrzí a moc. Především proto, že jsem tam měl s Olčou zůstat ještě 10 dní po závodě a pěkně si to tam užít! A samozřejmě si po sezóně odpočinout. I když nyní netrénuji, fyzicky jsem aktivní od 8 od 17 hodin 7 dní v týdnu. Aspoň až začnu trénovat nebude to pro tělo takový šokJ Forma rozhodně nebyla jako v létě, ale něco ve mně ještě bylo a hlavně byla pořádná motivace po nevydařených závodech v závěru sezóny. O startu v New Plymouth jsem neuvažoval.

 

Když se ohlédneš za svoji sezónou. Druhé místo na ME v duatlonu, zisk domácích mistrovských titulů, vítězství a jedno druhé místo ve světovém poháru, žádné  vážnější zdravotní komplikace prostě zase jedna vele-úspěšná sezóna. Jak si spokojen s jejím průběhem a se svými výkony???

Vele-úspěšná určitě ne. Můj letošní cíl byl jasný – zisk titulu Mistra Evropy. Závod  ME jsem nedokončil…Ani 12.místo na MS není bůhví jak vynikající. Ostatní výsledky však zklamání z vrcholů sezóny nezmění. Takže letošní sezónu beru jako lepší průměr.

 

Filipe ty dva úžasné víkendy v tvém podání nejdříve v Salfordu  a potom vítězství v Hamburku to se nedá nazvat jinak než forma jak hrom. Už si vyvodil nějaké závěry proč to o dva týdny později nevyšlo na ME v Lausanne??? Cítil jsi už před závodem, že dnes to nebude ono???

Chyběl odpočinek. Po závodě v Hamburku jsem měl ještě týden velmi intenzivní trénink a pak již byl necelý týden na odpočinek málo. Před závodem jsem se cítil normálně. Nebylo to sice jako před ME 2001 nebo jako před závodem v Hamburku, ale nebylo to zase moc tragické.

 

Dala se tvoje forma z konce července nazvat jako životní??? a můžeme se už dnes těšit, že se ti podobně podaří za rok vyladit na MS či na olympiádu J podobně jako letos v Salfordu či v Hamburku???

Životní forma doufám ještě neJ ještě na ni čekám. Obdobných skvělých okamžiků už několik bylo (listopad 1995, jaro 1999, červen 2001, srpen-září 2002…) a předpokládám, že ještě bude. A když se to podaří naladit na začátek září 2006 nebo začátek srpna 2008 rozhodně se nebudu zlobitJ

 

Běžecky si byl na tom letos velmi dobře dát 10 km v triatlonu těsně pod 30 min to klobouk dolů. Může za to speciální jarní příprava na duatlon???

Bohužel v triatlonu se to tak brát nedá( ne  vždy je závěrečný běh je přesně 10 000m), ale je pravda, že běžecká trať v Hamburku je každý rok stejná a zatímco loni byl nejlepší běžecký čas Rasmuse Henninga 30:50, letos můj 29:40. Ať už je běžecká trať v Hamburku dlouhá jakkoliv, svědčí to jen o tom, jak se olympijský triatlon zrychluje. Uvidíme jak to v Hamburku bude vypadat v roce 2007 při MS.

Žádná speciální jarní příprava na duatlon nebyla! ME v duatlonu jsem se zúčastnil jen proto, že byl ve vhodném  termínu a v dobré dosažitelnosti.

 

Chystáš i na letošní jaro oslovit Polikarpenka a zopakovat si soustředění v Itálii??? Hodnotíš to s odstupem času pozitivně???  Určitě to přineslo oživení do tréninku???

Asi ne. V Turíně budou OH, takže tam bude asi větší chaos než loni. Soustředění mi určitě prospělo. I když jsem tam nenatrénoval tolik, kolik bych třeba natrénoval na Kanárech, jsem rád, že jsem tam byl a rád si to někdy zase zopakuji.

 

Prozradí čtenářů náš nejlepší triatlet své roční tréninkové dávky???

Mé objemy nejsou žádným tajemstvím a v průměru jsou stále stejné : 1000 – 8000 – 2500

 

Podokryješ něco zpod své pokličky a popíšeš čtenářům a  jak vypadá u tebe typický vylaďovací týden před závodem????

 

Můj trénink v týdnu mezi závodem v Salfordu a v Hamburku:

Po 1.8. ranní výklus po závodě 12km, vyjetí na kole (jen) 10km (kvůli defektu),

            Cesta z Manchesteru do Brna (12:25 – 20:30)

Út 2.8. plavání 1.6km (volně)

           Kolo  45 km (volně)

            Běh 6x1km  (časy po 2 úsecích: 3:20-3:10-3:00)

St 3.8.  Plavání  3,9km (3x800  v 11:00  progres)

            Kolo 53 km (kopce)

Čt 4.8.  Plavání 2,7 km (8x (100 v 1:30  +  50 v 60“  ostře)

            Kolo  46km (tempo)

            Běh předzávodní fartlek na dráze

Pá 5.8. Cesta Brno – Hamburg (6:45 – 17:00)

            Vyplavání 1km

So 6.8. Kolo 30km, plavání 1,5km, běh 9km

            Vše lehce s několika nástupy dle chuti

Ne 7.8. Závod

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Ospalý bere duatlony jako ideální rozjetí.
Ospalého zlobí před ME stehenní sval
Přečteno 75x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka