Nechtěl jsem na trati trávit víc času, než bylo potřeba, říká Tomáš Řenč

2.07.2020 -
Na víkendovém železňákovi Račice 226 předvedla aktuální česká jednička na dlouhých distancích parádní představení. Za velkého vedra a na obrátkové trati se jeho výsledná časomíra zastavila na číslech 8:14:38. Přesto nebyl Tomáš úplně spokojený. Více v rozhovoru

První letošní železňák na českém území proběhl o víkendu v Račicích. Předvedl jsi spanilou jízdu a v čase 8:14 suverénně zvítězil. Jak to hodnotíš?

Opět jsem vylepšil své maximum na českém území a s velkým náskokem zvítězil, takže dojmy jsou parádní.

Bylo vedro a závodilo se na mnoha okruzích. I proto je tvůj výsledný čas z říše snů. Čekal jsi, že to takto parádně vyjde?

Neřekl bych, že to bylo skvělé, protože ani v jedné disciplíně jsem se necítil úplně nejlépe, ale asi je to tím, že jsem na sebe moc náročný, protože soupeři na tom byli hůře. Čekal jsem to lepší..

Co všechno fungovalo jinak oproti tvým představám?

Nesešlo se nic. V plavání mě už od prvních metrů bolela ramena, protože jsem se před startem nestihl rozcvičit. Na kole nohy moc nechtěly jet, a tak jsem dost bojoval s motivací udržet aspoň nějakou lepší výkonnost a na běhu jsem se vařil ve velkém vedru a s narůstajícím náskokem na soupeře neměl chuť běžet rychleji.

Vadily ti časté změny tempa kvůli 36 okruhům na kole a 10ti na běhu? Co vedro, kterým mnoha závodníkům dávalo pořádně zabrat?

Velké množství okruhů nebylo příjemné. Jediná výhoda byla velké množství občerstvovaček, ale očekával jsem to horší. Vedro bylo velké, ale díky výborné práci organizátorů na občerstvovačkách se to dalo zvládnout v pohodě.

Stříbrný Petr Vabroušek dobíhal do cíle skoro o hodinu později než ty. Čekal jsi takto suverénní vítězství?

Péťa jel výborně na kole, čímž mě hodně překvapil, kdyby takto i běžel, byl bych hodně v šoku a zjišťoval bych, co to bere za pilulky..

Kolik sil ti sebral závod? Cítil ses hodně vyčerpaný po závodě?

Celkem dost, ironman nikdy není zadarmo, ale tím, že jsem nemusel nijak tlačit na pilu, to nebylo tak hrozné, jako když jsem se stal loni vícemistrem Evropy v Almere.

Zezadu na tebe nikdo netlačil. Co bylo tvým hnacím motorem k takovémuto výkonu?

Abych byl už v cíli a netrávil na trati více času, než je potřeba..

Rozhodl ses startovat na novém triatlonovém speciálu Cervélo, který sis pořídil pár dní před závodem. Jak velký to byl risk závodit na ne úplně vyzkoušeném kole?

Risk to byl obrovský, jel jsem na Cervélu jen dva tréninky po hodině a půl, takže to bylo krátké seznámení. Jelo se mi na něm hezky, tak jsem se rozhodl, že ten závod zvládnu s novým kolem. Má kotoučové brzdy a geometrie je taky rozdílná, na tu si ještě musím zvyknout a hlavně pořádně nastavit, abych mohl své výkony posunout dál.

Jaká byla pozávodní reakce tvého kouče Luboše Bílka?

Byl spokojený a čekal takový výsledek, když viděl ty podmínky a soupeře.