Senzace! Xterra z Hluboké se stěhuje do Špindlerova Mlýna

11.03.2010 -
Michal Piloušek učinil velké rozhodnutí. Populární závod Xterra stěhuje z Hluboké do Krkonoš, přesněji do Špindlerova Mlýna. Co se skrývá za tímto rozhodnutím se dozvíte v rozhovoru.
Xterra se z Hluboké stěhuje do Špindlerova Mlýna, jak se vzniklo toto rozhodnutí?
Už jsem dlouho přemýšlel o změně, která by opět náš závod nakopla a posunula ho někam dál. Navíc změna ve vedení Jihočeského kraje našemu sportu příliš nepřála. Pokrok nezastavíš a je tomu tak i v konkurenci triatlonových závodů. Inspiroval jsem se opět v USA, kde se v posledních letech jejich nejlepší závody jezdí také v oblíbených horských střediscích. Xterra se na Hluboká jela už osmkrát a nějakou změnu opravdu potřebovala.  Cítili jsem, že Hluboká je Xterou unavená .

Co je tedy hlavní příčina stěhování?
Má to hned několik důvodů. Hluboká se za posledních pár let stala hojně navštěvované turistické centrum, kde se čile buduje nová infrastruktura. Ať už je to asfaltová cyklostezka, která nám komplikuje trať pro kola, nebo práce na splavňování řeky pro velké lodě, které komplikuje plavání a také nová výstavba v centru města, kde jsme měli část běhu, druhé depo a cíl. Příliš mnoho faktorů, které by stěžovaly průběh závodu a případné změny by mohly obtěžovat občany Hluboké, což jsme nikdy nechtěli. .

Co očekáváš od nového prostředí? Jaké klady nabízí nové působiště?
Očekávám nový návrat k přírodě, tak jak jsme ho hlásali na začátku v roce 2002, kdy jsme Xterru do Čech poprvé dovezli. Doufám, že celé město bude v danou dobu žít našim závodem a každý startující tam bude ta největší hvězda, jak to bylo v začátcích i na Hluboké. Malé městečko s perfektním zázemím a přístupem na velmi náročné tratě by mělo být to pravé pro Xterru. Tratě budou pro všechny novou výzvou, tak doufám že ji závodníci přijmou.

Naopak jaké zápory jsou s tím spojeny?
Jsme teprve v začátcích příprav, takže jsem zatím na žádný zápor nenarazil. Máme neuvěřitelnou podporu místních úřadů i podnikatelů, tak doufáme, že problémy nebudou žádné.

Budou tratě stejně náročné? Popíšeš je? Zejména bude zajímavé kde se bude plavat?
Srovnání tratí bude zajímavé. Když budeme mluvit jen o cyklistice, tak ta by měla být svou délkou a časem srovnatelná, ale jak se dá předpokládat, tak ve Špindlu to bude více o dlouhých kopcích. Běh by pak měl mít o něco náročnější profil, než procházka růžovou zahradou na Hluboké. Plavání bude opravdová chuťovka, poplave se v přehradě Labská.

Neobáváš se ze studené vody?
Z teploty vody jsem trochu strach měl, tak jsem posunul termín z konce června až na 7. srpna. Místní nás ale ubezpečili, že i u nich se dá plavat, vždyť přehrada leží jen v nějakých 550 metrech nad mořem. Změna termínu je navíc tak dobrá, že zapadá do plánů zámořských závodníků, kteří týden na to pojedou další Xterru ze světového poháru v blízké Žitavě a další týden pak v Rakousku. Tři závody za cenu jedné letenky budou i pro ně výhodné.

Domníváš, že se to promítne negativně do návštěvnosti?
Spíš ne, to bychom tu změnu nedělali. I vzhledem k termínu předpokládám, že se ve Špindlu sejde velká zahraniční konkurence, bude je asi také motivovat nová lokalita. Jak už jsem říkal, bude to nová výzva a doufám, že ji přijmou i naši závodníci.
 
Máte nějakou výraznou podporu od města? Byli radní vstřícní vašemu nápadu?
Zatím u nich máme dveře otevřené, tak doufám, že je nezklameme a budou rádi, že jsme se rozhodli závod uspořádat právě v jejich městě. Pan starosta Mgr. Zeman je sám velký sportovec (bývalý vynikající reprezentant v lyžování) a je jednou z hlavních postav při stěhování Xterry! Mělo by to do Špindlu alespoň na pár dní přitáhnout i mimo jejich hlavní sezónu větší počet návštěvníků a to je to, co dobré radní v každém městě musí zajímat. Navíc závod zřejmě podpoří i Královehradecký kraj.

Chtěl bys ještě něco dodat?
Doufám, že to bude super závod s novým nábojem a myslím, že se na Hlubokou stejně jednou vrátíme :-)  I když xterra na Hluboké vlastně žije v podobě MTB Rallye Vltava … PS:Nezapomeňte sledovat www.xterra.cz, kde se postupně objeví podrobné informace o nové lokalitě.Michal Piloušek

Hodnocení:
Přečteno 1336x

Komentáře

POHODA Reagovat
super Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu