Challenge Prague v režii Britky Lucy Charles a Belgičana Pietera Heemerycka

29.07.2017 -
Dlouho očekávaný triatlonový závod na středních distancích v kulisách historické Prahy přilákal na start sedm stovek závodníků. Nejrychlejší z Čechů byli Pavel Petrásek a Simona Křivánková. Více v naší reportáži

Předehru k hlavnímu závodu obstaral závod Challenge TryAthlon na desetinových distancích legendárního ironmana, tedy 380 metrů plavání, 18 kilometrů na kole a 4.2 kilometru běhu. Po osmé hodině ranní se do šestnáctistupňové Vltavy vnořilo přes stovku závodníků a závodnic. Ze známých osobností si tuto akci opět nenechal ujít kardiochirurg Jan Pirk, triatlonovou premiéru si střihl olympijský desetibojař Roman Šeberle. Bohužel se to na cyklistické části neobešlo bez zmatků při obrátkách, k nepříjemným kolizím mnoho nechybělo. Obě kategorie mužů i žen opanovali triatlonisti z Německa, Matthias Grosser a Claudia Mai. Česká reprezentantka Tereza Skuhrová zopakovala své loňské stříbro.

V pravé poledne se za hymny celosvětové série Challenge pustili do své porce plaveckých, cyklistických a běžeckých kilometrů dvě desítky profesionálů, včetně čtyř Čechů – Přemka Švarce, Pavla Karlose Petráska, Petra Vabrouška a Tomáše Řenče. „Mým cílem je zvítězit mezi Čechy a celkově být do první šestky,“ netajil se svými ambicemi Přemek Švarc, reprezentant v olympijském triatlonu a vítěz Czechmana. Hned od startu se do čela dostali Belgičan Pieter Heemeryck a Jesper Swennson, kteří se hravě vyrovnávali s lehkým protiproudem tekoucí Vltavy a doslova letěli po hladině. Téměř dva kilometry zvládli za necelých 21 minut. Z prvního depa vyrážel na svém speciálu první Belgičan vstříc devadesáti kilometrům cyklistiky, letos nově zpestřené o kopec do Dolních Břežan. S odstupem za ním se pohyboval německý favorit Andreas Dreitz, za ním pak několikačlenná skupinka dalších adeptů na medailové posty. V polovině trati s rychlostí nad 40 km/h měl belgický svěřenec českého kouče Luboše Bílka náskok na Dreitze přes minutu. Přemek Švarc bojoval osamoceně kolem desáté pozice. „Zkusil jsem to hop nebo trop a prvních 40 kilometrů jsem jel maximum. Bohužel to na mě bylo příliš rychlé tempo a ze skupiny jsem odpadl. Zbytek kola jsem jel bez cukrů a energie,“ řekl pro ČT. Pavel Petrásek se držel v silném duu se slovenskou „mašinou“ Karolem Džalajem. Známý zlínský železňák Petr Vabroušek jel v povoleném odstupu od nejrychlejší ženy, Britky Lucy Charles, která jela vlastní závod ve stylu „one woman show.“ Česká reprezentantka Simona Křivánková po plavání ztrácela na čelo závodu kolem šesti minut. V pedálech svého kola ale srdnatě bojovala, a to měla ještě přijít její nejsilnější disciplína - běžecký půlmaraton.


Ve druhém depu zůstával rozestup mezi prvními dvěma borci stále stejný, tedy něco málo před jednu minutu. „Přijel jsem do Prahy s celou rodinou a svým koučem. Mým cílem bylo zvítězit,“ říkal před startem Andreas. Jeho belgický soupeř ovšem nezaváhal ani v poslední části závodu, předvedl nejrychlejší běh dne 1:17:57 a v úctyhodném celkovém čase hluboko pod 4 hodiny se v cíli mohl radovat z triumfu. Co na jeho vítězství řekl kouč Luboš Bílek? „Na tento závod jsme se hodně dlouho připravovali a jsem moc rád, že tady zvítězil. Andreas Dreitz je skvělý závodník a kdyby byl závod delší, mohly se ještě dít věci. Závod v Praze je skvělou příležitostí v krásných kulisách,“ řekl. Pro bronzovou medaili si doběhl další Němec Patrick Dirksmeier.

O prvenství mezi Čechy svedli dramatický souboj v druhé polovině běhu Přemek Švarc a Pavel Petrásek. Druhý jmenovaný má na tento závod z loňska skvělé vzpomínky, i dnes zmobilizoval své síly a Přemka porazil. „Bylo to těžké, nečekal jsem, že vyhraju. Když jsem Přemka předbíhal, bylo vidět, že prožívá krizi. Na kole jsem se hodně vydal a pak mě chytaly křeče. Je to možná můj poslední velký závod, o to víc si toho cením,“ řekl v cíli. Naopak Přemek Švarc se v cíli netajil svým zklamáním z nenaplněných ambicí, ale velmi sportovně uznal kvality vítěze a pochválil organizační tým za skvělý závod.


Mezi ženami dominovala Lucy Charles (vítězka letošního IM Lanzarote a MS Challenge Šamorín), druhé „legendě“ Yvonne Van Vlerken, která se specializuje na ironmanské distance, nadělila téměř devět minut. „Jela jsem od začátku naplno a vše vycházelo, jak mělo. Byla tu parádní atmosféra, vyšlo skvělé počasí a užila jsem si to,“ řekla vítězka v cíli. Simona Křivánková předvedla nejrychlejší běh v ženách a bronzovou Polku Ewu Bugdol sbíhala do poslední chvíle. Od medaile ji v cíli dělila pouhá půlminuta. „Jsem ráda za tento výsledek a skvělá prověrka formy před blížícím se závodem v Regensburgu,“ říkala spokojeně česká šampionka po závodě.


foto: Gabi Hejtíková

V hobby kategorii se blýskl skvělým výkonem Petr Soukup, který se chystá na letošní IM Hawaii. Štafety opanovala trojice Triexpertu před štafetou, kde startoval i ambasador a předloňský vítěz Filip Ospalý.

„Rozpočet závodu je kolem šesti milionů. Snažíme se každým rokem posouvat kvalitu závodu výš a myslím, že se to daří. Chceme zůstat otevření českým závodníkům. Jsme rádi za navázání spolupráce se seriálem Challenge family. Máme smlouvu na další čtyři roky,“ řekla předsedkyně ČTA, Lenka Kovářová 

Hodnocení:
Přečteno 1227x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer