Ford CHALLENGEPRAGUE startuje

25.07.2019 -
Praha, 25.července - Již tuto sobotu se na startu unikátního závodu FORD CHALLENGEPRAGUE setkají triatlonové hvězdy i amatérští nadšenci. Třetí ročník sportovního klání z prestižní série Challenge Family zavede více než 1350 sportovců ze 45 zemí zemí světa do samotného centra středoevropské metropole. Co do počtu a rozsahu se jedná o největší triatlonový závod v České republice.

Triatlonový svátek se odehraje v srdci Prahy 26. a 27. července 2019. Připraveny jsou závody ve čtyřech kategoriích – triatlonový víkend otevře v pátek na Střeleckém ostrově běžecký závod dětí HERVIS CHALLENGEJUNIOR, v sobotu je na programu hlavní závod FORD CHALLENGEPRAGUE MIDDLE, v jehož rámci čeká na triatlonisty porce 1,9 km plavání, 90 km na kole a závěrečný běh na 21,1 km. Po úspěchu z předchozích let bude opět připraven závod s názvem SCOTT CHALLENGETRY-ATHLON, který láká zájemce na kratší distance, než je klasický dlouhý triatlon, a je proto určen zejména nadšeným amatérům, kteří mají rádi výzvy a zároveň si netroufají na trať v plné délce. Chybět nebudou ani oblíbené CHALLENGEPRAGUE ŠTAFETY.


foto:ředitel závodu Tomáš Vrzák

Na startovní listině hlavního závodu nechybí mistr světa v dlouhém triatlonu a stříbrný z loňského ročníku FORD CHALLENGEPRAGUE Pablo Dapena, vítěz z roku 2017 Pieter Heemeryck, vycházející hvězda světového triatlonu Frederic Funk, či paralympijský vítěz z Ria 2016 Andrew Lewis. České barvy v rámci elitního závodu budou hájit Lukáš Kočař, Tomáš Řenč, Petr Soukup, Petr Vabroušek, bývalý reprezentant v tandemové cyklistice Marek Moflár či handbiker Jan Tománek. V ženské kategorii se o co nejlepší výsledek popere česká hvězda žijící v Austrálii Radka Vodičková-Kahlefeldt, obhájkyně loňského prvenství Belgičanka Katrien Verstuyftová nebo stříbrná medailistka z olympiády v Londýně a mistryně světa Lisa Nordénová ze Švédska.


foto: loňský stříbrný medailista Pablo Dapena


foto: vzadu nevidomý triatlonista Marek Moflár

Vedle profesionálů nebudou chybět ani známé české osobnosti. Účast potvrdil kardiochirurg Jan Pirk nebo bývalý desetibojař Roman Šebrle. V kategorii CHALLENGEPRAGUE ŠTAFETY se představí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga nebo Jan Mühlfeit.

„Jsem rád, že Ministerstvo školství podpořilo i druhý ročník FORD CHALLENGEPRAGUE, protože se jedná o velkou mezinárodní akci, kde se utkají triatlonisté z řad profesionálů i veřejnosti. Jednotlivé etapy se navíc neodehrávají za zdmi sportovních areálů, ale přímo v centru Prahy, a vrcholová sportovní akce se tak přiblíží široké veřejnosti. Při závodu se navíc bude skvěle prezentovat i hlavní město, které tvoří důležitou kulisu celého závodu. Všem závodníkům přeji dobré výsledky a fanouškům na trase skvělou podívanou,“ uvedl ministr Plaga.


foto: domácí favoritka Radka Vodičková-Kahlefeldt 

Přípravy na FORD CHALLENGEPRAGUE probíhají obdobně jako každá akce mezinárodního formátu celý rok, nejintenzivněji pak v posledním měsíci před zahájením. „Poslední týdny jsme téměř každý den na trasách, kde připravujeme dopravní situace a řešíme detaily, které se z kanceláře od stolu nedají udělat,“ říká ředitel závodu FORD CHALLENGEPRAGUE Tomáš Vrzák. „V týdnu před akcí je pak svolána koordinační schůzka na Odboru krizového řízení města Prahy se všemi dotčenými orgány, policií, záchrannou službou a dalšími, bez kterých bychom akci nebyli schopni realizovat. Řeší se připravenost, možné krizové situace a dolaďují se poslední detaily spolupráce,“ přibližuje Vrzák.

Na finální výstavbu zázemí pak mají organizátoři pouze několik hodin - centrum závodu v okolí Střeleckého ostrova, Vítězné ulice a mostu Legií vyroste přes noc. Aby vše proběhlo hladce, je potřeba nainstalovat například 10 kilometrů plotů či 2000 kusů dopravního značení. Do dalších příprav a průběhu samotného závodu je zapojeno téměř 300 dobrovolníků, více než 200 stavebních techniků a pracovníků bezpečnostní agentury, desítky policistů, záchranářů a samozřejmě i rozhodčích.

„Očekáváme velký zájem fanoušků, protože vidět najednou plavat více než tisíc lidí kolem Střeleckého ostrova se vám nepoštěstí každý den,“ říká generální sekretář České triatlonové asociace Antonín Bauer. „Vstupné je zdarma, závodníci podporu diváků milují. Nechceme jim proto jakkoli bránit a iniciujeme i fandící zóny mimo Prahu na cyklistickém okruhu. A pro ty, kteří se do Prahy nedostanou osobně, máme připravené čtyři hodiny přímých přenosů ČT sport,“ dodává Bauer.

 

INFORMACE

Termín: 27. července 2019

Místo konání: Praha

Start: Střelecký ostrov

Cíl: Vítězná ulice

 

PROGRAM

Pátek, 26. července

-          EXPO – veletrh sportovního vybavení a partnerů závodu (Vítězná a Zborovská ulice)

-          HERVIS CHALLENGEJUNIOR (Střelecký ostrov)

Sobota, 27. července

-          EXPO – veletrh sportovního vybavení a partnerů závodu (Vítězná a Zborovská ulice)

-          SCOTT CHALLENGETRY-ATHLON (0,38 km plavání, 18 km na kole, 4,2 km běh)

-          FORD CHALLENGEPRAGUE MIDDLE (1,9 km plavání, 90 km na kole, 21,1 km běh)

-          CHALLENGEPRAGUE ŠTAFETY (tříčlenné štafety 1,9 km plavání, 90 km na kole, 21,1 km běh)

 

Hodnocení:
Přečteno 903x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl