Roth opět přepisoval historii

25.06.2023 -
Challenge Roth patří mezi nejprestižnější závody na světě. Zde poprvé padl čas pod osm hodin a bylo dosaženo světového rekordu v ženském závodě na stejné trati. Ten před letošním ročníkem držela Britka Chrissie Wellington.

Závod mužů nabízel slibný představení. Startovní pole bylo plné kvalitních závodníků, včetně obhájce loňského titulu Dána Dittleva. Vedle něj se v závodě objevili Lange, Laidlow, Drietz, Baakkegard a mnoho dalších. Závod se však nakonec obrátil téměř jen na jediného závodníka - obhájce loňského vítězství Dana Magnuse Dittleva.Dittlev hned od začátku cyklistické části vytvořil tandem s Francouzem Samem Laidlowem. Oba tito závodníci potvrdili své výjimečné dovednosti v cyklistické části, kdy se postupně odtrhávali od konkurence a vytvořili si výraznou časovou rezervu. 

Ačkoliv Patrik Lange nepatří mezi nejsilnější cyklisty, bylo zřejmé, že tvrdě pracoval na svých slabých stránkách a snažil se udržet se svými soupeři co nejvíce. Nicméně, dvojice Dittlev - Laidlow předvedli výkon, který patřil do jiné dimenze a sami se vydali do závěrečného běhu. Jako dva velikáni svého druhu, ve stylu Scotta a Allena nebo McCormacka a Realerta, si pečlivě sledovali každý krok. Francouz Laidlow však brzy začal ztrácet tempo, což Dánovi otevřelo cestu k obhajobě titulu.Vzduchem se vznášela možnost překonání traťového rekordu Jana Frodena, ale brzy bylo jasné, že otázkou není zda padne, ale o kolik. Po 7 hodinách, 24 minutách a 40 sekundách bylo vše rozhodnuto! Dittlev zaznamenal úchvatný čas a vybojoval druhé vítězství v Challenge Roth. Drama však nekončilo. Patrik Lange byl v plné formě a po trati se prohnal jak blesk. Skončil jako druhý muž pouze 6 minut za Dánem s úchvatným časem maratonu 2:30:27! Tento úžasný výkon pod těmito podmínkami je opravdu neskutečný. Trojici nejlepších doplnil Američan Ben Kanute, což pro něj představovalo obrovský úspěch. 

V tomto závodě ukončil svoji profesionální triatlonovou kariéru Sebastian Kienle. Slovenský reprezentant Ondřej Kubo dosáhl vynikajícího výsledku, když dojel s časem těsně pod 8 hodinami (7:55:20). Tento skvělý čas mu zajistil 12. místo v celkovém pořadí.


Drama ženského závodu se vyrovnalo tomu mužskému. Hvězda světového triatlonu prokázala svým skeptikům, že je s ní stále nutné počítat. Přestože Ryf v úvodu sezóny neukazovala formu na vrcholu svých možností a nebyla tak považována za hlavní favoritku, ukázala svou sílu hned po plavecké části. Oddělila se od svých soupeřek a absolvovala závod podle svých pravidel. Se svými rostoucími mezičasy postupně zvyšovala náskok před svými pronásledovatelkami a začalo se šířit napětí. 

Mohl dnes padnout světový rekord Chrissie Wellington? Ryf předváděla na kole úžasné výkony, kilometr za kilometrem a ve druhém depu se její čas zastavil na neuvěřitelných 4:22! Takový výkon by nebyl ostudou ani pro profesionála z kategorie mužů. Ryf letos neukázala žádné slabiny. Na běžeckou část vyrazila v plném tempu a brzy bylo jasné, že bude psát historii. Kde se její čas zastaví? Bude to pod 8:10? Ano! Ryf finišovala v neuvěřitelném čase 8:08:21! 

To je nový světový rekord. 

Ale ani za Ryf se nezastavilo dění. Sodaro dlouho běžela ve vysokém tempu, ale v poslední třetině závodu se musela stáhnout. Haug přijela do druhého depa se ztrátou, avšak díky rychlému kroku se začala propracovávat vpřed. Její čas maratonu byl 2:44! Tento běh ji katapultoval na druhé místo v celkovém pořadí. Bronzová medaile patří její krajaně Phillip.


Hodnocení:
Přečteno 1393x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.