Šampionem je podvanácté Vabroušek v ženách Krejčová

21.06.2015 -
Petra Krejčová a Petr Vabroušek ovládli závod Moraviaman a v Otrokovicích se stali mistry České republiky v dlouhém triatlonu. Pro velezkušeného železného muže Vabrouška je to již dvanáctý titul na ironmanských distancích, na kterých ho žádný z krajanů neporazil už 16 let. To Krejčové před rokem hrozilo ochrnutí, když měla rozdrcenou krční páteř. Nyní se slzami v očích slavila titul mistryně ČR.

Závod s názvem TUFO Moraviaman triatlon byl mistrovstvím České republiky v dlouhém triatlonu a zároveň třetím dílem seriálu Českého poháru FORD CZECHMAN TOUR. Bojovalo se na tratích 3,8km plavání, 180km na kole a 42,1km běhu.

S touto porcí kilometrů se v mužském závodě nejlépe vypořádal zlínský matador Petr Vabroušek, který získal svůj dvanáctý titul národního šampiona v dlouhém triatlonu. Tuto fantastickou vizitku navíc doplňuje fakt, že žádný z Čechů ho na těchto tratích už 16 let neporazil!

„Byl to hodně těžký závod, ale to se dá říct o každém ironmanovi. Je to můj dvanáctý titul a musím říct, že obhajoba je vždy těžší, než první vítězství. V prvním okruhu plavání jsem měl nepatrnou ztrátu na čelo, ale kontakt jsem neudržel a nabral asi čtyřminutovou ztrátu. Na kolo jsem nasedal jako sedmý. Na čele úřadoval Lukáš Krpec a já se snažil jet tak, aby jeho náskok nepřekročil 6-7 minut, což byla na maratonu řešitelná ztráta. To se podařilo a do maratonu jsem vybíhal jako třetí se ztrátou čtyř minut na Lukáše a minutu za Michalem Urbánkem, který rovněž předvedl fantastický cyklistický výkon. I díky fantastické podpoře domácího publika se mi běželo skvěle. Už v závěru prvního okruhu maratonu jsem se dostal do čela a až do cíle jsem si svou pozici mohl hlídat. Ne že by to i tak nebolelo, protože kousek za mnou sváděla tuhý boj o zbývající dvě místa na pódiu trojice Lukáš-Michal a Tomáš Ekl a ti mi nedali vydechnout,“ zhodnotil Vabroušek, který cílovou pásku protnul s dcerkou Věruškou v identickém čase jako před týdnem na závodě v Dánsku. Druhé místo nakonec vybojoval Tomáš Ekl, třetí doběhl Lukáš Krpec.

V závodě žen obhajovala loňské vítězství Petra Krejčová, která na Moraviamanovi 2014 překonala traťový rekord i svůj osobák. Pak jí ale osud přichystal těžkou životní zkoušku. 14 dnů po závodě měla v tréninku ošklivý pád. Pochroumaná a se zlomenými krčními obratli skončila na jednotce intenzivní péče. Podle doktorů měla "páteř na kaši" a hrozilo ji, že ochrne a už nikdy nebude chodit. Jihočeská bojovnice se ale nedala a z ošklivých zranění se dostala.

Zpočátku byla vděčná, že může chodit a pohladit své dva syny a manžela. Léčba se však vyvíjela výborně a Krejčová brzy začala myslet na triatlonový trénink a závody. Rok se s rokem sešel a sympatická Jihočeška na Moraviamanovi opět nenašla přemožitelku. A vzhledem k tomu, že měl závod statut MČR v dlouhém triatlonu, slaví tak titul mistryně republiky.

„Na běhu jsem si několikrát utírala slzy. Plakala jsem štěstím, že tu můžu být, protože byly chvíle, kdy jsem si po tom pádu myslela, že už nikdy nebudu chodit a že už si nikdy nezaběhám. Titul je samozřejmě skvělý, ale já jsem šťastná za to, že jsem zdravá a mohu vůbec závodit,“ uvedla vítězka Krejčová, která za svým loňským traťovým rekordem a osobákem v jednom zaostala o deset minut. Druhá doběhla Petra Stočesová, třetí místo obsadila Slovenka Zuzana Kabátová.

Moraviaman, to ale nebyl jen hlavní individuální závod. Po jeho startu se totiž do boje vydaly štafety. A tohoto závodu se zúčastnil i Filip Ospalý, trojnásobný mistr Evropy. Moraviaman ale začínal už ve čtvrtek, kdy se v Otrokovicích uskutečnily závody dětských kategorií. V pátek pak všichni mohli navštívit bohaté expo. Úspěšný sportovní víkend plný výborných výkonů organizátoři zakončili velkolepým ohňostrojem.

Výsledky: TUFO Moraviaman triatlon, MČR v dlouhém triatlonu, 3. závod FORD Czechman Tour ČP

Muži: 1. Petr Vabroušek 8:44:19,2, 2. Tomáš Ekl 8:47:51,8, 3. Lukáš Krpec 8:49:02, 4. Michal Urbánek 8:50:52,4, 5. Jan Jakubíček 8:53:57.

Ženy: 1. Petra Krejčová 9:50:22,8, 2. Petra Stočesová 11:05:57,8, 3. Zuzana Kabátová (SVK) 11:14:37,2, 4. Mirjana Kolacová (Chor) 11:40:43,9, 5. Alice Flíčková 11:59:31,1.